Найсвітліше свято у році: цікаві факти про Різдво Христове
Різдво — це одне з найулюбленіших свят в Україні, яке має багаті традиції й безліч цікавих фактів. Воно об’єднує родини, приносить радість і дарує тепло в холодну зимову пору.
Life. Факти ICTV зібрали цікаві факти про Різдво, які мало хто знає, а також особливості його святкування — детальніше читайте в матеріалі.
Цікаві факти про Різдво в Україні
В Україні Різдво святкується за двома календарями: 25 грудня за григоріанським календарем та 7 січня за юліанським. Свято овіяне загадками та цікавими традиціями, які відрізняються залежно від регіону країни.
Найцікавіші факти про Різдво:
- Різдво Христове сягає коренями давніх язичницьких релігій. У різних культурах святкували народження богів, наприклад, у єгиптян це був день народження Осіріса, а у греків — бога вина Діоніса. Ці свята традиційно відзначали наприкінці грудня — на початку січня.
- Різдво почали святкувати в Київській Русі після хрещення в X столітті. Але спершу це свято було поєднане з язичницькими обрядами, зокрема зі святом Коляда, яке відзначалося в цей час.
- Вертеп — одна з найстаріших українських різдвяних традицій. Його історія сягає щонайменше XVII століття. До сьогодні він залишається важливим елементом святкування Різдва в Україні. Вертеп — це традиційний різдвяний театр, що зображає сцену народження Ісуса Христа. Зазвичай він складається з маленької сцени, на якій розміщуються фігурки Богородиці, Йосипа, немовляти Ісуса Христа та пастухів.
- Напередодні Різдва українці відзначають Святвечір, який не обходиться без традиційних 12 пісних страв. Число 12, за однією версією, символізує 12 апостолів, за іншою — 12 місяців року. Основні страви — кутя (пшениця з маком, медом і горіхами), борщ, вареники, голубці, оселедець та багато інших.
- Святкова ялинка є символом саме Різдва, а не Нового року, хоча часто вважається інакше. Річ у тім, що у радянські часи, коли святкування Різдва було заборонено через антирелігійну пропаганду, ялинки почали ставити на Новий рік. З того часу й збереглася ця традиція.
- У давнину українці прикрашали не тільки ялинки, а й дерева в садах або гілки, які ставили вдома. Це символізувало зв’язок між родиною та природою. Цей звичай зберігався в Україні до середини ХХ століття, поки не з’явилися сучасні ялинки.
- Зірка на Різдво — символ Віфлеємської зорі, яка вказувала на місце народження Христа. Її часто виготовляють з паперу або дерева і прикрашають оселі та верхівку ялинки. Традиція виготовлення зірок поширена по всій Україні, багато хто виносить їх на вулиці у Святвечір.
- У ніч перед Різдвом люди ворожили, бо вважалося, що в цей час ворожіння особливо правдиві. Традиція ворожити в ніч перед Різдвом старша за саме святкування, яка збереглася і в наш час.
- Дотепер збереглася традиція дарувати подарунки. Презенти в панчохах на Різдво хоч і асоціюються з образом Санти, насправді цей звичай пов’язаний зі святим Миколаєм, який допомагав бідним родинам. За легендою, він підкинув три мішечки з монетами через комин у панчохи, що висушувалися біля вогню, щоб допомогти дівчатам, які не могли вийти заміж через бідність.
- Однією з давніх різдвяних традицій є відвідування хрещених батьків у переддень Різдва. Після святкової вечері з родиною несли кутю та інші страви до хрещених батьків, а потім поверталися додому, щоб разом зустріти Різдво. Після обіду можна було відвідати бабусь і дідусів або інших родичів.
- У давнину вважалося обов’язковим зустрічати Різдво у святковому одязі, а також використовувати найкращий посуд і найновішу скатертину. Спізнитися до святкового столу вважалося поганою прикметою — це могло означати, що наступний рік буде пов’язаний із труднощами та подорожами.
- Особливим елементом святкування Різдва є колядки. Це одна з найгарніших різдвяних традицій в Україні. Колядують не лише діти, але й дорослі, обходячи будинки з піснями, бажаючи здоров’я й добробуту господарям. У відповідь на колядки господарі пригощають колядників смачними частуваннями, солодощами, горіхами або навіть нагороджують грошима. Цей звичай символізує, що у домі у новому році пануватиме добробут і щастя.
- В Україні Різдво також асоціюється з природними явищами. Вважається, що цього дня вся природа оживає — навіть дерева і рослини отримують благословення на рік уперед. В деяких регіонах існує повір’я, що в ніч на Різдво можна побачити, як тварини розмовляють між собою і навіть хмари, які з’являються на небі, вказують на майбутнє.
Цікаві факти про Різдво Христове, які є у світі
- Мало кому відомо, але у 200 році Різдво святкували 26 травня. Це свято було перенесене на 25 грудня в 320 році. Причиною цього стала традиція святкування дня народження Сонця, що символізувало перемогу світла над темрявою. Цю дату зберегли і до сьогодні.
- Перші християни, наші далекі предки, не святкували Різдво взагалі. Вони визнавали лише Великдень і Богоявлення як основні релігійні свята, а Різдва не було в їхньому календарі.
- Одна з традицій Різдва, яка є по всьому світу, — це обмін подарунками. Зазвичай в цей святковий день люди дарують один одному символи любові та добра.
- Листівки на Різдво не існували до 1843 року. Їх винайшов англієць на ім’я Коул, і з того часу ця традиція стала популярною в усьому світі.
- На Різдво заведено запалювати свічки. Це символізує світло, яке приходить у світ із народженням Христа, а також є знаком боротьби з темрявою як у зовнішньому світі, так і в серці людини.
- Ялина є деревом, що символізує Христа Спасителя, оскільки вона асоціюється з відродженням і вічним життям. Перші ялинки виготовляли з гусячого пір’я, прикрашали їх свічками, що часто ставало причиною пожеж. Для безпеки біля кожної ялинки ставили відро з водою.
- В Європі існує повір’я, що напередодні Різдва пробуджуються духи. Тому на різдвяних столах інколи можна побачити просту кашу, яку залишають для духів на всю ніч, щоб умилостивити їх і забезпечити мир у домі.
- Згідно зі стародавніми фактами про Різдво, у минулому на різдвяних святкових обідах англійці носили спеціальні корони, а в Польщі прикрашали ялинку павуками. Це пов’язано з місцевими віруваннями — поляки вірять, що павук сплів ковдру для маленького Ісуса.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Традицій святкування Різдва багато, проте головною є затишні сімейні вечори. Це чудовий привід зібрати всю свою велику сім’ю за одним столом та зустріти світле свято.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-13 11:38:00