Львівський портал

Ефективність НАБУ та САП – ключовий елемент на шляху України до ЄС, – посол ЄС

Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова заявила, що незалежність і ефективність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) є критично важливою частиною євроінтеграційного шляху України. Про це вона повідомила після зустрічі з новопризначеною прем’єр-міністром Юлією Свириденко.

«Ми зустрілися незабаром після оголошення президентом Зеленським про підготовку нового закону, який регулюватиме співпрацю між правоохоронними органами та встановлення незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП», – зазначила Матернова.

За її словами, протягом трьох днів вона провела низку консультацій із представниками української влади, партнерами з ЄС і країн «Групи семи».

«Сьогодні ми завершили робочий день пізно, конструктивною зустріччю з новою прем’єр-міністром Юлією Свириденко та віцепрем’єром Тарасом Качкою», – повідомила посол.

У ЄС наголошують, що гарантії незалежності антикорупційних органів залишаються серед ключових вимог для подальшого просування України на шляху до членства в Європейському Союзі.

Передісторія

22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.

За закон проголосували 263 народних депутати, зокрема й низка зі Львівщини. Поіменний результат голосування доступний за цим посиланням.

Відразу після ухвалення законопроєкт негайно підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук і передав його на підпис президенту. Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав закон.

На мирні акції протесту проти скандального закону вийшли українці у Києві, Львові, Дніпрі та в інших містах. На них президент спершу жодним чином публічно не відреагував, а в своєму зверненні, записаному вночі, запевнив, що антикорупційні органі в Україні працюватимуть, просто їх треба «очистити від російських впливів», 23 липня акції продовжилися.

Закон оперативно опублікували в «Голосі України» у день ухвалення. Таким чином він відразу вступив у дію.

Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованість ситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості. Схвалення законопроєкту у парламенті викликало занепокоєння комісарки з питань розширення ЄС Марти Кос.

В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.

Вже 23 липня Володимир Зеленський заявив, що «чує суспільство», тож прозвітував про нараду з керівниками всіх правоохоронних та антикорупційних органів. Він запевнив, що всі домовилися працювати «виключно конструктивно». Після цієї зустрічі САП і НАБУ заявили, що наполягають на поверненні гарантії незалежності на законодавчому рівні.

Тим часом деякі нардепи вже анонсували подання до Конституційного суду України для скасування цього скандального закону.



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-24 10:31:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин