Більшість чоловіків: 348 жертв сексуального насильства під час війни отримали компенсації
Станом на початок грудня 348 українців отримали виплати в межах програми проміжних репарацій за сексуальне насильство, спричинене війною. Більшість звернень надходить від чоловіків, а не від жінок.
Про це розповіла правозахисниця Людмила Гусейнова в інтерв’ю hromadske.
Програма репарацій: як працює та хто може звернутися
Верховна Рада восени ухвалила закон, який визнає статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК).
Документ також передбачає компенсації та додаткову допомогу для цих людей. У межах цієї ініціативи діє пілотна програма, фінансована міжнародними партнерами.
До реалізації програми залучена спеціальна Комісія, яка розглядає звернення від постраждалих. За словами Гусейнової, до складу Комісії входять і самі постраждалі, адже вони найкраще розуміють природу проблеми.
Члени Комісії забезпечують повну конфіденційність, розглядаючи заявки, кодують усі дані та не спілкуються напряму з постраждалими.
Перші результати програми
На початок грудня 2024 року було подано 577 заяв, з яких:
- 333 від чоловіків,
- 232 від жінок,
- 12 стосувалися дітей (заявки подавали їхні законні представники).
- Загалом виплати 3000 євро (у гривневому еквіваленті) отримали 348 людей:
- 185 чоловіків,
- 160 жінок,
- 3 дітей.
Програма розрахована на допомогу 500 постраждалим, але завдяки підтримці донорів її можуть поширити ще на 600 людей.
Конфіденційність як ключова умова
Правозахисниця наголошує, що основною умовою отримання допомоги є гарантія конфіденційності. Заявник не зобов’язаний звертатися до правоохоронних органів чи ініціювати кримінальні провадження. Усі заяви подаються через спеціальних менеджерів, а члени Комісії не мають доступу до ідентифікаційних даних заявників.
– Усе робиться для того, щоб це не було травмуючим для людини, яка звертається. Мінімум бюрократії, мінімум якихось підтверджувальних паперів тощо, – підкреслила Гусейнова.
Раніше в МЗС України повідомили, що згідно із звітом ООН, станом на червень 2024 року було задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєного російськими військовими в Україні. Однак реальні цифри значно більші.
Фото: Людмила Гусейнова
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-23 22:59:00