Заступник Міністра оборони Ганна Маляр взяла участь у міжнародній конференції з питань оборони та безпеки
На тлі широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України ще більшої актуальності набули питання щодо побудови міцної європейсько-атлантичної архітектури безпеки. І саме визначенню основних напрямків діяльності у секторі оборони була присвячена найбільша конференція у Центральній та Східній Європі Defence 24 Day, що відбулася у столиці Польщі Варшаві.
Звісно, що з урахуванням того, яку відчайдушну та кровопролитну боротьбу нині веде з російськими агресорами наша країна, головна увага учасників міжнародної конференції була прикута саме до питань, пов’язаних з героїчним опором українського народу. І в цьому сенсі нашим іноземним партнерам було дуже цікаво й актуально почути думку й конкретні змістовні пропозиції заступника Міністра оборони України Ганни Маляр.
Про «антипутіністів» та гібридний влив з боку росіян
На її переконання, наслідком російської агресії проти вільної і незалежної України став сам факт того, що так званий східний сусід так і не спромігся подолати в собі дух імперіалізму. І, попри те, що минуло понад 30 років з моменту розпаду радянського союзу, російські імперці й досі не можуть зміритися з цим об’єктивним історичним фактом, вважають Україну найліпшим шматком колишнього срср та шляхом її завоювання намагаються відновити свою недоімперію.
За словами Ганни Маляр, у своєму прагненні рф використовує будь-які методи, зокрема, намагається вливати на європейців через фінансування політичних партій.
—Так, коли росіянам потрібна певна лояльність своїм відверто варварським діям, вони її прагнуть отримати за гроші. А згодом виявляється, що якась політична партія або навіть якесь псевдо-культурне середовище підтримує злочинні дії росії. Це такий, я би сказала, гібридний підхід щодо впливу на думку суспільства або ключовий інструмент, який використовує агресор для розколу позицій європейського та українського суспільства у питаннях оборони й безпеки. Мотив росіян зрозумілий: вони намагаються довести європейському або американському суспільству, що Україна є ненадійним партнером. Що, мовляв, наша країна не використовує за призначенням зброю, яку передають нам західні партнери, продає кудись ті ж «хаймарси» тощо. Справжні фахівці — військові, політики, дипломати — розуміють, що це відверта маячня. А от у звичайного американця, або європейця через такий проросійський вплив можуть виникнути сумніви з приводу того, чи дійсно уряд моєї держави, якій я сплачую податки, виділяє Україні допомогу за призначенням? Чи не ховає цю допомогу Україна «в кущах»?, — наголосила заступник Міністра оборони України.
Звісно, що своєю промовою Ганна Маляр не просто констатувала факт одного із напрямків підривної діяльності з боку рф. Передусім, вона нагадала учасникам конференції, що і в європейських країнах, і в Америці та в самій Україні росіяни роками вирощували та фінансували так званих експертів, які нібито все життя виступали проти путіна, а зараз, коли триває повномасштабна війна, вони вже чомусь стали на його бік, і при цьому користуються довірою мільйонів громадян. Тому, на її думку, щоб росія не могла використовувати цей гібридний інформаційний інструмент впливу через вільний доступу до інформаційного простору країн з розвинутою демократії, Західний світ мусить бути максимально уважним та сконсолідованим у боротьбі з тоталітарною росією та не дати їй перемогти.
Про феномен сили українців
Що стосується самого факту широкомасштабного вторгнення рф на територію України, то, як наголосила заступник Міністра оборони, такий крок інакше, як великою дурістю з боку росіян, назвати не можна. Адже, починаючи з 2014 року, коли розпочалися бойові дії проти російських загарбників на сході нашої країни, українське військо набуло колосального бойового досвіду. Це мало зупинити ворога від подібної авантюри й безумства, й українці були впевнені, що росіяни добре усвідомлюють, що нас подолати не можна, що ми все одне переможемо їх.
—Краще б вони спочатку згадали нашу історію. Приміром, в цих же радянських в’язницях переважна більшість з-поміж політв’язнів були українцями, які не скорялися тоталітарній радянській системі впродовж всіх понад 70 років її існування та своєю боротьбою доводили, що ми не раби. Але тим не менш торік розпочалася дуже страшна війна, яку ніколи уявити було неможливо і до якої неможливо було підготуватися людям, які є не якимись дикунами, а носіями культури та цивілізації. Сьогодні Україна є об’єктом. Наші воїни загартовані в боях з росією. А феномен сили українців складається з цілого комплексу різних явищ, факторів та обставин, — підкреслила Ганна Маляр.
Про Президента, Уряд та відхід від бюрократії
Але будь-яка нація вважається сильною, коли на чолі держави перебувають люди з сильним, незламним характером. В цьому контексті під час конференції заступник Міністра оборони повідомила, що саме до таких людей належать і Президент України, і представники нашого Уряду. Зокрема, сильною стороною Володимира Зеленського є те, що він є представником нового покоління, не звик мислити бюрократичними шаблонами та внутрішньо є бійцем, в якого є мета врятувати державу, і своїм прикладом він надихає на це всіх українців.
—Я сама неодноразово була свідком того, в якій невимушеній обстановці він спілкується з воїнами на передовій. І після цього люди ще з більшим натхненням ідуть у бій з ворогом. Саме він першим на початку широкомасштабного російського вторгнення показав приклад своєї сміливості, що надихнуло всіх українців на боротьбу з агресором, — зазначила Ганна Маляр.
Про захисників України та історичний шанс перемогти росію
Безперечним є сам факт того, що ще до початку широкомасштабної війни з росіянами, в українському війську проходили службу потужні професійні військові, багато з яких свого часу пройшли навчання за стандартами НАТО. Завдяки цьому за рівнем підготовки вони значно переважають росіян. Але велике російське вторгнення вимагає постійного поповнення людськими ресурсами. І сьогодні в окопах під Бахмутом та на інших ділянках російсько-українського фронту перебувають представники багатьох суто цивільних професій — фермери, доктори наук, власники бізнесу, співаки…
— Загалом — це сотні тисяч мобілізованих осіб. І сьогодні їх всіх єднає те, що нарешті у всіх нас з’явився історичний шанс поставити крапку в оцих 400 роках безперервних війн. Як кажуть, зараз для цього у нас зійшлися всі зірки. У нас є потужне військо, немає політичних чвар, які завжди знищували нашу державу, та нарешті нам вдалося деблокувати підривну діяльність російських спецслужб, — поінформувала присутніх Ганна Маляр.
На її думку, такої єдності, як зараз, щодо протидії росії ще ніколи не було. І зараз ми разом проходимо той історичний пік, коли з’явився реальний шанс спільним ривком нарешті покінчити з цією країною агресором. Всі передумови для цього є. Нема кого боятися. Приміром, українське військове керівництво набагато професійніше, ніж російське. Ми плануємо бойові операції за сучасними натівськими стандартами, а вони — за старими радянськими. У нас і бюрократії у війську менше і набагато більше свободи щодо ухвалення рішень представниками нижчих командних ланок.
— Так, росіяни це вже усвідомили, і намагаються щось змінити в цьому напрямку, але це їм не вдається, — констатувала заступник Міністра оборони України.
Про нашу єдність та російські наративи
У той же час, вона ще раз застерегла присутніх, що, зазнаючи поразки у військовому аспекті, росіяни намагаються діяти гібридними методами з метою руйнування союзів держав, які є противагою росії. І в цьому сенсі ворог докладає максимум зусиль, щоб зруйнувати єдність у підтримці Україні, як з боку країн ЄС, так і з боку НАТО.
— Приміром, росіяни побачили, наскільки потужно у ці складні часи Польща допомагає Україні й наскільки це стратегічно підсилює нас з вами. Але для них добросусідські партнерські польсько-українські відносини є загрозою. Через те вони використовують будь-які методи, щоб посварити наші багатомільйонні народи. Приміром, починають розповідати, що поляки не задоволені поведінкою українців, які через війну вирушили до Польщі. У відповідь у тих же соцмережах українець може неприємно висловитися на адресу поляків. Тобто росія запускає всілякі наративи, які можуть налаштовувати нас одне проти одного. Зокрема, занурюються і в експертні дискусії щодо нашого минулого та намагаються стверджувати, що ми знову стали антагоністами. Тобто вони працюють через суспільство, бо саме воно є рушійною силою влади. Але українці стали набагато міцнішими в інформаційному просторі, розуміють, у який спосіб діє російська пропаганда і не вірять в ці наративи. І дуже важливо, щоб це добре усвідомлювали й поляки. Наше головне завдання — бути стійкими в цьому інформаційному просторі і постійно пояснювати людям, щоб вони не сприймали ці провокації. Адже ми є дружніми народами і разом ми сильні! — підкреслила Ганна Маляр.
Про оборону Бахмута та звільнення територій
У ході міжнародної конференції з питань оборони та безпеки заступник Міністра оборони України також поспілкувалася з представниками мас-медіа. Звісно, що передусім журналістів цікавили питання щодо ведення контрнаступальних та оборонних дій українськими Силами оборони.
В цьому контексті Ганна Маляр пояснила, що загалом із початком широкомасштабного російського вторгнення наша країна знаходиться в стані оборони, яка своєю чергою включає різні заходи. І якщо на сході держави українські військові переважно обороняються від російської навали, то на багатьох інших напрямках здійснюють активні штурмові та наступальні дії.
За її словами, оборона Бахмута залишається окремою й героїчною сторінкою у сучасній історії України та найдорожчою битвою для російських загарбників, які вже зазнали там великих втрат у зброї, техніці та особовому складі.
— Вони і зараз концентрують там велику кількість свого війська, бо для них Бахмут є важливим щодо продовження руху вглиб нашої території з метою виходу на адміністративні кордони Донеччини. Так, зараз вони контролюють більшу частину міста. Але українські воїни продовжують чинити агресору потужний опір та, займаючи панівні позиції по флангах довкола Бахмута, не дають йому просуватися вперед, — відповіла Ганна Маляр.
Вона також наголосила, що битва за Бахмут дозволила українцям вирішити кілька важливих у військовому аспекті завдань. Зокрема, завдяки обороні міста, що тривала з літа минулого року, вдалося завдати великих втрат ворогу та розбити одне із найпрофесійніших його угруповань з числа найманців пвк «вагнер». А по-друге, це дало змогу зменшити наступальний потенціал росіян, які, сконцентрувавши свої зусилля саме там, не могли його використовувати на інших напрямках.
—А загалом ми не ділимо наші землі «на більш важливі». Для нас кожний її кілометр є рідним і стратегічно важливим, бо наша кінцева мета полягає у звільненні всіх тимчасово окупованих територій. Тому, безумовно, ми будемо рухатися тільки вперед, — наголосила заступник Міністра оборони України.
Про потребу у зброї та ворожі ракетні атаки
Але в той же час для прискорення цього процесу Україні потрібно багато зброї. І, відповідаючи на запитання журналістів, Ганна Маляр розповіла, що серед пріоритетів — отримання сучасного далекобійного озброєння щодо кількості якого в росії, на жаль, сьогодні ще є перевага.
Крім того, за її словами, сьогодні росіяни мають змогу запускати ракети по всій території України.
— І таких ракет буває по сто на день. Щоб закрити небо та убезпечити цивільне населення, нам потрібні потужні протиракетні комплекси та сучасна бойова авіація, наявність яких дозволить нам переломити хід війни. І ми будемо дуже вдячні за надання такої конче потрібної допомоги, — висловилася заступник Міністра оборони України.
Про Польщу, яка пізнається у біді, та спільну протидію агресору
Звичайно, що і в цьому, і в гуманітарному аспектах Україна дуже цінує допомогу з боку багатьох європейських країн та і окремо вдячна за це такому великому другу і стратегічному нашому партнеру, як Польща.
— У нас, українців, є така приказка: «друг пізнається в біді». У надскладний для нашої країни час Польща підставило нам своє плече та дала притулок українцям, які були вимушені тікати від ракетних обстрілів і донині, поки у нас триває війна, перебувають в цій дружній країні. Без перебільшення, для нас дуже важливо підтримувати дружні стосунки з Польщею. Я завжди використовую будь-який привід знаходження у цій країні, щоб подякувати полякам за величезну допомогу Україні. І, звісно, залюбки відгукнулася на пропозицію взяти участь у найбільшій конференції в Центральній та Східній Європі з питань оборони та безпеки. Адже це дає змогу зміцнювати наші зв’язки та посилювати нашу співпрацю на тлі широкомасштабного вторгнення росії, загроза з боку якої існує не лише для нашої країни, а й для всього європейського простору. Поки ми розвивали цивілізацію, культуру, права людини, росія озброювалася. Тому самотужки перемогти її важко, ми повинні об’єднуватися у боротьбі з таким ворогом. І протидія агресору має бути комплексною — і військовою, і в політичному, культурному, інформаційному та кібернетичному просторі, — підсумувала Ганна Маляр.
Підготував Вячеслав Діордієв
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-05-25 16:05:11