Один із напрямів реабілітації військових в Україні — арт-терапія
![](https://news.lviv-company.in.ua/wp-content/uploads/2023/05/depositphotos_200574938_l-min-e1683266604237-780x470.jpg)
В Україні працює Благодійний фонд Після служби, який допомагає учасникам російсько-української війни адаптуватися до цивільного життя. Фонд заснований американцем Едвардом Маршалом понад 10 років тому.
Один із напрямів реабілітації, яким займається Фонд, – арт-терапія, де вчать не просто малювати, а створювати картини.
– Я ніколи не малювала, навіть у школі. Я більше математик, у мене з творчістю не дуже. На початку якось страшно було, – зізнається ветеран війни Аліна Терехова.
І вона не одна така. Коли викладач розповідає, як легко намалювати цю жінку в білому, усі сміються, але все ж старанно беруться за пензлі. Мета цього уроку – допомогти одне одному пройти терапію творенням.
Директорка Фонду Галина Сернівка теж воювала. За її словами, впоратися з болісними спогадами про фронт допомагає процес перенесення їх на полотно.
Галина на війні з 2014 року. Спочатку як волонтерка Національної гвардії, потім стала до лав Нацполіції.
Що саме дає малювання, учасники майстер-класу пояснюють по-різному. Але сходяться в одному – терапія працює.
Аліна Терехова звільнилася з військової служби лише місяць тому. Теж починала з волонтерства у 2014-му, потім стала добровольцем у батальйоні Айдар – допомагала військовим із документами. З початком великої війни Аліна – бойовий медик.
– Через місяць важко адаптуватися. Телефонують сім’ї загиблих, зниклих безвісти, просять допомогти, скоординувати, куди звернутися. А на цих заняттях ця напруга відпускає, – каже Аліна.
Фонд Після служби намагається адаптувати закордонні практики в Україні. Раз на місяць влаштовують посиденьки з піцою, зустрічаються, щоб просто поговорити. А ще тут допомагають із лікуванням, навчанням і перекваліфікацією.
– Ми розуміємо, що ті, хто був на війні, повністю не повернуться з неї ніколи. Але їм потрібно навчитися жити з цим. Зрозуміти, чому вони закриваються, чому не хочуть розповідати про пережите, – каже Галина Сернівка.
За її словами, Фонд допомагає і тим, хто зараз служить, і їхнім рідним. Наприклад, організовують зустрічі групи підтримки для тих, хто чекає близьких з війни.
Як працює терапія творенням, видно вже за дві години занять. Жінки – натхненні та здивовані. Кажуть, що, виявляється, у будь-якому віці можна навчитися чогось нового. Зокрема й писати картини.
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-05-05 09:12:20