Україна і світ

Українські військові та іноземні експерти провели семінар з обміну досвідом у галузі підготовки фахівців з міжнародного гуманітарного права

«В умовах широкомасштабної війни Україна приділяє особливу увагу навчанню військовослужбовців міжнародного гуманітарного права в загальній системі підготовки. Для нас є принциповим дотримання норм міжнародного права та репутація, яку ми вибудовуємо в очах наступних поколінь, партнерів та всього цивілізованого світу. Ми наголошуємо: на відміну від росії, Україна воює цивілізовано, гідно, з дотриманням норм міжнародного права. Саме тому подібна співпраця та обмін досвідом є надзвичайно цінним для нас». 

На цьому наголосила глава української делегації підполковник юстиції Інна Заворотько, вітаючи іноземних колег під час відкриття другого Семінару з міжнародного гуманітарного права, організованого у співпраці з Оборонним інститутом міжнародних правових досліджень Агентства зі співробітництва у сфері оборони та безпеки США (Оборонний інститут США).

Протягом чотирьох днів українські військовослужбовці та міжнародні експерти із США та Великої Британії обмінювалися досвідом у сфері розвитку спроможностей щодо підготовки військових у сфері міжнародного гуманітарного права, поширення знань про МГП та особливостей висвітлення воєнних злочинів. 

Головною метою заходу було вдосконалення підготовки військових юристів та офіцерів інших напрямків Сил оборони в галузі міжнародного гуманітарного права, напрацювання спільних підходів та методик викладання МГП, імплементація найкращих практик держав-членів НАТО в українську систему військової освіти та підготовки. 

Програма семінару комплексно охоплювала не лише обговорення системи підготовки представників юридичної служби Міноборони, а й у цілому військовослужбовців офіцерського складу та курсантів. З огляду на це українську делегацію, окрім військових юристів системи Міноборони, представляли також досвідчені викладачі, які безпосередньо залучені до організації процесу навчання офіцерів та курсантів, зокрема розробки освітніх програм, програм курсів підвищення кваліфікації тощо. 

Американський спеціаліст та викладач Ніколас Мол, який розробляє спеціальні курси з МГП для слухачів низки держав-партнерів НАТО, високо оцінив українську систему підготовки військовослужбовців з питань міжнародного гуманітарного права, що адаптована до умов широкомасштабної війни та була презентована українською стороною.

«Вам вдалося створити чудову систему підготовки та підвищення кваліфікації в умовах міжнародного збройного конфлікту. Вона міцна та продумана, в деяких моментах схожа з нашою. Ми будемо раді й надалі допомагати вам, розвивати співпрацю й удосконалювати систему», — зазначив Ніколас Мол, оцінюючи досягнення України у цій сфері. 

Окрім цього, сторони обговорили роль юридичних радників під час планування та ведення бойових дій. Акцентовано на подальшому вдосконаленні інституту юридичних радників у системі Сил оборони та запозичення окремих механізмів із США та Великої Британії, що можуть бути адаптовані до українських реалій. 

Окремим блоком розглядалися питання висвітлення прикладів дотримання та порушення норм міжнародного гуманітарного права в інформаційному просторі. Представники комунікаційних підрозділів Міноборони та Збройних Сил України під час презентації звернули увагу іноземних колег на варіативність та численність злочинів, що вчиняють російські окупанти на території України. Під час семінару мав слово старший офіцер відділу соціальних мереж Управління зв’язків з громадськістю Збройних Сил України майор Богдан Петрик, який акцентував на відкритості Збройних Сил України до конструктивної співпраці з медіа (зокрема й високої оцінки роботи пресофіцерів та їхньої кваліфікації). Були продемонстровані чисельні приклади висвітлення порушень МГП з боку російського агресора. За словами офіцера, важливим залишається не лише підтримка високого рівня комунікації між ЗСУ та медіа, а й створення інформаційних майданчиків, ресурсів спрямованих на фіксацію воєнних злочинів окупантів та продовження просвітницької роботи з особовим складом ЗС України щодо дотримання норм МГП. 

Крім того, під час Семінару був презентований комунікаційний досвід системи Міноборони України, узагальнений у проєкті Методичних рекомендацій. Після консультацій з партнерами цей документ визначатиме політику оборонного відомства щодо висвітлення прикладів застосування норм міжнародного гуманітарного права. Сторони підтвердили необхідність постійної роботи в напрямку розробки, моделювання та поширення інформаційних кампаній щодо висвітлення воєнних злочинів російських загарбників.

За результатами зустрічі сторони обмінялися детальними програмами підготовки військовослужбовців з міжнародного гуманітарного права в системі загальновійськової підготовки.

Показово, що сторони дійшли згоди щодо введення окремих елементів та сценаріїв навчальних програм, розроблених США та Великою Британією, до системи підготовки українських офіцерів та курсантів. Крім того, цінними є досягнуті домовленості щодо співпраці з  іноземними експертами щодо їхнього подальшого залучення до навчання  українських військовослужбовців. 

Захід став ще одним кроком до нового рівня співпраці між Україною та Сполученими Штатами у сфері поширення знань про міжнародне гуманітарне право та підготовку відповідних фахівців.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Олеся Мялковська

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-10-09 11:58:36