Термобаричний боєприпас: різновиди, характеристики та принцип роботи
Російські окупанти використовують новий вид зброї – дрони Shahed-136 з термобаричними боєголовками. Тепер правило двох стін не врятує.
Факти ICTV дізнавалися, що таке термобаричний боєприпас, принцип його роботи та конструкцію.
Термобаричний боєприпас: що це
Термобаричний боєприпас – це вид зброї, що розпилює легкозаймисту речовину, яка потім запалюється, створюючи вогняну кулю, що випалює кисень із повітря і призводить до потужного вибуху.
Як працює термобаричний боєприпас: конструкція
Першими з’явилися об’ємнодетонуючі боєприпаси. Вони містять всередині летку рідину та два підривачі. Перший підривач призводить до того, що боєприпас розпилює рідину, яка міститься всередині. В результаті цього утворюється газоповітряна суміш. Другий підривач, після спрацювання, підриває цю повітряну суміш. Часто такі боєприпаси називають вакуумними.
Але об’ємнодетонуючі боєприпаси можуть використовуватися не завжди, через конструкційні особливості. Вага об’ємнодетонуючого боєприпасу не може бути меншою ніж 20-30 кг. За невеликої маси вибух не відбувається через невелику густину самої суміші. Крім того, на такі боєприпаси суттєво впливає навколишнє середовище, адже дощ та сніг призводять до того, що підриву не буде.
Якщо дме сильний вітер, то газова суміш розноситься, зменшується її густина, тому вірогідність підриву хмари значно зменшується. Усі ці недоліки призвели до того, що створили більш стійкі термобаричні боєприпаси, які називають однотактними. Їхня конструкція дещо відрізняється від попереднього варіанту.
Як працює однотактний термобаричний боєприпас для Shahed
Під час роботи таких боєприпасів, хмара з газовою сумішшю вибухає одразу, як тільки відбувається детонація підривача. Після вибуху суміші виникає ударна хвиля, яка призводить до руху елементів термобаричної суміші. Саме ці елементи починають взаємодіяти з повітрям та зі складовими частинами самої суміші. У результаті цього утворюється гаряча хмара, температура якої становить 2 400-2 600°С. Саме ці боєприпаси найбільш ефективні у закритих будівлях та замкненому просторі.
Це пов’язано з тим, що елементи вибухової суміші не розвіюються, а концентруються всередині, що і пояснює ефективність дії боєприпасу. Ця ударна хвиля вражає не лише металеві та кам’яні конструкції приміщення, але й органи слуху, дихання людини, що у 100% випадків призводить до смерті.
До прикладу, якщо мова йде про осколковий боєприпас, то він найбільш ефективний на відкритій місцевості, адже уламки розлітаються та створюється ударна хвиля. Але під час роботи цього боєприпасу немає хмари. Якщо мова йде про термобаричний боєприпас, то вибухова вогняна хмара розповсюджується по всьому окопу або замкнутому приміщенні. Тому сховатися від цієї зброї не можна за рогом або металевими, кам’яними перепонами.
Термобаричний боєприпас на Шахед: характеристики
Основна небезпека термобаричного боєприпасу, який кріпиться на Шахед, саме в однотактності. Від вибухової дії не можна сховатися, використовуючи правила двох стін. Це пов’язано з тим, що термобарична суміш проникає в усі щілини приміщення.
Характеристики термобаричної бойової частини ТБ БЧ-50 для Shahed
- маса бойової частини – 52,4 кг;
- маса вибухової речовини – 30 кг;
- маса вибухового заряду – 3 кг;
- уламкові елементи – діаметр 9 мм;
- кількість уламкових елементів – близько 2300 шт.;
- потужність у тротиловому еквіваленті – 64 кг;
- електричний підривач контактної дії;
- радіус ураження уламками живої сили у бронежилеті – 23 м;
- радіус ураження уламками легкоброньованої техніки – 32 м.
Щоб знизити ризик отримання серйозних травм, краще за все використовувати спеціально призначені укриття, а також закривати двері, створити умовні перегородки для розповсюдження горючої суміші.
Небезпека використання термобаричних боєприпасів в Україні
Ми поговорили з авіаційним експертом Валерієм Романенком про небезпеку цих боєприпасів та їх застосування в Україні. За словами експерта, російські окупанти неодноразово використовували термобаричні боєприпаси проти українських міст і цивільного населення. Найбільш руйнівну силу викликають бомби ОДАБ-500 і ОДАБ-1500.
– Бомби ОДАБ-500 можна встановлювати на УМПК (універсальний модуль планування і корекції). Саме цей модуль дає змогу збільшити дальність польоту бомби, а також коригувати її напрямок, – зазначає Валерій Романенко.
За словами авіаційного експерта, ці бомби працюють за принципом двотактного підриву, бо всередині вони містять два детонатори. Тобто спочатку спрацьовує перший детонатор, який провокує вивільнення горючої суміші, а вже наступний підрив спричиняє її загоряння та ударну хвилю.
– Вони мають велику руйнівну силу, адже навіть в укриття, де нещільно зачинені двері, може проникати вибухова суміш, – каже експерт.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Defense Express
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-08 16:12:00