Україна і світ

Тендітна вбивця «Шахедів»: що відомо про зенітні ракети, які Україна отримає від естонських зброярів

Як повідомляла АрміяInform, про це на початку листопада 2024 йшлося на зустрічі в Києві заступника міністра оборони України бригадного генерала Анатолія Клочка з керівництвом зазначеної компанії.

За даними офіційного порталу Frankenburg, ця оборонна фірма з Таллінна прагне до революції в системах наведення у профільному озброєнні. У ракеті Mark 1 використовується програма ситуаційної обізнаності на основі ШІ.

Генеральний директор Frankenburg Technologies Кусті Салм називає цю технологію багатонадійною, а її тестування в Україні має розпочатися 2025 року. За його словами, все вже готово до випробувань, а розроблена технологія привернула до себе широку увагу представників профільного ринку.

«Технологія багатонадійна, і ми почнемо її тестування в Україні в цьому році», — заявив Кусті Салм, якого цитує естонський новинний портал ERR.ee. За словами ракетобудівника, проєкт вже готовий до тестування.

Делегація Frankenburg Technologies під час зустрічі із заступником міністра оборони України бригадним генералом Анатолієм Клочком. Фото: МОУ

Напевне базуючись на засадах військово-комерційної утаємниченості, в цій балтійській фірмі не розкривають якихось подробиць про їхній виріб. На сайті виробника лише зазначено, що своєю місією естонські зброярі визначили «оснастити вільний світ технологіями, необхідними для перемоги у війні».

З оприлюдненого представлені лише світлини, на яких демонструються макети ракети Mark 1.

Тим часом автори агенції Bloomberg виділили компанію Frankenburg серед чотирьох провідних європейських високотехнологічних стартапів ОПК.

«Естонська компанія з простим девізом — “Технології переможуть у війні” — виробляє дешеві ракети, щоб збивати дрони, які використовують програмне забезпечення для точного ураження цілей», — зазначає Bloomberg.

За словами Кусті Салма, можливе припинення вогню в Україні не знизить попит на нові озброєння.

«У Європі буде нова і набагато масштабніша війна», — похмуро спрогнозував він у розмові з репортерами Bloomberg.

Своєю чергою аналітики дослідницького порталу ІКК Defense Express (DE) за інформацією з відкритих джерел зробили доволі змістовні висновки про цей виріб.

У виданні зазначають, що конкретні характеристики зенітної ракети Mark 1 не опубліковані. Але підказку їм дало офіційне зображення, що розміщено на сайті компанії.

«Вочевидь мова йде про дуже малу за розмірами зенітну ракету, можливо загальною довжиною десь 0,5 метра. І це дійсно єдиний можливий варіант виробляти такі засоби масово», — констатують експерти DE.

Саме тому, за їхніми словами, на фото нижче, вочевидь повнорозмірний макет цієї зенітної ракети, яка отримала інші аеродинамічні поверхні.

Прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал під час зустрічі з представниками Frankenburg Technologies. Фото: Frankenburg Technologies
Прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал під час зустрічі з представниками Frankenburg Technologies. Фото: Frankenburg Technologies

Зрештою, на думку дослідників з ІКК Defense Express, задачею Mark 1 є перехоплення саме дронів, а тому цілком логічно проти БПЛА використовувати співставний засіб.

«Бо об’єктивно, звісно можливо лупити 7-метровими ракетами з С-300 по “Шахеду”, але, на порядки вигідніше — значно дешевшими засобами, якщо вони демонструють відповідну ефективність», — підкреслюють у DE.

Відповідно до бачення досліджуваної зброї, експерти видання вважають, що з огляду на все у Frankenburg Technologies прийняли ряд абсолютно вірних концептуальних рішень.

«Базуючись на наведеному описі, наприклад, (естонці, – ред.) могли використати у ролі головки самонаведення камеру та “машинний зір” з автовиявленням та автонаведенням на ціль. І таке рішення на порядки дешевше за будь-який інший варіант із радіолокаційною, інфрачервоною чи навіть напівактивною лазерною системою наведення», — вважають у DE.

Там зазначають, що єдиний можливо дешевший варіант, при цьому не факт, є радіокомандне рішення, коли на саму ракету передаються лише сигнали управління, а всі розрахунки зі зведенням у просторі ракети та цілі бере на себе наземна станція.

«Малі розміри ракети одразу означають й те, що для її створення необхідно у рази менше твердого палива та інших матеріалів. Але залишається питання дальності, висотності та потужності бойової частини», — підкреслюють у DE.

При цьому вони умовно взяли для орієнтира ракету до Stinger: вона при довжині 1,5 метра має дальність до 6 км, висотність до 3,5 км, а вагу бойової частини у 2,3 кг.

«Якщо Mk 1 від Frankenburg Technologies втричі менша, то можливо очікувати орієнтовні параметри до 2 км за дальністю, до 1 км за висотою та на бойову частину вагою близько 0,5 кг. Тобто цілком достатньої для знищення дронів на чому й побудована вся концепція розробки», — резюмували свої висновки експерти порталу ІКК Defense Express.

Презентація ракети ППО Mk 1 від Frankenburg Technologies. Візуалізація Main Battle Tank

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-01-10 06:27:00