Хрускіт та ниття суглобів – лікар розповів чи небезпечно це
Майже кожен хоч інколи відчував хрускіт у колінах, шиї чи руках. Зазвичай таке буває під час присідань, різких рухів чи не зручному повертанні.
Це не завжди є приводом одразу бігти до лікаря. Бо хрускіт може бути фізіологічним, тобто нормальним. Чому хрустять та ниють суглоби, наскільки це небезпечно, що з цим робити та як відрізнити норму від патології – Факти ICTV дізнавалися у ортопеда-травматолога Михайла Гринька.
Чому хрустять суглоби
Зараз дивляться
Насправді хрускіт у більшості суглобів – фізіологічне явище, яке не потребує жодного обстеження та лікування.
Наприклад, якщо йдеться про колінний суглоб, який омивається синовіальною рідиною. Його рух змінює склад цієї рідини, температуру й тиск. В результаті гази у суглобовій рідині утворюють бульбашки, які лопаються. Вважається, що це одна з причин хрускоту.
Також клацання може відчуватися у великих суглобах, таких як кульшовий. І може бути пов’язане з перевалюванням м’язів. Те ж саме може бути у плечі. Хрустіти можуть і здорові, і хворі суглоби. І тут головний орієнтир у діагностиці – ваші відчуття.
– Як відрізнити, нормальний хрускіт чи ні? Насамперед – за болем. Якщо хрускіт не супроводжується болем, дискомфортом – 99%, що все у вас добре і ніякого додаткового обстеження не потрібно. – пояснює ортопед-травматолог.
Якщо все навпаки, то це може бути ознакою якогось захворювання чи патологічного стану. Причин може бути багато. Найчастіше, якщо говорити про колінний суглоб, може бути пошкодження всередині нього. Зокрема – меніску. Причиною хрускоту також може бути розвиток локального артрозу або ж остеофіт чи кістковий наріст. Вони є болючими.
Що робити, аби позбутися хрускоту
Якщо йдеться про фізіологічний хрускіт, який вас не нервує – нічого не варто робити. Якщо ж він заважає – потрібно покращити живлення хряща. Для цього слід більше рухатися.
– Можна попрацювати з вправами для зміцнення м’язів навколо суглоба. Якщо це коліно – то стегна і гомілки. Якщо кульшовий суглоб, то зміцнити спину і стегно. Якщо плече – верхньоплечовий пояс і плече. Тобто м’язи, суміжні до цього суглоба. Треба їх зміцнювати, і від того хрускіт зменшуватиметься, – радить Михайло Гринько.
Якщо ж маєте патологічний хрускіт – слід знайти причину, додатково обстежившись. Іноді треба зробити рентген, КТ чи МРТ, здати необхідні аналізи й обстеження, які призначить лікар.
Зазвичай при простих випадках допомагають заняття з фізичним терапевтом і прийом знеболювальних препаратів, призначених лікарем. При складніших випадках – можливе оперативне лікування.
– Все залежить від причини хрускоту. Також можна спробувати приймати хондропротектори. Та варто враховувати, що це не медичні засоби. Це БАДи. Вони, на жаль, не мають стовідсоткової доказовості та ефективності, – каже ортопед-травматолог.
Хондропротектори можуть покращити живлення хрящової тканини. Утім, приймати їх слід щонайменше понад пів року. Теоретично ці препарати можуть зменшити хрускіт.
Також приводом для візиту до лікаря можуть бути будь-які припухлості в ділянці коліна, запалення, відчуття печіння та поколювання.
Чому ниють суглоби і що з тим робити
Щодо ниття суглобів, то це можуть бути функціональні фізіологічні розлади, коли на вечір крутить ногу і неможливо знайти зручне положення. Лікарі називають це синдромом неспокійних ніг.
Його зазвичай лікують у невролога медикаментозно – антидепресантами або ж психологічно-активними речовинами. Утім, симптом потрібно підтвердити і виключити інші ймовірні діагнози.
– Якщо людина прокидається зранку, і в неї є відчуття у суглобах, ніби як піску насипали, їй потрібно розходитися. Якщо відчуває ниючий біль, тугорухість, яка проходить через пів години після сну, то, найімовірніше, ви маєте проблему з автоімунними захворюваннями, зокрема, з ревматологією. Якщо є такі симптоми, то обов’язково слід звертатися до ревматолога, – пояснює Михайло Гринько.
Також серед причин – порушення метаболічних процесів. Можуть бути різні захворювання, пов’язані з цим. Зокрема – подагричні артрити, коли відкладаються солі сечової кислоти. І це також може супроводжуватися ниттям, крутінням суглобів. Тож насамперед слід встановити причину і діагноз.
– Тому що ревматологія лікується одним способом, подагра — іншим. Наприклад, при подагрі слід дотримуватися дієти і є медикаментозне лікування, яке відрізнятиметься у кожному випадку, – радить ортопед-травматолог.
Є ще одна функціональна проблема, яку можна корегувати вдома. Наприклад, відчуття ниття у ногах, руках та тілі може бути при перетренованості. Коли людина активно займається спортом, вона дуже відчуває крепатуру.
У таких випадках добре допомагає тепло. Можна прийняти теплий душ чи ванну. Або ж прикласти щось тепле до тих місць, де болить і є крепатура. Можна також зробити легенький масаж, і стан полегшиться.
Профілактика хрускоту та ниття суглобів
На жаль, тканини суглобів майже не відновлюються. Утім, передчасне їхнє зношування та старіння можна попередити. Насамперед, позбутися шкідливих звичок і намагатися вести здоровий спосіб життя. Йдеться про збалансоване харчування, здоровий сон та фізичну активність. А ще – не забувати про профілактичні огляди, аби після виявлення якогось збою в організмі вчасно його усунути.
– Багато ревматологічних захворювань є спадковими, спонтанними і невідомими медицині. Однак є причини, які можна попередити. Зокрема, проліковувати хронічні вогнища запалень. Якщо є каріозні зуби, хронічні ангіни, постійні пробки – нальоти на мигдаликах, їх обов’язково слід проліковувати, не запускати, – застерігає Михайло Гринько.
Бо все це є хронічне вогнище інфекції, яке може призвести до активації автоімунного процесу. А тому до появи з часом ревматоїдних проблем.
І пам’ятайте – захворюванню суглобів легше запобігти, ніж вилікувати. Тож якщо проблеми все ж таки виникли, не відкладайте візит до лікаря.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-09-27 23:57:42