Україна і світ

Епідемію туберкульозу в Глазго придушили дуже незвичайними способами, ось як це було


Команда вчених з Університету Глазго опублікувала результати дослідження, присвяченого надзвичайно успішним методам, за допомогою яких вдалося придушити епідемію туберкульозу в 1957 році і врятувати тисячі життів.

Найвищий рівень смертності

1957 року в збіднілому повоєнному шотландському місті Глазго був найвищий рівень смертності від туберкульозу в Європі, і чиновники охорони здоров’я розпочали амбітну кампанію масового обстеження «Рентген зараз», що охопила понад 700 тис. осіб за п’ять тижнів.

Армія з 12 тис. волонтерів мобілізувала майже три чверті населення Глазго на проходження обстеження, а влада організувала безкоштовні розіграші призів для тих, хто пройшов рентген.

Програма швидкого скринінгу

У програму швидкого скринінгу в Глазго залучили 37 мобільних рентгенівських установок і фахівців з усієї Британії.

У рамках рекламної кампанії містом їздили мікроавтобуси з гучномовцями і яскраво освітлений трамвай з рекламою, літали літаки з банерами, а під час футбольних матчів транслювали спеціально створені агітаційні пісні.

Кожен, хто проходив рентген грудної клітки, отримував значок, а серед них розігрували маленькі подарунки, включно з шоколадними цукерками та цигарками. Також були розіграші великих призів серед учасників – холодильники, телевізори, пральні машини, меблі та автомобіль.

Програма продемонструвала приголомшливий успіх – пролікували 2 369 осіб із виявленим туберкульозом.

Врятували тисячі життів

Дослідники виявили, що завдяки програмі скринінгу вдалося зупинити широку циркуляцію туберкульозу в місті та протягом наступних п’яти років запобігти приблизно 4 599 випадкам захворювання, що врятувало незліченну кількість життів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Професор глобальної громадської охорони здоров’я в Університеті Глазго Пітер Макферсон висловив сподівання, що уроки 1957 року допоможуть боротися з туберкульозом і сьогодні, оскільки ця хвороба й досі вбиває понад 1,2 млн осіб на рік у всьому світі.

– За масштабами ця програма унікальна. Сьогодні центри зараження туберкульозом – це Африка, Азія та Південна Америка, і я думаю, що приклад Глазго може їм справді допомогти, – додав професор.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-11 11:54:00