Історичні паралелі захисту Авдіївки й Замостя: у столиці відбулася тематична зустріч
Тематична зустріч «Генерал Марко Безручко: від оборони Замостя до оборони Авдіївки 110-ю бригадою» відбулась в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану в межах проєкту «Історія і сучасність українських військових звитяг» від Українського інституту національної пам’яті. Сучасну стійку оборону Авдіївки, в якій бере участь окрема механізована бригада Збройних Сил України імені генерал-хорунжого Марка Безручка, організатори порівняли зі славетною обороною Замостя наприкінці серпня 1920 року.
Участь у заході взяли дослідники й популяризатори історії українських збройних сил і представники 110-ї окремої механізованої бригади Сухопутних військ Збройних Сил України. Модератор зустрічі — співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Іван Стичинський.
Епіграфом до зустрічі став відомий крилатий вислів Марка Безручка: «Сильна армія — це право на існування нації». Наведене на початку науково-популярного відео про постать військовика та його бойовий шлях, демонстрація якого відкрила подію, це слушне твердження задало тон подальшим виступам усіх учасників.
Ґрунтовну доповідь про життєвий шлях генерал-хорунжого Марка Безручка представив кандидат історичних наук, офіцер Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України Михайло Ковальчук. Розпочавши зі схвального відгуку про показаний фільм, науковець висвітлив життєвий шлях військовика на тлі подій Української національно-демократичної революції 1917–1921 років. Особливу увагу дослідник приділив діяльності Марка Безручка на посаді начальника штабу Корпусу Січових Стрільців.
— На Марка Безручка впала організаційна робота з вироблення, зі створення цього військового з’єднання, яке в той час переживало певну реорганізацію. Спочатку це був курінь, тобто батальйон Січових Стрільців, потім його було розгорнено в полк, потім у бригаду, потім у дивізію, потім у корпус. І це все дуже швидко — буквально за якихось пів року. Було багато організаційних завдань, з якими Марко Безручко успішно справлявся. Це фактично оперативне керівництво військами, яке значною мірою впало на його плечі. Результати його роботи говорять самі за себе, — наголосив Михайло Ковальчук.
На відбиток слави Марка Безручка, зазначив науковець, можуть претендувати чимало українських міст, серед яких Бердичів, Шепетівка, Проскурів, Старокостянтинів, Житомир та інші. З польських міст слід насамперед згадати Замостя, яке Шоста січова стрілецька дивізія Армії УНР під командуванням полковника Марка Безручка захищала 29–31 серпня 1920 року в битві проти Першої кінної армії більшовицької росії під командуванням Семена Будьонного.
Продовжила тематичну зустріч розповідь про перший створений Українським інститутом національної пам’яті комікс — мальопис «Оборона Замостя. Легенда про лопату», присвяченого оборонним боям Армії УНР та Війська Польського проти більшовицької Першої кінної дивізії Семена Будьонного. Його авторами є співробітники Українського інституту національної пам’яті Ігор Чорний (Кромф) та Володимир Поліщук, який зараз боронить Україну у складі Збройних Сил України. Презентувала книгу головна спеціалістка відділу популяризаційної роботи Українського інституту національної пам’яті Наталія Позняк-Хоменко.
— Створенню цього мальопису передувала дуже серйозна робота в архівах. Піднімалися архіви самого міста Замостя, опрацьовувалися всі праці, які стосувалися цієї епохи й саме цього бойового епізоду, — розповіла вона. Історія оборони Замостя показана у коміксі очима простих бійців — саперів, які підготували укріплені позиції, що дозволили перемогти у битві. Завантажити електронну версію мальопису можна за посиланням.
Про те, як бійці 110-ї бригади Сухопутних сил ЗСУ вперше дізнавались про постать Марка Безручка й почали формувати бренд бригади через постать цього видатного українського військового діяча, розповіли представники бригади. Увага до почесного покровителя з’єднання, наголосили вони, стало надзвичайно важливим аспектом становлення ідентичності українських воїнів через утвердження наступності традицій українського війська. Саме в межах цієї роботи було підготовлено продемонстрований на початку зустрічі науково-популярний фільм про Марка Безручка.
Також начальник служби зв’язків з громадськістю бригади Іван Сєкач розповів про сучасну звитягу бійців, які воюють під покровительством генерал-хорунжого Марка Безручка. Зараз бійці з’єднання беруть участь в обороні Авдіївки, перебуваючи на вістрі відсічі російської збройної агресії. Бої під Авдіївкою тривають від самого початку російської збройної агресії 2014 року, російські окупанти посилено штурмують позиції захисників України від самого початку широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, а з 10 жовтня 2023 року загарбники почали масований штурм і, не рахуючись із власними величезними втратами, намагаються оточити місто з півдня та півночі.
Відбиваючи атаки російських окупантів, бійці 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка стоять на обороні Авдіївки так само стійко, мужньо й уміло, як колись вояки Шостої січової стрілецької дивізії Армії УНР під командуванням полковника Марка Безручка під час оборони Замостя.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Захід укотре засвідчив спадкоємність військових традицій сучасних захисників України від їхніх історичних попередників, які боронили Україну від агресії більшовицької росії у 1917–1921 роках. Переглянути відеозапис тематичної зустрічі можна на сторінках організаторів заходу в соціальних мережах Українського інституту національної пам’яті (YouTube) та Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану (Facebook).
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-11-01 15:36:20