Україна і світ

Після перемоги Трампа зміцнення долара США може мати наслідки для світу – Economist

Фото: Pixabay

Після перемоги на виборах президента США Дональда Трампа американський долар різко почав зміцнюватися, однак його висока вартість може вдарити по економіках інших країн світу.

Про це пише The Economist.

Зміцнення долара США: які наслідки для економік світу

Видання зазначає, що хоч вартість долара, як і раніше, багато в чому визначається внутрішніми подіями в США, проте його коливання майже завжди викликають пульсацію по всьому світу.

– Одне з таких коливань може відбутися найближчим часом, оскільки економічна політика, обіцяна Дональдом Трампом, обраним президентом Америки, схоже, призведе до різкого зростання курсу долара. Це обіцяє проблеми для зростання в решті світу, – пише видання.

При цьому The Economist визнає, що поки неясно, які саме частини своєї економічної програми Трамп захоче і зможе реалізувати.

Однак “радість на американських фондових ринках” дає уявлення про те, чого очікують інвестори. Наприклад, S&P 500, індекс великих американських компаній, 6, 7 і 8 листопада встановив один за одним рекорди.

Паралельно з цим трейдери вважають, що прихід до влади нової адміністрації збільшить прибуток американських компаній завдяки зниженню податків і дерегулювання, тоді як державні позики зростуть.

– Поєднання зростання дефіциту і пожвавлення інфляції, своєю чергою, може змусити центральний банк країни підтримувати відсоткові ставки на більш високому рівні, ніж це було б зроблено без Трампа. Такі більш високі ставки зроблять більш привабливими доларові цінні папери, що послужить попутним вітром для долара, – пише журнал.

Частково цей сценарій уже реалізується, вказує The Economist. Так, 7 листопада Федеральна резервна система США, як і очікувалося, знизила базову процентну ставку на чверть процентного пункту, опустивши цільовий діапазон до 4,5-4,75%. Однак голова ФРС Джером Пауелл залишив відкритою можливість того, що на грудневому засіданні ФРС утримуватиме ставки на колишньому рівні, а не продовжуватиме їх знижувати.

Показово, що в заяві американського комітету зі встановлення ставок, яка супроводжує його рішення, більше не йдеться про “більшу впевненість у тому, що інфляція стійко рухається до 2%”, як це було в його попередній заяві у вересні. The Economist пише, що перспектива підвищення американських відсоткових ставок призвела до зростання вартості долара на 1,5% щодо різних валют за останні чотири тижні.

При цьому видання зазначає, що зростання долара часто супроводжується ослабленням глобальних економічних перспектив.

– Одна з причин цього полягає в тому, що під час економічних потрясінь інвестори, як правило, розпродають ризиковані активи і вкладаються в безпечні, на їхню думку, долари і американські казначейські облігації. У той час як погіршення прогнозу зазвичай призводить до зростання курсу долара, зростання курсу долара часто погіршує прогноз, – йдеться в матеріалі.

Журнал нагадує про дослідження МВФ, яке було опубліковано 2023 року. Згідно з даними цього дослідження, через рік 10-відсоткове зростання вартості долара знижує обсяг виробництва в країнах з економікою, що розвивається, на 1,9%.

– Багаті країни страждають найменше, але все одно їхній випуск скоротився на 0,6%. Полегшення настає повільно: згідно з дослідженням, згубні наслідки сильного долара зазвичай зберігаються протягом двох з половиною років для економік, що розвиваються, і протягом року для багатих країн, – пише видання.

Крім того, коливання вартості долара впливають на світову економіку двома основними каналами: торгівля і фінанси.

– Понад 40% світової торгівлі – більша її частина, не пов’язана з Америкою, – здійснюється в доларах. Зміцнення долара підвищує витрати імпортерів, що знижує попит на товари з-за кордону і скорочує загальні обсяги торгівлі. Тому в більшості країн Азії та Латинської Америки зміни вартості долара мають більше значення, ніж поведінка місцевих валют, – пише The Economist.

Видання вказує на одне з наукових досліджень, яке було опубліковано 2020 року. Згідно з його даними, зростання вартості долара на 1% по відношенню до всіх валют пророкує зниження обсягів торгівлі між країнами решти світу на 0,6% після реалізації контролю інших факторів. За даними Банку міжнародних розрахунків, що об’єднує центральні банки, зміцнення долара також підвищує витрати покупців товарів-посередників, створюючи ризик розриву довгих ланцюжків поставок, зазначає The Economist.

Не менш важливими, ніж торговельні наслідки зростання американської валюти, є і фінансові наслідки. Так, для країн і компаній, які позичають у доларах, але не мають джерел доларової виручки, зростаючий долар механічно збільшує їхній борговий тягар і підвищує процентні витрати.

– Більш високі відсоткові ставки в Америці в поєднанні зі зростаючим доларом також роблять інвестиції в решту світу менш привабливими. Капітал, як правило, витікає з ринків, що розвиваються, що змушує їх також підвищувати процентні ставки, посилюючи грошово-кредитні умови саме тоді, коли їхня економіка може почати страждати від загального уповільнення торгівлі, – пише видання.

Також уже стає очевидним, пише The Economist, що збільшиться вартість позикових коштів за межами США.

– У перші години 6 листопада, коли стали зрозумілими результати виборів, прибутковість американських казначейських облігацій різко зросла. Також зросла прибутковість австралійських, новозеландських і японських державних облігацій. Деякі з цих підвищень були скасовані у відповідь на зниження ставки ФРС, але цей перепочинок може виявитися лише тимчасовим. Будь-яке відновлення прибутковості буде невчасним: багато центральних банків намагаються підтримати мляве зростання всередині країни, знижуючи ставки і полегшуючи кредитування, – пише видання.

Утім, The Economist робить висновок, що в майбутньому ще належить дізнатися, як довго зможе протриматися укріплений долар на своїх позиціях.

– Сам Дональд Трамп уже давно нарікає на те, що сильний долар шкодить вітчизняним виробникам і здорожує американські робочі місця. Але йому нелегко змусити центральний банк знизити ставки. І поки ставки залишаються високими, американська валюта залишатиметься притулком для інвесторів і гострою проблемою для всього світу, – пише видання.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадаємо, раніше Факти ICTV розповідали, що Дональд Трамп обіцяв у своїй передвиборчій кампанії щодо змін не тільки в економіці, а й в інших сферах внутрішньої та зовнішньої політики США.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-11 00:42:00