Україна і світ

Генетичні фактори: вчені дізнались, чому жінки частіше хворіють на хворобу Альцгеймера


Дослідники центру Weill Cornell Medicine виявили, що два генетичні варіанти, пов’язані з підвищеним ризиком хвороби Альцгеймера (AD), активують шкідливу запальну реакцію в імунних клітинах мозку, особливо у жінок.

Висновки були опубліковані в журналі Neuron.

Чому жінки хворіють частіше

Хвороба Альцгеймера вражає мільйони людей у світі, причому жінки страждають від неї непропорційно більше – захворювання виявляють майже вдвічі частіше, ніж у чоловіків.

Щоб дізнатися, чому жінки більш вразливі до Альцгеймера, вони провели дослідження на мишах, вивчаючи гени APOE4 та TREM2 R47H, рідкісного варіанту, що підвищує ризик деменції.

Імунний шлях

Аби визначити, як ці гени впливають на стан мозку, науковці підібрали гризунів віком приблизно 10 місяців, що відповідає середньому віку людей.

Виявилось, що самки, які мали ці генетичні варіанти, демонстрували значне пошкодження мозкової області, відповідальної за пам’ять та мислення.

Дослідники пояснили це активністю мікроглії – імунних клітин мозку, які зазвичай захищають його, але в даному випадку дуже швидко почали старіти та вивільняти запальні речовини.

Це підтверджує, що імунний шлях cGAS-STING впливає на прогресування хвороби.

Тож нове дослідження підкреслює необхідність індивідуального підходу та статевих відмінностей.

Дослідники сподіваються, що їхне відкриття дозволить розробити нові методи лікування і профілактики хвороби Альцгеймера.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

ДжерелоSciTechDaily

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-14 18:55:56