Україна і світ

Гонка озброєнь 2.0: Наслідки виходу США і РФ з ракетного договоруГонка озброєнь 2.0: Наслідки виходу США і РФ з ракетного договору

США і Росія не змогли домовитися про дотримання “Договору про заборону ракет середньої і малої дальності”. Даний договір, підписаний у 1987 році екс-президентом США Рональдом Рейганом і генсеком СРСР Михайлом Горбачовим, зобов’язував сторони знищити арсенал ракет наземного базування дальністю польоту 500-5500 км, здатних нести ядерні і без’ядерні заряди, і відмовитися від подальшої розробки і виробництва.

Даний договір став одним із стовпів політики скорочення наступальних озброєнь на заході “холодної війни”. Однак, 1 лютого президент США Дональд Трамп і держсекретар Майк Помпео оголосили про припинення участі своєї країни в договорі, оскільки Росія протягом багатьох років безкарно порушувала його умови. У відповідь президент РФ Володимир Путін 2 лютого також оголосив про вихід з даного міжнародного механізму.

Російсько-американські переговори зайшли в глухий кут. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров поклав усю відповідальність за порушення договору РСМД на США, підкресливши, що американці ігнорують ініціативи російської сторони з питання скорочення ядерної зброї.

Таких песимістичних настроїв в НАТО ще не було. Причина – Трамп

Заново винаходити велосипед не доведеться і американцям. У 1983-1988 роках на озброєнні США перебував самохідний ракетний комплекс “Грифон” на базі військового вантажного автомобіля, який вважався сухопутною версією крилатої ракети “Томагавк” з ядерною боєголовкою.

Завданням “Грифонів” було забезпечити запуск ядерних ракет у будь-яких умовах. Здатність крилатих ракет летіти на малій висоті, огинаючи рельєф місцевості, повинна була забезпечити раптовість ядерного удару. У 80-х американці розмістили 304 ракет “Грифон” у Західній Європі (одна пускова установка передбачала запуск 4 ракет) для стримування СРСР. Дані ракети були зняті з озброєння після підписання договору РСМД.

Крах договору РСМД зайвий раз підтверджує, що США вже давно пора ввести новий пакет санкцій проти Росії, проти її нафтогазового сектора, суверенного боргу, газопроводів “Північний потік – 2” і “Турецький потік”.

Штатам потрібно надати вплив на європейських партнерів, щоб вони диверсифікували напрями закупівлі енергоносіїв та скоротили обсяги імпорту російського природного газу і нафти заради скорочення прибутку Кремля. Зараз для цього відповідні політичні умови.

Вихід Росії з РСМД викликав стурбованість у Німеччині, яка зацікавлена в реалізації проекту газопроводу “Північний потік – 2” і збільшенні транзиту російського природного газу через свою територію. Враховуючи досвід “холодної війни”, гонка озброєнь може затягнутися не на один рік.Джерело: 112.ua
18.02.2019

Close