Чому ми відчуваємо сором і як його долати — психологи

Психологи розповіли, чому ми відчуваємо сором і пояснили, як подолати це емоційне переживання, яке негативно впливає на наше самовідчуття.
Що таке сором
– Ми відчуваємо сором, коли вважаємо, що зробили щось «неправильно» або не відповідаємо вимогам, які ставимо до себе чи які ставлять до нас інші, – кажуть психологи.
Насправді, це важлива емоція, яка впливає на наше самовідчуття та взаємодію з оточуючими, вона допомагає нам адаптуватися до соціальних вимог і бути частиною колективу. Однак часто сором – це глибоке емоційне переживання, яке негативно впливає на наше самопочуття.
Чому ми відчуваємо сором
Відповідаючи на запитання, чому ми відчуваємо сором, психологи назвали такі базові причини:
- соціальні норми. У кожному суспільстві є свої правила поведінки, а їхнє порушення призводить до відчуття незручності та сорому;
- власні стандарти. Ми маємо уявлення про те, якими маємо бути в певних ситуаціях, і коли не досягаємо цих стандартів, відчуваємо розчарування та сором;
- дитячі травми. Критика від батьків у дитинстві може негативно вплинути на самооцінку і стати причиною почуття сорому в дорослому віці.
Як подолати сором
Усвідомте, що сором – природна емоція. Не треба намагатися придушити це почуття або звинувачувати себе за нього. Подумайте, що саме його викликало та чи є для цього об’єктивні причини.
Запитайте себе, чому саме ви відчуваєте сором: через соціальні норми, ваші власні стандарти чи осуд з боку інших людей? Відповіді на ці запитання покажуть, чи є для сорому реальна причина, чи це лише внутрішнє напруження.
Поговоріть із кимось. Розмова з близькою людиною, якій ви довіряєте, може допомогти подивитися на ситуацію під іншим кутом. Коли ви проговорите проблему, то зрозумієте, що не самотні. А робота з психотерапевтом допоможе позбутися негативних переконань, що викликають сором.
Джерело: Психологічна підтримка
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-27 12:03:00