Україна і світ

В НБУ оценили, сколько украинская экономика потеряла из-за обстрелов РФ

Російські обстріли української енергетичної інфраструктури будуть негативно впливати на українську економіку як цього, так і наступного року. 

Про це свідчать дослідження НБУ, які опублікували у Інфляційному звіті за січень.

Базовий сценарій показує, що нестача залишиться максимальною в першому кварталі 2023 року – 27%. У той же час у квітні-вересні дефіцит стане значно меншим – 7-11%, а з початком опалювального сезону він знову збільшиться – до 18%. 

Зараз дивляться

Українська економіка через це втратить 1,9 в.п. економічного зростання або близько $2 млрд додаткового дефіциту зовнішньої торгівлі та кілька додаткових процентних пунктів до цьогорічної інфляції.

Втрати були б значно більшими, якби не адаптивність бізнесу та швидкість, з якою українські енергетики лагодять пошкоджену інфраструктуру. 

У 2024 році Україна продовжить відчувати наслідки російських обстрілів. 

Також російські обстріли вплинули на роботу більшості підприємств – вони зменшили виробництво в середньому на 18,6%.

Найбільшими виявились втрати у будівництві, промисловості та транспорті. 

Оцінки НБУ показують, що через обстріли та блекаути економіка України втратила чотири в.п. ВВП у IV кварталі та 1,3 в.п. загалом у 2022 році.

Цього року зростання економіки буде майже на 2% меншим, аніж могло б бути без обстрілів РФ. 

У 2024 році з цієї ж причини економіка втратить 0,6 в.п.

Песимістичний сценарій НБУ показує, що втрати ВВП у 2023 році можуть становити 3,6 в.п., у 2024 році – 1,5 в.п.

Ще один фактор впливу на ціни – це додатковий високий попит на паливо, особливо – для генераторів. 

Блекаути, у той же час, не надто суттєво вплинули на інфляцію. Структура попиту тим часом змінюється на користь товарів тривалого зберігання, а споживання товарів та послуг не першої необхідності зменшується. 

Фінальний показник індексу споживчих цін на кінець 2022 року сягнув 26,6% завдяки дефіциту електроенергії. І цей вплив значно виросте у 2023 році – за базового сценарію він досягне максимуму у ІІ–ІІІ кварталах року та дещо знизиться у останні кілька місяців.

Внесок в інфляцію з боку проблем з електроенергією зберігатиметься і на початку 2024-го, однак буде незначним.

Зазначається, що через дефіцит електроенергії Україна зменшить експорт своєї продукції і збільшить – імпорт. Виключення – зернові культури, збір та транспортування яких майже не залежить від світла. 

Найбільше імпорт зросте по двом групам товарів – нафтопродуктах і продукції машинобудування, в тому числі – в сфері устаткувань для відновлення енергосистем. 

Різкий скачок очікується в І кварталі 2023-го — $220 млн на місяць. В середині року – імпорт знизиться, однак знову зростатиме з настанням холодів.

Песимістичний сценарій показує, що найбільші втрати припадатимуть на І квартал 2023 року, проте їх величина зросте. Середньорічно експорт, за прогнозом, знизиться на рівень $135 млн на місяць, тоді як зростання імпорту – $410 млн.

Дефіцит зовнішньої торгівлі, за оцінкою НБУ, буде на близько $2 млрд ширшим, ніж очікувалося до обстрілів, у 2023 році та на $0,5 млрд – у 2024-му. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-02-04 15:24:32