Псевдоорганізація використала підпис російського імператора для дозволів на виїзд за кордон

На Львівщині неіснуюча громадська організація відправляла чоловіків за кордон за допомогою підроблених дозволів. Відтак Галицька окружна прокуратура Львова за цим фактом зареєструвала кримінальне провадження. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі прокуратури Львівщини.
За даними правоохоронців, у мережі шириться інформація про те, що посадова особа неіснуючої організації організовувала виїзд військовозобовʼязаних чоловіків через державний кордон України. Зокрема, предʼявляючи Львівській обласній військовій адміністрації відповідні листи, які вносились до системи «Шлях».
«Відтак, реагуючи на цей факт, Галицькою окружною прокуратурою міста Львова зареєстровано кримінальне провадження за ч. 2 ст. 332 КК України, досудове розслідування доручено територіальному органу поліції», – йдеться у повідомленні.
За даними розслідування журналістів NGL.media, мова йде про так звану громадську організацію «Гуманітарна надія націй», про яку невідомо нічого навіть Мін’юсту. До того ж, на листах, надісланих у ЛОВА, було використано скопійований з Вікіпедії підпис російського імператора Олександра ІІІ.
«Офіційного листа до ЛОВА ця організація оформила з явною насмішкою, використавши логотип російського «Газпромбанку» та автограф російського імператора кінця XIX ст. Олександра ІІІ. Директором організації теж вказали, схоже перше-ліпше розповсюджене прізвище – Олександр Ніколенко. Лише в Україні живе близько 500 людей з таким ім’ям та прізвищем», – йдеться у матеріалі.
Журналісти NGL.media також дізналися, що загалом протягом осені 2022 року Львівська ОВА отримала п’ять листів від «Гуманітарної надії нації» із дозволом на виїзд чоловіків за кордон. Відтак вони проаналізували, що принаймні семеро з восьми чоловіків, яким дозволили виїзд, не повернулися в Україну.
На запитання щодо погодження виїзду за зверненнями фейкової організації, у ЛОВА журналістам відповіли, що «за достовірність поданих даних, зазначених у листах, відповідальність несли виключно заявники, які їх подавали».
Доповнено: згодом Львівська ОВА офіційно відреагувала на журналістське розслідування щодо дозволів на виїзд за кордон військовозобов’язаних чоловіків, зазначивши, що на той момент у держави не було програмного забезпечення, яке б дозволяло перевіряти кожне звернення з необхідною глибиною. Відтак обласна адміністрація діяла у межах тодішнього нормативного поля та наявних технічних можливостей.
«Не знімаючи з себе відповідальності, хочемо наголосити – в умовах надзвичайної ситуації можливі окремі порушення. Однак, обираючи між повною зупинкою виїздів (і зривом волонтерської допомоги фронту) та ризиком поодиноких порушень ми обрали друге – щоб армія не залишилась без підтримки», – йдеться у повідомленні.
Там також наголосили, що рішення про внесення тих чи інших осіб в систему «Шлях» приймалися колегіально, спеціальною комісією, до складу якої входили представники різних відомств, в тому числі – Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та Національної поліції України.
Загалом комісією при Львівській ОВА надано право на перетин кордону понад 50 тис. осіб. З них, за даними ДПСУ, порушили термін перебування лише 1920 осіб, що становить 3,7 % від загальної кількості.
«Водночас повідомляємо – обласні військові адміністрації не мають повноважень в сфері контролю за переміщенням громадян через державний кордон, такими функціями наділені ДПСУ та правоохоронні органи. Львівська ОВА співпрацювала, співпрацює і буде співпрацювати з правоохоронцями в розслідуванні кожного випадку, аби всі порушники були притягнуті до відповідальності згідно з нормами чинного законодавства», – додали у ЛОВА.
Фото: ДПСУ, NGL.media
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-01 10:33:00