Пенсійна реформа: виплати в Україні хочуть проводити за системою балів
Міністерство соцполітики пропонує провести в Україні пенсійну реформу, яка передбачає виплату базової пенсії та страхової складової. Про це повідомляє Економічна правда.
Базова пенсія буде обов’язковою та однаковою для всіх пенсіонерів, забезпечуючи базовий рівень соціального захисту. Її розмір складатиме 30% від мінімальної зарплати після податків.
Наприклад, якщо пенсійна реформа запрацює у 2025 році, то розмір базової пенсії становитиме 1848 грн (мінімальна зарплата – 8000 грн, а після сплати податку на доходи фізичних осіб та нового військового збору – 6160 грн).
Страхова складова залежатиме від трудового стажу та заробітної плати. Її розрахунок стане простішим завдяки запровадженню бальної системи.
Ціну пенсійного бала переглядатимуть кожного березня, що замінить традиційну індексацію пенсій.
Замість чинної системи, де пенсії зростають залежно від інфляції та зарплат, вартість бала залежатиме виключно від середньої зарплати в країні.
Щомісяця під час офіційного працевлаштування людина зароблятиме пенсійні бали. Розмір майбутньої страхової пенсії визначатиметься множенням загальної кількості цих балів на вартість одного бала.
Оскільки для виходу на заслужений відпочинок необхідно мати щонайменше 35 років трудового стажу, то людина, яка все життя отримувала середню зарплату, заробить 4200 балів. Ця цифра перетвориться на своєрідний еталон, який використовуватимуть для обрахунку вартості одного бала. Мінімальна їхня кількість, яка дасть право на отримання виплат за віком (за наявності необхідного стажу) – 1440 балів.
Для виходу на заслужений відпочинок необхідно мати 35 років трудового стажу (при виході на пенсію у 60 років) або принаймні 15 років стажу (для виходу на пенсію у 65 років).
Зміни до солідарного рівня пенсійної системи мають набути чинності з 1 липня 2025 року.
Журналісти зауважують, що реформа першого, солідарного, рівня пенсійної системи в Україні назріла давно, адже люди, які мають ідентичний трудовий стаж, протягом якого отримували однакові зарплати, проте, вийшовши на пенсію у різні роки, мають відмінні розміри виплат. Інколи різниця сягає 50%.
Другий рівень пенсійної системи, тобто обов’язкові накопичувальні пенсії, в українському законодавстві передбачили більше 20 років тому, але досі всі спроби провести таку реформу виявлялися невдалими.
Зазначимо, що наразі Мінсоцполітики лише оприлюднило законопроєкт про пенсійну реформу в Україні, Верховна Рада його ще не розглядала.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-12-09 15:50:00