Україна і світ

Human Capital Forum: як повернути українських біженців додому

Російсько-українська війна має екзистенційний характер, адже українців намагаються знищити як націю. І міграційна криза — частина цього процесу. Широкомасштабна війна проти України спричинила найбільше вимушене переселення людей з часів Другої світової війни. Нині близько шести мільйонів українців за кордоном, а ще понад вісім мільйонів стали внутрішніми переселенцями. 

Скорочення населення, виїзд жінок працездатного віку за кордон, вивезення дітей, які будуватимуть своє майбутнє в інших країнах, якщо їх не повернути — все це чинники демографічної кризи, що посилюються внаслідок війни. 

Відповісти на ці виклики має комплексна державна політика щодо повернення вимушених мігрантів на Батьківщину — про це йшлося на форумі з розвитку людського капіталу України Human Capital Forum. Представники профільних міністерств представили стратегію демографічного відродження України.

— Ми повинні, як держава, мати стратегію повернення українців додому, яка забезпечить необхідні умови для цього. Наша мета — переконати їх, що ми на них чекаємо, з їхнім новим досвідом, знанням іноземних мов, кваліфікаціями, здобутими за кордоном під час війни. Ми чекаємо на наших громадян, бо вони необхідні країні, щоб відродитися, — зазначила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Що поверне українців додому? Чотири чинники є визначальними в цьому процесі: безпека, доступ до роботи і підприємництва, можливість навчатися і розвиватися, гарантії забезпечення житлом. Кожне з профільних міністерств розробило і вже реалізовує низку програм за кожним із цих напрямів. 

Якщо йдеться про гарантії безпеки, то важливе розширення мережі систем протиповітряної оборони та прискорення гуманітарного розмінування. Від цього залежить і відновлення житла, і робота аграрного сектору економіки на деокупованих територіях, а отже, перспектива повернення місцевих мешканців на ці землі. 

За словами Юлії Свириденко, існує велика загроза збільшення нещасних випадків, якщо не знайти способів пришвидшити розмінування. Прогноз нещасних випадків до кінця 2030 року становить близько дев’яти тисяч людей. На сьогодні нараховується 245 загиблих через вибухонебезпечні предмети. Нині в країні є державні і приватні оператори з розмінування, працюють приблизно дві тисячі саперів та 29 машин для розмінування. Вочевидь цього недостатньо з огляду на масштаб проблеми, тож залучаються українські науковці для розробки нових технічних рішень. 

— Насамперед очищенню від вибухонебезпечних предметів підлягають державні об’єкти інфраструктури забезпечення, а також стратегія передбачає обхід домогосподарств і відпрацювання дзвінків на гарячу лінію, розмінування сільськогосподарських земель та водойм. Для України надзвичайно важливий аграрний сектор, тому Мінекономіки має на меті за 10 років повернути у використання 80% потенційно забруднених територій. А для цього необхідні дрони і сканери, які виявляють металеві і пластикові вибухонебезпечні предмети на певній глибині, — зазначила вона.

Для повернення українців з-за кордону їм потрібна робота на Батьківщині — робочі місця або перспектива підприємницької діяльності. На думку Юлії Свириденко, грантова програма «Власна справа», започаткована  з 1 липня 2022 року, дозволить багатьом розпочати власний бізнес і забезпечити себе фінансово. 

— Я вважаю, що цю програму потрібно промотувати за кордоном, фактично єдина умова для учасників — створити 1–2 робочих місця. За цей період створено 19 тис. робочих місць. Насправді ці гранти повертаються до бюджетів різних рівнів у вигляді податків, — сказала Юлія Свириденко. 

Крім того, ця програма була розширена для ветеранів та другого з їхнього подружжя, а це можливість для ветеранів перейти з військового життя в цивільне. У програмі вже взяли участь 70 учасників бойових дій та 66 дружин ветеранів.

— У цьому аспекті ветеранської політики і грантової програми для ветеранів потрібно посилювати освітню компоненту, адже в людей є велике бажання, бачення бізнес-плану і цілей, але не вистачає знань, щоб правильно заповнити бізнес-план, провести співбесіду, — зазначила міністерка економіки.

Забезпечити українців житлом покликана програма іпотеки, яка працює в усіх регіонах країни, зокрема йдеться про кредитну програму єОселя, що діє на пільгових умовах (3% та 7%). Люди повертаються в Україну і купують житло. З моменту запуску ініціативи видано більш ніж 4 тис. іпотек. Найбільша кількість одержувачів — це військові та представники силових відомств, а також педагоги, медики, науковці.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Попри всі виклики сьогодення, останні опитування демонструють, що більшість українських вимушених мігрантів мають намір повернутися на Батьківщину, тому відбудова має полягати в тому, аби створити країну, в якій хочеться жити, можна втілити свій потенціал, де важливі кожен і кожна. Численні державні програми та ініціативи Міністерства економіки, Мінсоцполітики, МОЗ та Міносвіти свідчать про поступ у забезпеченні умов повернення українців з-за кордону.

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-10-25 16:32:22