Україна і світ

Реформа старшої школи: які зміни передбачені для учнів з 2027 року

Фото: Pexels

З 2027 року в Україні запрацює нова система профільної старшої школи (10–12 класи). Це частина реформи НУШ, яка допоможе учням обирати профіль навчання відповідно до своїх інтересів та планів на майбутнє. 

Факти ICTV дізнавалися, що передбачає реформа старшої школи в Україні та що зміниться для учнів. 

Реформа старшої школи з 2027 року: як виглядатиме навчання 

Учні самі зможуть обирати: 

Зараз дивляться
  • профіль навчання, 
  • частину предметів у межах обраного профілю, 
  • кілька додаткових предметів поза профілем. 

Навчання проходитиме у спеціальних академічних ліцеях. Щоб було більше вибору, у таких ліцеях має бути приблизно 100 учнів на паралелі. Більшість ліцеїв не будуть поєднані з початковими чи середніми класами. 

У 2025 році по всій Україні розпочнеться пілотне впровадження реформи:

  • випробування нових методів навчання;
  • створення курсів для вибору учнями;
  • перевірка та вдосконалення навчальних матеріалів.

До початку пілотування у 2024/2025 навчальному році обрали 30 ліцеїв-амбасадорів. Їхні вчителі допомагатимуть іншим школам у підготовці — як наставники для пілотних закладів.

Реформа старшої школи: що зміниться 

Ліцеї будуть розташовані на відстані не більше 30 км від місця проживання учнів. Переважно — 10–20 км. Дітей підвозитимуть. За опитуванням, більшість учнів та батьків згодні на це, якщо будуть хороші умови й транспорт. 

Початкові школи (1–4 класи) і гімназії (5–9 класи) залишаються. Зміни стосуються лише старшої школи — навчання у 10–12 класах проходитиме окремо. 

Академічні ліцеї для 10–12 класів забезпечують підготовку до вступу у заклад вищої освіти, пропонуючи обрання профіля та курсів, поглиблене вивчення тем за профілем з можливістю поєднувати різні напрями, наприклад, фізику з філологією або історію з хімією.

Професійна або фахова передвища освіта передбачає отримання професії, що є швидшим шляхом до працевлаштування, з видачею свідоцтва про загальну середню освіту та вивченням предметів, які стосуються майбутньої професії, а також надає можливість вступу у виш після коледжу або закладу фахової передвищої освіти.

Навіщо потрібна реформа старшої школи 

Учні старших класів мають інші освітні потреби, ніж молодші. Ліцеї зможуть застосовувати сучасні підходи до навчання, формувати групи за інтересами, вивчати предмети поглиблено або інтенсивно. 

Чим більше учнів, тим більше профілів і курсів можна запропонувати. Це дає можливість кожному знайти щось цікаве й корисне для себе. 

Освіта буде послідовною: 

  • 1–4 класи — початкова школа, 
  • 5–9 класи — гімназія, 
  • 10–12 класи — ліцей. 

Це успішно працює в багатьох країнах. Важливо не стільки бути в одній будівлі, як мати чітку освітню систему. 

Реформа старшої школи: що передбачає для сільської місцевості 

Зараз у селах мало учнів і вчителів, обмежений вибір профілів. Ліцеї дадуть сільським дітям рівні можливості: сучасну освіту, кращих вчителів, більше предметів і кращу підготовку до майбутнього. 


Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-07 16:02:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин