З першого дня життя, а то й ще в утробі матері: вчені дослідили феномен ранньої свідомості немовлят
Група вчених з різних країн, зокрема, з Ірландії, США і Австралії, довела майже неймовірне – у дітей ще на останніх тижнях внутрішньоутробного життя вже фіксується свідомість, а при народженні її прояви стають вражаючими.
Свідомість – складний маловивчений процес, який пов’язують з розвитком когнітивних навичок. Тобто, говорити про неї можна лише стосовно людей дорослого віку.
Але дослідження міжнародної групи науковців внесли несподівані корективи в цей науковий постулат – уже в перші місяці життя у дітей присутні ключові риси свідомості.
Зараз дивляться
Це додає аргументів прибічникам гіпотези “ранньої появи” свідомості.
У новонароджених виявили одну з ключових ознак дорослої свідомості — взаємопов’язану активність мережі пасивного режиму роботи мозку та дорсальної мережі уваги.
У дітей з трьох місяців проявляється зосередження на об’єкті чи явищі. Це можливо лише за наявності свідомості.
Більше того, у віці 4-5 місяців немовлята здатні аналізувати інформацію, що одночасно надходить з різних органів чуття. Зрештою, у новонароджених відмітили здатність формувати очікування та характерну реакцію мозку, пов’язану з подивом, коли ці очікування не справджуються.
Водночас дослідження не змогло відповісти на важливе питання, як саме з’являється рання свідомість – раптово чи завдяки поступовому процесу.
Імовірно в утробі матері ці мозкові процеси нівелюються дією материнських гормонів, а після народження нейрогормони вивільняються і сприяють проявам свідомості.
Людство більше цікавить, чи є життя після смерті, а от, яке воно, життя до народження, вже можна дослідити.
Джерело: Trends in Cognitive Sciences, Наука
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-14 15:17:47