Україна і світ

Холодний шок: чому занурення в крижану воду стає популярним


Занурення у крижану воду стало звичною практикою для моржів, які насолоджуються зимовими водоймами. Але чи дійсно це корисно для здоров’я?

Дослідження свідчать про позитивний вплив на імунну систему, покращення настрою та підвищення витривалості. Якщо ви хочете дізнатися, з чого варто починати, поради від відомого спортмена-екстремала.

Метод Крижаної людини

Вім Хоф  — відомий спортсмен, якого називають Крижаною людиною, здобув світову популярність завдяки своїм рекордам та здатності витримувати надзвичайно низькі температури.

Хоф стверджує, що кожен може досягти подібних результатів, якщо присвятить час тренуванням.

Його метод поєднує медитацію та дихальні вправи з холодними душами. Наукові дослідження показали, що у такий спосіб можна дійсно підвищити рівень дофаміну та ендорфінів, що веде до покращення настрою.

Адаптація організму до низьких температур, має безліч переваг. По-перше, це може значно зміцнити імунну систему, активізувати обмін речовин, зменшити ризик захворювань, а також підвищити витривалість організму.

По друге, холод стимулює кровообіг, покращуючи циркуляцію крові та постачання кисню до органів. Це своює чергою позитивно впливає на психічне здоров’я, допомагаючи в боротьбі з депресією та тривожністю. Не дивно, що люди після цього відзначають також покращення якості сну.

Результати закалювання і дослідження науковців

Дослідження, проведене в 2014 році за участю 12 людей, які практикували метод Віма Хофа, показало, що після навмисного занесення інфекції кишкової палички вони відчували менше симптомів грипу в порівнянні з контрольною групою.

У 2018 році під час експерименту, в якому Хоф піддавався легкій гіпотермії, було виявлено, що холод активує ділянки мозку, відповідальні за уникнення болю та покращення самопочуття.

Наймасштабніше дослідження було проведено в 2015 році. У ньому взяли участь близько 3 тис. добровольців, які або приймали звичайний душ, або закінчували його холодним обливанням тривалістю 30, 60 або 90 секунд.

Через місяць ті, хто закінчував душ холодною водою на 29% менше пропускали роботу, але це могло бути пов’язано з ефектом плацебо.

Однак важливо звикати до крижаної води поступово, прислухаючись до свого тіла. Наприклад, дослідники Бернського університету також вивчали, чи може занурення до крижаної ванни підвищити витривалість організму через посилення антиоксидантної та імунної відповіді.

В експерименті взяли участь 22 молодих людей, яким вимірювали артеріальний тиск. Результати, опубліковані в 2023 році в журналі Nature, поставили під сумнів твердження Хофа про те, що його метод може дати значні результати вже за десять днів.

За висновком науковців, навіть 15-денна практика не мала позитивного впливу на низку параметрів. Та попри це, обнадійливі дані все ж таки були отримані.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-03 12:17:00