Україна і світ

Не може прямо сказати Трампу “ні”: що означає заява Путіна про перемир’я з Україною

Росія, висуваючи свої умови щодо припинення вогню у війні, затягує переговорний процес і демонструє неготовність до режиму тиші, а навпаки, прагне продовжувати ведення бойових дій.

Про це свідчать останні заяви російського диктатора Володимира Путіна, які він дав як реакцію на готовність США та України щодо всеосяжного призупинення вогню на 30 днів, яке було досягнуте 11 березня в Джидді, Саудівська Аравія.

“Ми за, але є нюанси”: що сказав про перемир’я Путін

У своєму виступі в Москві, очільник Кремля, виступаючи разом із своїм білоруським колегою-диктатором Олександром Лукашенком, заявив, що Росія ніби як і погоджується припинити бойові дії, але на своїх умовах.

Так, Путін заявив, що Росія згодна з пропозицією припинити бойові дії, але одразу висунув свої умови. Він заявив, що Росія “виходить з того, що припинення вогню має бути таким, що призвело б до довгострокового миру і призвело б до усунення первісної причини цієї кризи”.

– Ми за, але є нюанси, – сказав Путін.

До цих “нюансів” диктатор РФ відніс ситуацію в Курській області, а також “інші питання по всій лінії зіткнення, а це майже 2 тис. кілометрів”.

– А там, як ви знаєте, російські війська наступають і створюються умови, щоб ми взяли в блокування досить великі підрозділи… Сама по собі ідея правильна, але є питання, які ми повинні обговорити, – сказав Путін.

Серед іншого президент РФ заявив, що проблемними залишаються питання на лінії зіткнення, а також те, як Україна використовує ці 30 діб режиму тиші. Також Путін у своїй заяві сказав, що хоче отримати гарантії, що під час припинення вогню Україна не проводитиме мобілізацію, військову підготовку і не отримуватиме військову допомогу.

– Хто віддаватиме накази на припинення бойових дій? І яка ціна цим наказам?.. Хто визначить, де і хто порушив можливу домовленість про припинення вогню вздовж 2 тис. км? І потім хто на кого звалюватиме порушення цієї домовленості? – сказав Путін.

Путін, перемир’я і Трамп: що означає відповідь РФ щодо режиму тиші

Заявам російського диктатора передувала домовленість між Україною та США, досягнута в Джидді, що Київ йде на негайне перемир’я, якщо на це піде Росія. Завдяки цьому, зокрема, США розблокували Україні військову допомогу та обмін розвідданими.

Тоді, після зустрічі в Саудівській Аравії, держсекретар США Марко Рубіо заявив, що тепер слід очікувати на відповідь Кремля та заявив, що тепер “м’яч на полі Росії”.

Примітно, що про схожий варіант розвитку подій, коли Путін почне висувати свої умови і тим самим буде затягувати переговорний процес, а тим часом будуть продовжуватись бойові дії, писало видання Bloomberg. На те, що Росія таким чином затягує час, раніше вказували й інші оглядачі та експосадовці.

В українському Центрі протидії дезінформації заявили, що заяви Путіна є проявом “типової поведінки Росії в міжнародній політиці”.

– Важливо розуміти, що інформаційна стратегія Росії буде направлена в будь-якому разі на те, щоб звинувачувати Україну в їхніх же порушеннях, висувати дивні вимоги, і зробити все так само, як було під час Мінська (йдеться про Мінські угоди, – Ред.). Це їх тактика є і буде – брехати і звинувачувати, – сказав керівник ЦПД Андрій Коваленко.

Український політолог Олег Саакян каже, що дії Путіна цілком очікувані і в них нема “нічого абсолютно дивного”.

– Вони завжди так діяли і так продовжують діяти. Тому нічого нового. Тепер питання в тому, чи Трамп готовий дотискати Росію, щоб вони припиняли вогонь, чи сприйме цю парадигму умов з боку Росії і повернеться з ними до України. В такому випадку стане зрозуміло, що Трамп не готовий досягати завершення війни і не готовий тиснути на Путіна, – каже експерт.

За словами Саакяна, зараз важливим є те, як саме будуть діяти Сполучені Штати і чи не стануть вони розглядати умови, висунуті Путіним, як реальні зобов’язання України на шляху до миру.

Водночас США одночасно можуть і відкинути російську реакцію і продовжити тиск.

– Вся ситуація в Джидді і пропозиція щодо припинення вогню на 30 днів, це ніщо інше, як перевірка не стільки Путіна на добру волю, а того, чи Трамп налаштований тиснути тільки на Україну, а з Путіним пробувати розмовляти? – каже експерт

Відповідно, можна стверджувати, що тепер “м’яч на полі США” після “пасу” з боку Путіна.

Як пояснює політолог, якщо казати про саме перемир’я, то наразі немає інфраструктури для реального забезпечення 30-денного режиму тиші, аби його реалізувати. Для цього потрібна відповідна інфраструктура, контроль, моніторинг тощо.

– Тому зараз це дипломатичні балачки: певна стартова позиція і перевірка один одного на готовність. А реально була пропозиція про припинення вогню далекобійними ударами на морі і в повітрі, от вона могла б бути реалізована, – каже Саакян.

Таким чином призупинення вогню на морі та у небі, з якими раніше виходили Франція, Велика Британія та Україна, виглядає більш реалістичним, ніж всеосяжний режим тиші вздовж усієї лінії фронту.

Втім для України ключовим є те, що вдалося відстояти пункт про 30 днів перемир’я, які дозволяють Україні зараз відкидати будь-які розмови про проведення виборів, статусів, відведення військ тощо.

– Це лише тестове припинення вогню, яке має показати, чи є у сторін добра воля і готовність до цього, чи немає її, – каже політолог.

Відповідно, наразі Росія таким чином здійснює затягування переговорного процесу, щоб продовжувати бойові дії.

– Для Росії вигідно було б припинення вогню, яке йшло б в пакеті з політичними умовами і запустило б “довгий важіль тиску” на Україну. Але оскільки це перемир’я, воно йде у відриві від політичних та всіх інших забаганок Росії, а просто як припинення вогню тут і зараз, то воно не відповідає інтересам Росії. Але і сказати “ні” прямо вони Трампу не можуть сказати, – резюмує політолог.

Зазначимо, що найближчим часом очікуються закриті переговори між спецпредставником Трампа Стівеном Віткоффом і диктатором Путіним, про що вже заявив президент США. Вони можуть внести додаткову ясність у те, якою є позиція Росії та якими можуть бути наступні США.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-13 20:13:00