Україна і світ

Соціальна пенсія в Україні: що це та хто може отримати

Фото: Depositphotos

В Україні передбачено соціальні пенсії тим особам, які не мають права на традиційну виплату у зв’язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Що таке соціальна пенсія в Україні та хто її отримує — читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Соціальна пенсія: що це

Українці, які досягли пенсійного віку, але не мають необхідного страхового стажу, не можуть претендувати на звичайну пенсію. Проте вони можуть оформити соціальну пенсію.

Соціальна пенсія — це грошова підтримка, яка виплачується щомісячно з держбюджету непрацездатним чи обмежено працездатним українцям, які не мають трудового стажу або інших джерел доходу.

Українським законодавством встановлено три види соціальних виплат, які розрізняються за призначенням:

  • За віком — соціальна допомога особам, які досягли пенсійного віку та не мають достатнього трудового стажу для оформлення пенсії.
  • За станом здоров’я призначається особам з інвалідністю І та ІІ груп, зокрема й дітям з інвалідністю, а також особам з інвалідністю ІІІ групи, які не мають трудового стажу.
  • За втратою годувальника — виплачується неповнолітнім дітям до 18 років і студентам очних відділень вишів до 23 років, якщо вони залишилися без одного або обох батьків.

Соціальну пенсію можуть отримувати не лише громадяни України, а й іноземці та особи без громадянства, що переїхали в Україну на постійне проживання.

Соціальна пенсія пенсіонерам

У 2025 році в Україні зросли вимоги до страхового стажу. Для тих, хто не досягнув необхідного стажу, доступна соціальна допомога.

Українці можуть вийти на пенсію після досягнення 60, 63 та 65 років, залежно від кількості набутого страхового стажу. Нові вимоги до мінімального стажу:

  • пенсіонери, які хочуть вийти на пенсію у 60 років, мають набути мінімум 32 роки страхового стажу;
  • пенсіонери, які хочуть вийти на пенсію у 63 роки — мінімум 22 роки страхового стажу;
  • пенсіонери, які хочуть вийти на відпочинок у 65 років — 15 років страхового стажу.

Якщо людина має менше 15 років стажу, тоді надається державна соціальна допомога після досягнення 65-річного віку.

Якщо ж людина не працювала офіційно і, відповідно, не має взагалі страхового стажу — отримуватиме допомогу, а не пенсію.

З 1 січня 2025 року розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (2361 грн), та середньомісячним сукупним доходом сім’ї за останні шість місяців. Однак ця виплата не може перевищувати 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 3028 грн.

Тобто, коли особа досягає пенсійного віку та не має потрібного стажу для отримання звичайної пенсії, вона звертається до органів соціального захисту населення за місцем прописки чи фактичного проживання та оформлює собі соціальну пенсію.

Крім того, особи, які не мають права на пенсію, також можуть отримувати соціальну допомогу на догляд. Вона виплачується незалежно від отримання особою інших видів виплат чи допомог.

Державна соціальна допомога та допомога з догляду виплачуються пенсіонерам щомісячно.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-21 13:45:00