Україна і світ

Відстрочка від мобілізації: скільки українців її отримали

Фото: Getty Images

В Україні станом на першу половину 2024 року близько 600 тис. осіб мали чинну відстрочку від призову,  — про це повідомляла пресслужба Мінекономіки на запит Радіо Свобода.

— Відповідно до наказів Мінекономіки, на сьогодні близько 600 тисяч осіб мають чинну відстрочку від призову, – йдеться у відповіді.

На кінець жовтня 2024 року від мобілізації були заброньовані 906 тисяч громадян, — поро це розповіла міністр економіки Юлія Свириденко в інтерв’ю Forbes.

Бронювання військовозобов’язаних: як відбувається

Зазначається, що від початку повномасштабної війни Міністерство економіки схвалило близько 31 246 наказів про бронювання військовозобов’язаних за підприємствами, установами чи організаціями, з них приблизно 16 297 є чинними.

Як пояснюють у відомстві, бронювання здійснюється у відповідному порядкупід час воєнного стану, який затвердив Кабінет міністрів 27 січня 2023 року. Водночас у міністерстві вказують на те, що документ передбачає різні терміни відстрочки, тож “загальна кількість заброньованих постійно змінюється”.

Зокрема, порядок бронювання визначає різні терміни дії відстрочки для різних категорій військовозобов’язаних, наприклад:

  • у межах строку проведення мобілізації;
  • на строк дії контракту на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних сил або інших військових формувань;
  • 12 місяців;
  • на термін дії строку договору або строку, на який військовозобов’язаного було обрано або призначено.

Крім того, порядок регламентує процедуру анулювання відстрочки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, місцевого самоврядування, або ж підприємства, установи та організації.

Нові правила бронювання військовозобов’язаних

Згідно з постановою КМУ № 1332 про Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час від 22 листопада 2024 року, з 1 грудня 2024 року почав діяти новий порядок бронювання.

Згідно з документом:

  • відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року;
  • відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.

Анулювання відстрочок здійснюється у разі:

  • закінчення строку їхньої дії;
  • завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань;
  • позбавлення підприємства, організації та установи статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який ухвалив відповідне рішення;
  • ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
  • звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);
  • тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством, установою, організацією;
  • обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
  • надання відстрочки з інших причин, визначених ст. 23 закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
  • припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення — для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;
  • невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.

Анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Міністерства економіки.

Вимоги до працівників, які можуть бути заброньовані (порядок № 76, п. 29):

  • перебуває в трудових відносинах із державним органом, критично важливим підприємством чи установою;
  • уточнив свої персональні дані та перебуває на військовому обліку (громадяни віком від 18 до 60 років);
  • не перебуває у розшуку.

Категорії підприємств, які можуть забронювати працівників, вказані у новому порядку № 76, п. 1. У новому документі вони фактично не змінилися.

Як і раніше, мають право бронювати працівників підприємства, установи та організації, які в установленому порядку визначено критично важливими, зокрема:

  • підприємства, які виконують роботу для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань в особливий період;
  • підприємства, які виконують роботу для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв.

Алгоритм визнання підприємств критично важливими не змінився. Як і раніше, підприємство звертається до відповідного Міністерства або ОВА для отримання такого статусу. Регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер погоджуватимуться з Міноборони та Мінекономіки.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадуємо, що з 1 грудня бронювання військовозобов’язаних знову відбуватиметься через портал Дія.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-19 16:08:00