F-16 захистив Дональда Трампа, однак не влучив щодо каденції
Про найвідоміше застосування винищувача F-16 під час інциденту, який потенційно міг стати однією зі спроб замаху на Дональда Трампа, розповідає АрміяInform.
Патрулювання повітряного простору Сполучених Штатів Америки, в тому числі винищувачами F-16, здійснюється у межах заходів із комплексного контролю повітряного та навколоземного простору Північної Америки, які забезпечує, реалізує та координує Об’єднана система аерокосмічної оборони США та Канади.
Спільна американо-канадська система ППО та ПРО підпорядковується Командуванню повітряно-космічної оборони Північної Америки — North American Aerospace Defense Command. За абревіатурою з перших літер своєї назви англійською мовою воно відоме як NORAD.
Штаб-квартира і командний центр NORAD розміщені на американській авіабазі Петерсон, однак командування є спільним американо-канадським і відповідає за безпеку повітряного простору обох країн.
У його підпорядкуванні перебувають три регіональні штаби: регіон Аляска NORAD на авіабазі Елмендорф (Elmendorf Air Force Base); канадський регіон NORAD у Віннепезі (Манітоба) та Континентальний регіон NORAD на базі ВПС США Тиндалл, штат Флорида (Tyndall Air Force Base).
F-16 Fighting Falcon з Minnesota ANG виконує симуляцію перехоплення повітряної цілі під час авіашоу EAA AirVenture 2024 в Ошкоші, штат Вісконсин
Головним завданням NORAD є захист суверенних повітряних просторів обох держав шляхом реагування на невідомі, небажані та несанкціоновані дії у повітряному та навколоземному просторі Північної Америки.
Підпорядковані NORAD сили та засоби цілодобово моніторять повітряний простір з метою виявлення несанкціонованих дій, відстежують повітряні цілі та, за потреби, здійснюють комплекс заходів з метою відхилення їх від траєкторії польоту, примусової посадки або знищення у разі, якщо вони можуть становити потенційну загрозу.
NORAD діє у тісній співпраці з Національною Гвардією США, правоохоронними органами, спецслужбами та всіма іншими складовими сил безпеки й оборони Сполучених Штатів Америки та Канади. Патрулюючи американський повітряний простір NORAD приділяє посилену увагу місцям перебування Президента США.
Американські медіа неодноразово звертали увагу на суттєве зростання витрат на безпеку першої особи держави, в тому числі внаслідок того, що винищувачі F-16 мусять постійно перебувати у повітрі за підтримки літаків-заправників для того, щоб забезпечити бойове повітряне патрулювання (CAP) у межах тимчасової забороненої для польотів зони безпеки навколо президента.
Під час президентських виборів у США захист кандидатів на посаду Президента США забезпечує не лише Секретна служба, яка відповідає за охорону вищих політичних діячів, але й інші складові сил безпеки й оборони держави. Цьогоріч до захисту кандидатів на президентських виборах долучився навіть Пентагон.
До патрулювання повітряного простору в місцях проведення мітингів та інших зустрічей кандидатів у Президенти Сполучених Штатів Америки із виборцями традиційно залучають також NORAD. Робилося це як під час нещодавніх президентських перегонів, так і у попередні передвиборчі кампанії.
Посилена увага до захисту кандидатів у Президенти США цілком виправдана, адже спроби замахів є доволі частими. З останніх гучних випадків можна згадати замах на нині обраного Президента США Дональда Трампа 13 липня 2024 року на передвиборчому мітингу у містечку Батлер неподалік Пітсбурга у штаті Пенсильванія.
Тоді куля зачепила вухо Трампа, яке на певний час стало символом єднання електорального ядра виборців довкола постаті харизматичного кандидата. Судячи з результатів голосування, постріли у бік та поряд із кандидатом у Президенти США в кінцевому підсумку посприяли його перемозі.
Однак це далеко не єдиний і не перший випадок, коли життя Дональда Трампа під час передвиборчих перегонів перебувало чи могло опинитися під потенційною загрозою. Під час одного з таких інцидентів яскраву участь у запобіганні можливій спробі замаху на його життя взяв патрульний винищувач F-16 місії NORAD.
Інцидент стався під час пердвиборчого мітингу Дональда Трампа 28 жовтня 2020 року в міжнародному аеропорту Лафлін / Буллхед (Laughlin/Bullhead International Airport) у Буллхед-Сіті, штат Арізона, коли невстановлений літак несанкціоновано залетів у закритий повітряний простір, створивши потенційну загрозу чинному на той час Президенту Сполучених Штатів Америки.
Пілот літака-порушника не підтримував зв’язок з диспетчером повітряного руху та не реагував на попередження по радіозв’язку. У повідомленні NORAD щодо інциденту зазначено: «Літак NORAD F-16 обстежив літак авіації загального призначення, який не підтримував зв’язок з диспетчером повітряного руху та увійшов у зону тимчасового обмеження польотів навколо Буллхед-Сіті, штат Аризона, без належного дозволу».
З огляду на те, що літак-порушник жодним чином не реагував на початкові процедури перехоплення, пілот винищувача F-16 здійснив попереджувальний постріл, застосувавши сигнальні ракети для того, щоб привернути увагу. Після цього з літаком порушником вдалося встановити радіозв’язок і його вивели із забороненої зони.
Постріл F-16 сигнальними ракетами став яскравою частиною передвиборчого шоу. Президент США та натовп мітингувальників на його підтримку були в захваті від побаченого, хоча і не розуміли достеменно, що саме відбувається.
«О, подивіться на це! Подивіться, подивіться, подивіться! Вони вказали на майбутнього Президента! Як щодо цього?» — вигукнув Дональд Трамп, миттєво зметикувавши, як можна скористатись ситуацією.
Після цього схильний до епатажу та неперебірливий у словах політик не забув полаяти демократів та американські медіа. За його словами, вони ніколи не повідомляють і не показують нічого справді цікавого та важливого, і навіть буцімто спеціально повернули камери в інший бік для того, щоб не зняти F-16.
Неважко переконатися, що заяви Дональда Трампа виявились далекими від реальності — про інцидент детально повідомили десятки місцевих та загальнонаціональних американських медіа.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Натомість твердження про те, що F-16 пострілом сигнальних ракет вказав на майбутнього Президента США виявилось цілком правдивим, хоча і дещо передчасним. Президентські перегони 2020 року Дональд Трамп тоді програв, але здобув переконливу перемогу під час нинішніх Президентських виборів у США 2024 року.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2024-11-08 06:58:00