Ветеринарний паспорт в Україні: як оформити, куди звертатися та скільки коштує
Законодавством України визначено правила перевезення тварин як всередині держави, так і за її межі. Порядок перевезення передбачає отримання ветеринарного паспорта державного зразка для тварини, її щеплення та чипування.
Факти ICTV розповідають, як оформити ветеринарний паспорт в Україні, куди звертатися та скільки це коштує у 2025 році.
Що таке ветеринарний паспорт
Ветеринарний паспорт України для собак та котів містить інформацію безпосередньо про тварину (кличка, дата народження, порода, колір шерсті тощо) та контактну інформацію її власника (ПІБ, телефон). Також вносяться дані про проведені вакцинації та інші профілактичні заходи.
Крім того, до ветеринарного паспорта вноситься позначка про чипування (за наявності) та вклеюється ідентифікаційна наклейка, що містить інформацію про номер чипа.
Зазвичай такий документ оформлюється під час першої вакцинації тварини та заповнюється ветеринарним лікарем. Під час проведення щорічної вакцинації до ветеринарного паспорта вноситься дата та вклеюється наклейка, що постачається разом із вакциною. Внесені дані підкріплюються печаткою.
Переміщення тварин територією України здійснюється за наявності ветеринарно-санітарного паспорта встановленого зразка. Для виїзду за кордон знадобиться міжнародний ветеринарний паспорт.
Електронні ветеринарні паспорти: що відомо про нововведення
В Україні у 2025 році має запрацювати Єдиний державний реєстр домашніх тварин. За допомогою застосунку Дія власники котів, собак та інших тварин зможуть оформити електронні ветпаспорти.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України пояснили, що Єдиний державний реєстр домашніх тварин дасть змогу видавати електронні документи для тварин як державним так і приватним ветеринарним клінікам.
Раніше видавати ветеринарний паспорт встановленого зразка мали право тільки державні заклади ветеринарної медицини.
Перелік ветеринарних закладів, які долучилися до проєкту з реєстрації тварин, розміщено на сайті pet.gov.ua.
Власники домашніх тварин зможуть зареєструвати свого улюбленця в Єдиному державному реєстрі під час візиту до ветеринарного лікаря.
Також під час візиту буде сформовано електронний ветеринарний паспорт. У документі зберігатиметься вся інформація про тварину, зокрема й історія щеплень.
Це досить зручно, оскільки у разі втрати паперового ветеринарного паспорта дані можна буде відновити з реєстру. До того ж реєстрація тварин дасть можливість полегшити пошук загублених котів та собак, їх ідентифікацію та повернення власникам.
Щеплення чи чипування не є обов’язковими для внесення тварини у реєстр домашніх тварин. Реєстрація домашніх улюбленців у документі добровільна.
Нагадуємо, що відображатися ветеринарні паспорти зареєстрованих тварин будуть у застосунку Дія.
Ветеринарний паспорт 2025: як отримати
Щоб зареєструвати тварину в Єдиному державному реєстрі, необхідно виконати такі дії:
- В особистому кабінеті Реєстру в розділі Доступні послуги оберіть послугу Реєстрація тварини.
- Після цього система запропонує здійснити пошук для перевірки наявності тварини в реєстрі.
- Перевірити, чи не була зареєстрована ваша тварина в реєстрі раніше, можна за допомогою ідентифікаторів, зчитавши дані мікрочипа за допомогою сканера. Якщо тварина не чипована, здійсніть пошук за інформацією про власника (утримувача) та кличкою. Якщо тварина є в реєстрі, тоді ви зможете переглянути й за потреби змінити дані. Якщо не зареєстрована — створити новий запис.
- Для цього покроково заповніть дані про власника тварини, співвласника (за потреби), представника (якщо дані надав представник), дані про тварину, номер чипа та вакцинації (зроблені вами під час візиту до лікаря та наявні у ветеринарному паспорті державного зразка).
- Після заповнення даних про тварину натисніть на кнопку Роздрукувати згоду для отримання згоди власника або представника на реєстрацію тварини.
- Підпишіть згоду. Зазначимо, що згода власника, утримувача або його представника на реєстрацію тварини має зберігатись в архіві закладу ветеринарної медицини впродовж трьох років.
- Поверніться до кабінету в реєстрі та встановіть галочку біля пункту Згоду на реєстрацію тварини отримано від власника.
- Натисніть кнопку Далі для переходу до електронної форми підпису та збереження даних про тварину в реєстрі.
- Підпишіть форму за допомогою електронного ключа ЕЦП/КЕП.
- Натисніть кнопку Підписати для підпису форми реєстрації тварини та збереження даних у реєстрі.
Бажано вносити до реєстру усі дані (наприклад, відмітки про вакцинації з паспорта державного зразка), щоб, якщо власник втратить документи, дані можна було відновити з Реєстру.
Як отримати ветеринарний паспорт старого зразка
Поки нововведення не почали діяти, власники тварин можуть отримати традиційний паперовий паспорт.
Для перевезення домашніх собак та котів власники тварин повинні обов’язково мати ветеринарний паспорт встановленого зразка. Наказом Мінагрополітики від 26.10.2017 №578 затверджено єдину форму бланка ветеринарно-санітарного паспорта на домашню тварину (ветеринарні паспорти невстановленого зразка при перетині державного кордону не братимуться до уваги).
Ветеринарний паспорт дійсний до моменту смерті тварини.
Для отримання ветпаспорта необхідно звернутися до однієї з державних лікарень ветеринарної медицини за місцем проживання (нагадуємо, що після реалізації проєкту, власники тварин зможуть звернутися за документом також і у приватні клініки). Документ видається після клінічного огляду тварини, діагностичного обстеження та профілактично-лікувальної обробки, зокрема щеплення від сказу.
Насамперед тварині необхідно:
- Зробити чипування — звернутися можна як у приватну, так і в державну клініку.
- Щеплення проти сказу й вірусних захворювань — під час вакцинації, лікар обов’язково має заповнити всю інформацію.
У документі має бути: печатка, підпис лікаря, наклейка з самої вакцини, інакше дані не будуть вважатись акредитованими.
Важливо дотримуватися вказаної послідовності, інакше результати будуть вважатися недійсними.
Зверніть увагу! Щеплення від сказу роблять тваринам від трьох місяців. Перед вакцинацією треба обов’язково зробити обробку від внутрішніх та зовнішніх паразитів.
Також необхідно заповнити декларацію про власника тварини та про тварину. Її видають безпосередньо в клініці. В цій декларації зазначається інформація про мікрочип, вакцинації та інші дані.
Коли можуть відмовити у видачі ветеринарно-санітарного паспорта
Власникам домашніх тварин можуть відмовити у видачі ветеринарно-санітарного паспорта, якщо:
- немає можливості оглянути тварину;
- недотримані всі ветеринарно-санітарні заходи;
- відсутня необхідна ветеринарна обробка тварини;
- немає документального підтвердження епізоотичного добробуту місцевості та ветеринарно-санітарного стану тварини.
Скільки коштує оформити ветеринарний паспорт та коли буде готовий
Виготовлення ветеринарного паспорта старого зразка займає від 1 до 3 днів (перед відвідуванням клініки варто дізнатися, чи є в наявності бланки для ветпаспортів).
Вартість бланку ветеринарно-санітарного паспорта в Україні становить 51 грн 29 коп. Він повинен обов’язково бути міжнародного зразка.
Якщо власник тварини для оформлення документа звертається в приватну клініку, то необхідно буде додатково сплатити за послуги згідно з прайсом.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
У застосунку Дія зазначено, що отримання електронного ветеринарного паспорта відбуватиметься у місячний строк. Послуга безкоштовна.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-19 19:44:00