Львівський портал

Знущання, вимагання грошей, кумівство та інші секрети 211-ої бригади

Журналісти оприлюднили шокуючі факти про знущання над військовими із 211-ої понтонно-мостової бригади. Захисників били, примушували до невійськових робіт, збирали данину, а за відмову коритися погрожували розправою. Про це йдеться у новому розслідуванні журналістів Української правди.

Зокрема повідомляється, що до знущання над військовими причетний тодішнього командир взводу першого батальйону Владислав Пастух, який є самим сином начштабу.

Коли на весні ці факти стали відомі більшому загалу то замість справедливого покарання винних, майже всіх залучених до внутрішніх розслідувань, включно з постраждалими й офіцерами, які служили в ППД на Тернопільщині, командування бригади перевело в піхотні частини.

Журналісти збирали інформацію про ситуацію у 211-ій понтонно-мостовій бригаді

майже два місяці. Опитали кілька десятків людей – постраждалих, свідків знущань, офіцерів і сержантів, які займалися службовими перевірками. Більшість зі співрозмовників досі бояться відкрито говорити і висловили бажання залишитися анонімними.

Наразі ніхто не поніс покарання. Винних підвищили, а тих, хто порушив проблеми, відправили в піхоту.

Історія бригади, про яку йтиметься, почалася в квітні 2022-го. Саме тоді на базі 48-ої інженерної бригади сформували 210-ий понтонно-мостовий полк. У серпні 2023 року він став 211-ою бригадою.  Ця військова частина з категорії тих, куди мріють потрапити мобілізовані, а бійці називають їх «жирними». Адже військовослужбовці бригади займаються суто інженерними роботами як-то будівництво понтонних переправ або облаштування оборонних позицій.

Один із ротних на умовах анонімності розповів УП, що підрозділ створювали військові, більшість із яких раніше разом служили в батальйоні «Тиса» 128-ої гірсько-штурмової бригади. Зокрема, командир – полковник Олег Побережнюк…

«В нашій бригаді є чоловіки і дружини, батьки і сини, куми, далекі родичі, коханки, друзі, однокласники, сусіди і всі інші, кого можливо притягнути зі свого оточення. Зрозуміло, що це не могло статися випадково. Люди ж не мобілізуються в конкретну бригаду з конкретного села. Вони туди якось потрапляють, під чиїмось пильним оком», – додає в анонімній розмові з УП інший співрозмовник серед офіцерів…

Найодіознішою сім’єю в бригаді були Пастухи. Батько Валерій – начальник штабу, заступник комбрига. Син Владислав – командир одного зі взводів у першому батальйоні бригади. Зараз Пастух-молодший уже не служить у 211-ій понтонно-мостовій бригаді, але певний час, попри законодавство, був підлеглим рідного батька.

Побори за алкоголь

Навесні 2024 року року працівники тернопільської Військової служби правопорядку (ВСП) запросили в 211-ої понтонно-мостової бригади інформацію про складання адміністративних протоколів щодо бійців, які вживали алкоголь або наркотики впродовж 2023-го. Як з’ясувалося, в другому батальйоні не складали протоколи на деяких військових, які перебували в стані алкогольного сп’яніння, що підтверджено медичними оглядами.

На той момент командиром батальйону був підполковник Валерій Пастух. У травні 2024-го, в розпал службових перевірок, його підвищили до начальника штабу – заступника командира бригади. До того Пастух приблизно пів року виконував відповідні обов’язки. Він і зараз обіймає цю посаду.

«В ході службової перевірки солдати розповідали мені, що для того, аби на тебе не складали протокол, треба було заплатити від 5 до 20 тисяч гривень тому, хто виявив порушення», – розповідає УП офіцер відділення психологічної підтримки персоналу Остафійчук, який тоді служив у 211-ій бригаді і займався внутрішньою перевіркою.

«Також я встановив багато незаконних фактів, зокрема побиття військових, якщо вони вживали алкоголь, але не платили гроші. В основному знущаннями над бійцями займався син начштабу Пастуха і похресник комбрига Побережнюка – на той момент старший лейтенант, а зараз уже капітан, Владислав Пастух, який був командиром одного зі взводів у першому батальйоні», – каже він.

«Малий Пастух погрожував тим, що його батя – начальник штабу, а хрещений – комбриг, які можуть перевести військових у піхоту, де їх одразу кинуть “на м’ясо”. За рахунок цих погроз йому вдавалося вимагати у хлопців гроші», – додає на умовах анонімності інший співрозмовник УП серед сержантів.

За словами п’яти колишніх офіцерів і сержантів бригади, Пастух-молодший вимагав у військових кошти і знущався над ними під час відряджень для будівництва фортифікацій на Донеччині, Харківщині і Дніпропетровщині. В зоні бойових дій він мав доступ до військовослужбовців різних батальйонів, зокрема другого.

В одній із заяв від постраждалого військового зазначається: «Я, …, перебуваючи на ротації у Дніпропетровській та Донецькій області вживав алкогольні напої за що був неодноразово покараний ст. лейтенантом Пастухом Владиславом Валерійовичем фінансово та фізично із застосуванням до мене грубої фізичної сили, також мене прив’язували до дерв’яного хреста і фізично знущалися наді мною…».

За словами офіцера Остафійчука, після цієї історії, яка стала відома і викликала великий резонанс всередині бригади, Пастуха-молодшого перевели на службу в іншу частину. А його батько виплатив кошти постраждалим військовим, які написали рапорти і довели перекази квитанціями.

Співрозмовники УП серед офіцерів і сержантів стверджують, що кримінальне провадження через знущання над військовими не було відкрите ні прокуратурою, ні Державним бюро розслідувань. Тобто Пастух-молодший не поніс жодної відповідальності за свої дії.

Українська правда звернулася до комбрига Олега Побережнюка по коментар щодо правопорушень у бригаді. Він відмовився відповідати на запитання в телефонній розмові.

Згодом із УП зв’язалася офіцерка відділення комунікацій бригади Ольга Адамович. Авторка одразу повідомила, що хоче взяти коментарі як у Побережнюка, так і в начальника штабу – заступника командира бригади Валерія Пастуха, а також чітко окреслила теми розмов. Адамович сказала, що незабаром повернеться з відповіддю. Кілька годин по тому вона написала: «Коментарі ми можемо надати тільки після офіційного запиту».

Аж раптом ввечері того ж дня в бригаді передумали. Після 21:00 Адамович надіслала короткі тези на кожну із запитуваних УП тем.

Відповідь офіцерки відділення комунікацій від імені Валерія Пастуха (зі збереженням стилістики та пунктуації):

«Протоколи не складались у зв’язку з відривом особового складу на окремій локації. Рішення стосовно преміювання приймались безпосередньо на підставі рапортів, які надавали командири рот та окремих взводів. Але так як на той час був командиром батальйону (йдеться про підполковника Валерія Пастуха – УП), він поніс відповідальність, суд визнав його винним у адміністративному порушенні та зобов’язали сплатити штраф.

Сину Валерія Васильовича 26 років, тобто він доросла людина і сам несе відповідальність за свої вчинки та дії. У прямому та безпосередньому підпорядкуванні син Валерія Васильовича ніколи не був. Звинувачення в його сторону по даній ситуації є безпідставними”.

В пресслужбі бригади від імені комбрига Побережнюка не стали коментувати ні справу щодо нескладання протоколів, ні вимагання грошей і знущання над військовими з боку Владислава Пастуха».

Також журналісти встановили, що військових 211 понтонно-мостової бригади, які мали перебувати на передовій, за що їм нарахували по 100 тисяч гривень, наспрвді залучали до будівництва будинку командира бригади.

Журналісти також звернулася по коментар з цього приводу до комбрига Побережнюка. Офіцерка відділення комунікацій бригади Адамович надіслала таку відповідь: «По даному факту триває слідство, тому ніяких коментарів надавати не можемо. Можете звернутися до відповідних органів для уточнення інформації».

У Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Західного регіону УП підтвердили, що досудове розслідування триває за фактом будівництва військовими 211-ої понтонно-мостової бригади будинку в Хмельницькій області в той час, як вони були відряджені для виконання бойових завдань.

Фігурування в кримінальному провадженні не завадило Побережнюку стати орденоносцем. 1 листопада 2024 року президент нагородив командира 211-ої понтонно-мостової бригади орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня – «за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов’язку».

Під час урочистих заходів у День ЗСУ Володимир Зеленський особисто вручив Побережнюку бойовий прапор.

Детальніше читайте у розслідуванні Української правди: «Інженерна сім’я. Знущання над військовими, вимагання грошей, кумівство та інші секрети 211-ої понтонно-мостової бригади».

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-12-16 18:24:00