Нобелівська премія з економіки: на яке питання відповіли лауреати та чи варто читати їхні книги
Нобелівську премію з економіки отримали Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон і Джеймс Робінсон. Як зазначив Нобелівський комітет, нагороду присуджено за дослідження того, як інституції формуються та впливають на процвітання.
Аджемоглу і Робінсон є авторами книги Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності. Торік Аджемоглу, в співавторстві зі ще одним американським лауреатом Джонсоном, випустив нову книжку – Влада і прогрес.
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак пояснив Фактам ICTV, чим особливі ці книги та чи дають вони відповідь на головне питання.
Чому одні країни багаті, а інші – бідні
– З одного боку, актуальне за формулюванням питання. З іншого боку, сама книга не дає насправді правдивої відповіді на це питання. Скажімо так, вона цінна лише цим питанням, – зазначив Андрій Новак.
Кандидат економічних наук вважає, що статистичні дані про ресурси, погодні умови та географічне положення країн – це вторинне. Первинна причина, чому одні країни є бідними, а інші – багатими, полягає в економічній системі.
– Якщо економічна система є ефективною, то навіть за невеликих ресурсів країна може бути багатою, а громадяни можуть мати високий рівень життя. І навпаки, за наявності величезних ресурсів громадяни можуть бути на низькому рівні життя, – вважає він.
Як приклад, він назвав невеликі країни з дуже скромними ресурсами. Серед них – Нідерланди, Бельгія, Люксембург, Японія чи Південна Корея.
За його словами, у цих країн обмаль природних ресурсів, але водночас вони мають надзвичайно високий рівень розвитку національних економік і життя свого населення.
З іншого боку, є Російська Федерація та африканські країни, які володіють дуже багатими природними ресурсами землі. Проте більшість населення живе за дуже низьким рівнем життя, сказав Андрій Новак.
Він зазначив, що багатіють там тільки окремі особи, які наближені до влади.
– Тобто багатство чи бідність країни залежить лише від ефективності економічної системи. Коли вона ефективна, то навіть за невеликих ресурсів забезпечує високий рівень життя населення. Коли неефективна, то навіть за величезних ресурсів вона не дає результату для населення, – стверджує він.
Чи справедливо присудили Нобелівську премію з економіки
– Тут важко давати оцінку. Можливо, виходили з головного – формулювання питання, що є бідні країни, є багаті, – звернув увагу економіст.
На його думку, це може бути першим кроком до того, щоби поставити це запитання всьому світу: чому так буває, що країни з різним рівнем ресурсів мають різні результати для своїх громадян.
– Можливо, цим керувався комітет Нобелівської премії, – припустив кандидат економічних наук.
Андрій Новак відповів на запитання про те, чи варто прочитати книгу Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності.
– Для ознайомлення – варто, звичайно. Чому ні? Тим паче, якщо це Нобелівські лауреати, то просто для загального розвитку, – наголосив він.
Президент Київської школи економіки Тимофій Милованов зазначив, що Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон і Джеймс Робінсон, які отримали Нобелівську премію з економіки, співпрацюють з KSE, особливо у питаннях санкцій.
– Джеймса я бачив минулого тижня, і він мені подарував книгу про структуру націй (не свою). З усіма трьома ми співпрацюємо в KSE. Особливо в питаннях санкцій. Вони справжні друзі України. І науковці вони прекрасні! Мої справжні людські вітання, – зазначив Тимофій Милованов.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Виконавчий директор від України у МВФ Владислав Рашкован повідомив, що дуже радий за економістів, які отримали Нобелівську премію у цьому році. За його словами, на це є певні причини.
– Не тільки тому, що я давно вболівав за Аджемоглу та Робінсона. Але й тому, що третій переможець, Саймон Джонсон, – це близький товариш і колишній головний економіст МВФ. Наприкінці серпня ми довго з ним обговорювали питання ШІ в сучасному світі. Так що, ура, – вважає Владислав Рашкован.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-14 21:59:41