Україна і світ

NSATU та JATEC: як працюють нові структури НАТО, що допомагають Україні

Ухвалені минулого року ініціативи виявились напрочуд актуальними й своєчасними зараз, коли нова адміністрації президента США в будь-який момент може зупинити допомогу і тоді саме європейські союзники будуть самостійно підтримувати Україну.

У 2024 році європейські члени НАТО та Канада передали Україні близько 60% від загального обсягу військової допомоги. І тепер ще й діють дві спеціальні структури, які мають забезпечити належну логістику зброю та вивчення українського досвіду війни проти рф.

Як саме працюють ці структури та які їхні завдання — далі у матеріалі АрміяInform.

НАТО вивчає уроки війни в Україні

Сьогодні, 17 лютого, у польському місті Бидгощ відбудеться урочиста подія — офіційна церемонія відкриття Спільного центру Україна НАТО з аналізу, підготовки та освіти (NATO-Ukraine Joint Analysis, Training and Education Centre, JATEC). Це перша спільна структура НАТО та України.

Рішення про заснування центру ухвалили рік тому. Насправді він вже функціонує певний час і сьогоднішнє відкриття матиме більше символічний характер. Директор управління оборонного і безпекового співробітництва НАТО Пірс Казалет в інтерв’ю АрміяInform минулого року говорив, що новий центр стане локацією, де НАТО та Україна зможуть зустрічатися і разом обговорювати уроки війни.

«Ми проводитимемо аналіз, розроблятимемо навчальні програми на основі цього аналізу і навчатимемо себе, НАТО, і українські війська, щоб бути краще підготовленими до будь-яких конфліктів у майбутньому», — пояснював він.

У січні 2025 року стало відомо, що НАТО та Україна вже сформували план роботи центру, а його завдання включатимуть інтеграцію досвіду України у військову підготовку, навчання та ведення бойових дій.

«Ми прагнемо зафіксувати усі уроки та весь досвід того, що ви робите зараз в Україні, борючись проти росіян, а також того, як ми, як колективний Альянс, можемо навчатись у вас і застосувати ці уроки», сказав минулого тижня генсек НАТО Марк Рютте на зустрічі з Міністром оборони України Рустемом Умєровим у Брюсселі.

Нова військова допомога та жорсткі заяви Пентагону: яким був для України «Рамштайн» у Брюсселі

Верховний головнокомандувач ОЗС НАТО з питань трансформації адмірал П’єр Вандьє раніше пояснював, що одним із головних напрямів досліджень є поєднання під час війни в Україні сучасних технологій з жорстокими окопними боями й артилерійськими обстрілами.

«Українські солдати воюють в окопах і використовують артилерію так, як це було звично понад століття тому, але вони також використовують дрони, штучний інтелект і космічний зв’язок. У результаті українська артилерія стала більш ефективною і більш смертоносною», — говорив він.

У НАТО впевнені, що вивчення українського досвіду дозволить оперативно реагувати на сучасні загрози та залишатись стратегічно надійною організацією.

Україна вже сформувала перелік із 70 проєктів для спільної роботи й запропонувала партнерам, які з них мають стати пріоритетними.

Стабільне постачання для України

Друга важлива структура, яка була створена для допомоги Україні, має більш практичний вимір. З минулого року у німецькому Вісбадені працює Командування НАТО з підготовки та надання допомоги в галузі безпеки Україні (NATO Security Assistance and Training for Ukraine, NSATU)

Під час його формування за основу взяли американську Групу сприяння безпеці в Україні (SAG-U) і нова структура стала таким собі логістичним «Рамштайном». Зустрічі Контактної групи з питань оборони України мають політичний вимір, а NSATU вже допомагає їх втілювати практично.

Штат командування складає близько 700 осіб, керує структурою американський генерал-лейтенант Кертіс Баззард, який підзвітний Верховному головнокомандувачу Об’єднаних Збройних сил НАТО в Європі (SACEUR). 

Українську команду при NSATU нещодавно очолив бригадний генерал Геннадій Шаповалов, який донедавна командував військами ОК «Південь».

Командування у Вісбадені працює за двома основними напрямками. Перший — координація навчань українських військовослужбовців та передача Україні військової техніки та обладнання.

Власне сам процес навчання і забезпечення всім необхідним організовують окремі країни, але саме NSATU все це координує, збираючи інформацію про потреби України та можливості союзників.

Щодо передачі зброї та обладнання, то до створення NSATU ця допомога надавалась на спеціальній двосторонній основі, а минулого року було вирішено скласти її в єдину систему, щоб зробити більш передбачуваною та узгодженою в довгостроковій перспективі.

«Це робиться для того, щоб боєздатність України була ефективною і добре спланованою. NSATU також об’єднує в єдину координаційну структуру значну частину міжнародної допомоги у сфері безпеки, що надається Україні донорами», — пояснив високопоставлений посадовець НАТО минулого тижня у Брюсселі.

Режим очікування: як заяви Дональда Трампа вплинули на зустріч НАТО і до чого готуватися Україні
Режим очікування: як заяви Дональда Трампа вплинули на зустріч НАТО і до чого готуватися Україні

Окрім штаб-квартири у Німеччині NSATU має логістичні центри у східній частині Альянсу. Крім того, структура має двох оперативних партнерів — Нову Зеландію та Австралію.

НАТО також перебрало на себе місію захисту цих логістичних центрів на східному фланзі від Сполучених Штатів. Отже, тепер вони також перебувають під командуванням і контролем Альянсу.

Розвиток ЗСУ та сумісність з НАТО

Другий напрямок роботи NSATU — допомога у розвитку Збройних Сил України на майбутнє, зокрема, у досягненні оперативної сумісності з силами НАТО.

«Ми не лише підтримуємо Україну, коли йдеться про короткострокові поставки, але й допомагаємо їй у довгостроковому плануванні. У нас є так звана дорожня карта оперативної сумісності, яка була узгоджена на саміті у Вашингтоні минулого року, і яка допомагає Україні розбудовувати майбутнє для України. Ми консультуємо щодо того, що потрібно в плані спроможності, що потрібно в плані персоналу, що потрібно в плані фінансування», — розповів посадовець НАТО у Брюсселі.

Водночас у НАТО підкреслюють одну важливу деталь: діяльність NSATU не робить їх стороною конфлікту й Альянс не буде розгортати військові сили в Україні. Так само він не буде проводити навчання або доставляти допомогу на територію України. 

Тобто вся допомога приходить у певну точку в одній з країн НАТО на сході, а звідти вже України забирає цю допомогу на свою територію самотужки й це вже її відповідальність.

У НАТО запевняють, що NSATU має дуже чітке розуміння потреб України у найближчій перспективі, і ці вимоги негайно передаються донорам, щоб вони могли їх максимально оперативно задовольнити.

«Ми ставимо Україну в найкращу можливу ситуацію, щоб вона була сильною в майбутньому, і наша здатність підтримувати Україну визначатиме траєкторію безпеки на десятиліття вперед», — підкреслив інший посадовець НАТО у спілкуванні в Брюсселі.

Створенням цих структур НАТО гарантує Україні сталу і передбачувану підтримку попри всі політичні негаразди.

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-02-17 06:50:00