Пенсія державних службовців за новим законодавством у 2025 році: що відомо
Кабінет міністрів України у 2025 році ухвалив постанову від 3 січня № 1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану.
Що відомо про порядок призначення пенсій державним службовцям за новим законодавством у 2025 році — читайте у матеріалі Фактів ICTV.
Пенсія державних службовців за новим законодавством — зміни
Частина держслужбовців мають право на спеціальну пенсію, але умови призначення постійно змінюються.
Експерт з пенсійної справи Сергій Коробкін прокоментував, що для держслужбовців з 1 січня відбулася лише одна зміна, затверджена статтею 46 закону Про держбюджет на 2025 рік. Це стосується майже всіх спеціальних пенсій, зокрема і для держслужбовців (окрім суддів).
— Спеціальні пенсії, розмір яких перевищує 23 610 грн (10 прожиткових мінімумів — максимально дозволений законодавством), будуть урізатися на певний відсоток на час воєнного стану. Здебільшого йдеться про колишніх чиновників і силовиків, які відсудили собі надмірно великі пенсії, що перевищують максимально дозволений розмір, — зазначив експерт.
Для таких пенсій у 2025 році було встановлено коефіцієнти, що знижують розмір виплат залежно від їхньої величини. Про це йдеться у постанові №1 Кабінету міністрів України від 3 січня 2025 року Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році в період воєнного стану.
Зокрема, документ передбачає зменшення пенсій, які перевищують встановлений поріг, за такими коефіцієнтами:
- коефіцієнт 0,5 — застосовується до частини пенсії (або пенсійної виплати), яка перевищує 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб із втратою працездатності, але не перевищує 11 прожиткових мінімумів;
- коефіцієнт 0,4 — застосовується до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму;
- коефіцієнт 0,3 — застосовується до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму;
- коефіцієнт 0,2 — застосовується до тієї частини пенсії (пенсійної виплати), яка перевищує 17 прожиткових мінімумів, встановлених для непрацездатних осіб, але не перевищує 21 прожитковий мінімум;
- коефіцієнт 0,1 — застосовується до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Проте у 2025 році, в умовах воєнного стану, коефіцієнти, передбачені пунктом 1 постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) для окремих категорій осіб:
- які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Луганській та Донецькій областях;
- які брали участь в забезпеченні здійснення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- які безпосередньо брали участь у заходах, спрямованих на оборону України, захист громадян та інтересів держави в умовах військової агресії Російської Федерації, перебуваючи в районах проведення таких заходів та у період їх реалізації.
Також зміни не застосовуються до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім’ї загиблих (померлих, зниклих безвісти).
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Сергій Коробкін також зазначив, що у влади є наміри щодо запровадження професійної накопичувальної пенсійної системи для тієї категорії осіб, хто має право на спеціальні пенсії. Але це якщо і буде, то не раніше 2026 року. Також запланована індексація з 1 березня 2025 року, але вона має бути майже для всіх пенсіонерів.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-06 13:35:00