Порушений баланс сімейної ієрархії: що таке синдром старшої сестри та як його позбутися
Експерти популярної онлайн-платформи Психологічна підтримка пояснили, що таке синдром старшої сестри, який негативний вплив він має на життя людини з цим психічним розладом та як відновити баланс сімейної ієрархії.
– Дуже часто старші діти у великих сім’ях змушені виконувати частину обов’язків дорослих. Деякі батьки можуть уникати відповідальності або свідомо перекладати її на старших дітей, особливо після народження молодших братів чи сестер, – кажуть психологи.
Негативні наслідки
При цьому старші діти нерідко стикаються з більшими вимогами та відчувають несправедливе ставлення, що ще більше посилює їхній обов’язок бути прикладом. Усе це з часом провокує в дитини:
- гіпервідповідальність;
- зниження самооцінки;
- нехтування власними потребами;
- надмірну самостійність;
- страх перед створенням власної родини.
Як відновити баланс
Психологи розповіли, як позбутися синдрому старшої сестри. Для цього потрібно:
відновити здорову ієрархію. Батькам важливо нагадати собі про свою відповідальність за виховання та побут. Розподіл обов’язків має бути справедливим і не перевищувати можливостей дітей;
формувати стосунки на домовленостях. Діти мають право відмовлятися від завдань, що виходять за межі їхніх сил. Завдання дорослих – підтримувати та допомагати;
переглянути відповідальність. Якщо старша дитина виконує занадто багато обов’язків, варто повернути частину цих завдань батькам або розподілити їх між іншими членами родини;
надавати психологічну підтримку. Важливо навчити дитину висловлювати свої емоції та говорити «ні» без страху бути відкинутою. У деяких випадках може бути корисною консультація з психологом.
Дорослим завжди варто усвідомлювати, що діти не повинні замінювати собою батьків і не зобов’язані бути ідеальними, резюмують експерти.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Психологічна підтримка
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-15 09:19:17