Україна і світ

В Індії стартував саміт G20 без Путіна та Сі Цзіньпіна – що відомо і ключові теми

У суботу, 9 вересня, в Нью-Делі – столиці Індії – офіційно стартував дводенний саміт Великої двадцятки (G20).

Як повідомляє американський телеканал CNN, цього року захід проходить без присутності російського диктатора Володимира Путіна та лідера Китаю Сі Цзіньпіна.

Пекін не пояснив причин його несподіваної відсутності. Як зазначають журналісти, такий крок “багато хто розглядає як зневажливе ставлення до Індії”.

Зараз дивляться

А Путін, ймовірно, побоюється ордеру на арешт, виданого Міжнародним кримінальним судом у справі про депортацію українських дітей. Диктатора можуть заарештувати на території країн, які ратифікували Римський статут МКС. І хоча Індія цей статут не ратифікувала, Путін все одно не став ризикувати і відправив замість себе главу МЗС РФ Сергія Лаврова.

До Нью-Делі вже прибули президент США Джо Байден, канцлер Німеччини Олаф Шольц (попри нещодавню травму), прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, прем’єрка Італії Джорджа Мелоні та інші політики.

За даними співрозмовників CNN у Білому домі, користуючись відсутністю Китаю та РФ, Байден розраховує переконати найбільші економіки світу згуртуватися довкола України під час саміту. Крім того, він виступатиме на підтримку американських інвестицій у країни, що розвиваються.

Американський лідер хоче використати зустріч, щоб представити Сполучені Штати як надійну противагу економічній експансії Китаю. Він може оголосити про плани щодо нового судноплавного торгового коридору із країнами-партнерами в Європі, на Близькому Сході та в Азії. Такий коридор потенційно може змінити світову торгівлю та кинути безпосередній виклик домінуванню Китаю в регіоні.

Україна цього року не була запрошена на зустріч Великої двадцятки. В МЗС Індії пояснили це тим, що G20 – це “не Радбез ООН”, і Група двадцяти виступає за зростання і розвиток, а не за врегулювання конфліктів.

Що обговорюватимуть на саміті

Під час саміту обговорюватимуть повномасштабну війну РФ проти України, питання зміни клімату, економічні питання, проблеми енергетики, постачання продовольства, а також досягнення цілей розвитку ООН. Зустріч лідерів триватиме 9-10 вересня.

Цікавим моментом є те, що Індія вперше на офіційному рівні виступає під історичною назвою Бхарат. Уряд країни розглядає заміну офіційної назви оскільки нинішня (Індія) “пов’язана з колоніальним минулим”.

Як пояснює CNN, для прем’єра Індії Нарендри Моді самміт G20 відкриває нові можливості проявити себе на світовій арені.

Розширення G20

Під час саміту було підтверджено, що Африканський союз офіційно стане постійним членом Великої двадцятки. Про це оголосив прем’єр Індії Нарендра Моді, відкриваючи зустріч.

– За погодженням з усіма вами, я хотів би запросити голову Африканського союзу (Азалі Ассумані, – Ред.) зайняти своє місце в якості постійного члена G20, – оголосив Моді.

Досі єдиним блоком у Великій двадцятці був Європейський Союз.

Водночас Африканський союз мав статус “запрошеної міжнародної організації”. Сукупний ВВП його членів становить три трильйони доларів, населення – близько 1,4 млрд людей.

До сьогодні до складу Великої двадцятки входили 19 держав (Австралія, Аргентина, Бразилія, Велика Британія, Індія, Індонезія, Італія, Канада, Китай, Південна Корея, Мексика, Німеччина, ПАР, Росія, Саудівська Аравія, США, Туреччина, Франція, Японія) та Євросоюз. На ці країни припадало близько 85% світового ВВП, понад 75% світової торгівлі та близько двох третин населення планети.

Суперечності щодо декларації саміту

За даними CNN, між членами G20 виникли розбіжності щодо формулювань підсумкової декларації саміту в Індії. Дискусійним виявився пункт, який стосується повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Країна-агресор РФ та Китай як члени G20 беруть участь в узгодженні консенсусної заяви й очікувано блокують більш жорсткі формулювання.

За даними ЗМІ, вдалося знайти компромісний варіант формулювання з приводу війни в Україні, але ще невідомо, чи підпишуть зрештою світові лідери декларацію. Очікується, що переговори триватимуть під час саміту.

Також малоймовірно, що лідери погодяться на будь-які нові важливі кроки в боротьбі зі змінами клімату.

Протягом тривалого часу саміти G20 не завершувалися без спільної декларації.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-09-09 13:00:49