Байден хоче перевести Україні 6 млрд допомоги до приходу в Білий дім Трампа – Politico
Адміністрація президента США Джо Байдена планує в терміновому порядку вивести останні з більш ніж $6 млрд, виділених на безпекову допомогу Україні, до дня інавгурації (20 січня), оскільки команда демократів, яка йде, готується до того, що постачання зброї Києву від Сполучених Штатів припиняться після вступу на посаду обраного президента Дональда Трампа.
Про це пише Politico, поспілкувавшись із чиновниками Білого дому.
Байден хоче перевести залишки допомоги Україні до приходу до влади Трампа
Як пише видання, цей план, про який розповіли два співробітники адміністрації Байдена на анонімних умовах, є “єдиним варіантом”, який є в Білого дому, щоб і далі надсилати обладнання в Україну для відбиття російських наступальних операцій, що тривають.
– Але проблеми величезні. Зазвичай на доставку боєприпасів і обладнання в Україну після оголошення про надання допомоги йдуть місяці, тому все, що буде відправлено найближчими тижнями, найімовірніше, не буде повністю доставлено до початку роботи адміністрації Трампа, а наступний головнокомандувач може зупинити постачання до того, як вони опиняться на землі, – пише видання.
При цьому однією з головних перешкод для швидкого отримання допомоги є те, що США можуть відправити тільки те обладнання, яке вже вироблено. Хоча виділені гроші компенсують Пентагону вартість цього обладнання, це залежить від того, як швидко буде вироблено нові артилерійські снаряди та зброю або укладено контракти на їхню заміну.
– Ми відправляємо все, що промисловість може виготовити на місяць, але проблема в тому, що відправляти ці речі можна тільки в міру їхнього виробництва. Адміністрація могла б поповнити запаси і відправити обладнання швидше, але незрозуміло, чи захоче Пентагон це робити, оскільки це вплине на його власну готовність, – каже Марк Кансіан, колишній співробітник бюджетного відділу Міністерства оборони США, який нині працює в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.
При цьому Пентагон “продовжуватиме надавати санкціоновану допомогу Україні”, заявив представник Міноборони США Чарлі Дітц, і додав, що вони “очікують на подальші поставки найближчими тижнями”.
Гроші, що залишилися від квітневого пакета допомоги Україні в розмірі $61 млрд, розділені на дві частини: $4,3 млрд підуть на поповнення наявних запасів, а $2,1 млрд – на постачання зброї за контрактом з американськими оборонними компаніями.
Під час візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтона у вересні Байден доручив Пентагону розподілити решту військової допомоги, яку Конгрес США виділив Україні до кінця свого терміну. Це включало в себе плани щодо розподілу решти коштів Ініціативи сприяння безпеці України – грошей, які уряд може використовувати для запуску зброї у виробництво для України замість того, щоб купувати її з полиці, до кінця 2024 року.
Позиція Трампа щодо допомоги Україні
У минулому Трамп і обраний віцепрезидент Джей Ді Венс критикували адміністрацію Байдена за те, що вона витрачає мільярди на військову допомогу Україні, а вся Європа в сукупності лише зрівнялася з сумою, яку виділив Вашингтон. Європейські лідери заявили, що їм потрібно зробити більше для країни, і, ймовірно, сприймуть обрання Трампа як вимушену функцію, щоб вкласти більше коштів у свою власну оборону і запропонувати більше підтримки Україні, якщо дозволить їхня власна внутрішня політика.
– Перше, що він зробить, – згорне допомогу Україні. Я очікую, що він зробить із цього велике шоу. Він скаже “обіцянку виконано”, але він припинить допомогу завчасно, я в цьому впевнений, – каже Джим Таунсенд, колишній високопоставлений представник Пентагону в НАТО і Європі під час адміністрації Обами.
Одним із головних питань є відмова Байдена дозволити Україні використовувати надану США зброю для нанесення ударів углиб Росії. Це питання було вельми спірним протягом кількох місяців, поки Київ безуспішно вимагав від американської сторони відповідного рішення.
Представники Білого дому і Пентагону заявили, що використання ракет дальнього радіусу дії на території Росії не призведе до вирішальної переваги на полі бою, і що українці повинні використовувати зброю проти російських військ, які наступають на території України.
У Сенаті все ще є значна підтримка республіканців, які виступають за продовження допомоги Україні, і сенатор Роджер Уїкер, який, імовірно, буде наступним головою сенатського комітету з питань збройних сил, минулого місяця надіслав листа Байдену, закликаючи його прискорити постачання обладнання для України та прискорити американське виробництво до кінця терміну його повноважень, щоб швидко зміцнити Україну для майбутньої боротьби.
Критика Трампа на адресу підтримки українських військових зусиль також призвела до того, що союзники нарешті вилучили близько $50 млрд із заморожених російських активів, щоб надати їх Україні як кредити на відновлення і купівлю зброї. Адміністрація Байдена пообіцяла виділити Києву з цього фонду близько $20 млрд, але доля цієї обіцянки, як і багато чого іншого, зараз перебуває в підвішеному стані, пише Politico.
Представники Трампа вже кілька місяців їздять Європою і посольствами у Вашингтоні, розповідаючи про подані кандидату плани або наповнити Україну зброєю, або припинити будь-яку підтримку, якщо мирної угоди не буде досягнуто.
Однак союзники, як і українці, знають, що жоден план не є остаточним, доки Трамп не ухвалить остаточного рішення, і прогнози щодо його бажаної політики – не більше ніж припущення.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Трамп уже кілька місяців говорить, що буде вести переговори про припинення війни до того, як знову займе Овальний кабінет, і мільярди, що залишилися у вигляді військової допомоги, найімовірніше, будуть використовуватися як важіль тиску на Київ і Москву, який можна буде використовувати на свій розсуд.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-06 23:10:00