Україна і світ

Чи можуть мобілізувати до 25 років: роз’яснення юриста

Фото: Pexels

Призовний вік в Україні становить 25 років. Чоловіки, які досягли цього віку, стають військовозобов’язаними та можуть бути мобілізованими у разі оголошення мобілізації. Про те, чи можуть мобілізувати до 25 років, розповіли юристи Безоплатної правничої допомоги.

Чи можуть в Україні мобілізувати чоловіків до 25 років

Під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не здійснюється. Тобто призовників (чоловіків віком від 18 до 25 років) не можуть призвати на строкову службу. 

Мобілізації підлягають лише військовозобов’язані. Це особи, які: 

  • Досягли 25 років; 
  • Закінчили кафедру військової підготовки та отримали офіцерське звання. 

Наразі чоловіків, які досягли 25 років, можуть мобілізувати. Але це зовсім не означає, що чоловіка, молодшого за 25 років, не можуть забрати на війну. Є певні винятки.  

– Все залежить від статусу чоловіка. Якщо йому не виповнилося 25 років і він ніколи не служив в армії, наразі має лише статус призовника, то його можуть мобілізувати лише за власною згодою, – зазначили юристи.

Тобто примусово таких чоловіків мобілізувати не можуть.  

Кого можуть мобілізувати до 25 років 

Якщо чоловік має статус військовозобов’язаного, але не досяг віку 25 років, то його дійсно можуть мобілізувати.  

Різниця між призовниками та військовозобов’язаними суттєва. Призовник – це людина, яка наразі прописана до певної призовної дільниці, її можуть направити на строкову службу, якщо вона її не проходила.  

Військовозобов’язаний чоловік – це людина, яка стоїть на військовому обліку. У призовників немає військового квитка, а є лише документ про прописку до призовної дільниці. У військовозобов’язаного чоловіка є військовий квиток або тимчасово посвідчення військовозобов’язаного.  

Якщо чоловік служив в армії, але йому не виповнилося 25 років, то його можуть призвати, адже його статус змінився з призовника на військовозобов’язаного.  

У пункті 2 частини першої статті 37 Закону України про військовий облік зазначені і винятки, за якими чоловіки можуть бути мобілізованими навіть до досягнення 25 років. Це особи, які мають досвід військової або альтернативної служби.  

Кого можуть мобілізувати до 25 років:  

  • Це люди, які побували в армії, пройшли строкову службу.  
  • Особи, які пройшли альтернативну, тобто невійськову службу.  
  • Мобілізувати можуть звільнених поліціянтів, осіб рядового складу МВС, Держмитслужби.  

Мобілізувати можуть випускників військової кафедри закладів вищої освіти. Адже вони мають військовий вишкіл та офіцерське звання. 

В Ужгороді мобілізували 22-річного хлопця, який не служив

В Ужгороді мобілізували до війська 22-річного хлопця, який до цього не служив у війську. Про це у соцмережах написала його мама Ніна Троненко. За її словами, сина Валентина вхопили на вокзалі, забрали особисті речі, телефон, завезли на військово-лікарську комісію, примусили швидко підписати якісь документи й відправили на навчання.

Жінка говорить, що син є непридатний до військової служби в мирний час і обмежено придатний у воєнний. Він має невиліковну хворобу, яка наразі в стані ремісії. Лікарка після ВЛК сказала, що раз у хлопця ремісія, то він придатний до служби.

У Закарпатському ОТЦК та СП відповіли, що цього хлопця 21.06.2019 року за рішенням призовної комісії Печерського РВК Києва перевели з обліку призовників на військовий облік військовозобов’язаних. Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 39 закону Про військовий обов’язок і військову службу громадяни, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, які раніше не служили у лавах Збройних сил України, проходять курс базової загальновійськової підготовки.

– Тобто особи, яким не виповнилося 25 років та які є військовозобов’язаними, після уточнення військово-облікових даних і проходження медичного огляду підлягають призову та можуть бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, – наголосили в ТЦК.

Хлопець Валентин належить до категорії військовозобов’язаних, тож підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Член Асоціації правників України, практикуючий юрист у сфері військового права та мобілізації Антон Ревенко зауважує, що якщо громадянина віком до 25 років мобілізують, то рідним такого чоловіка необхідно звертатись до вищого керівництва ТЦК та СП в тій місцевості, де це відбулося, для правового роз’яснення та оскаржування. Також треба звертатись за юридичним супроводом та правовою допомогою задля захисту прав даної особи.

Антон Ревенко наголошує, що оцінку діям працівників ТЦК щодо можливого порушення прав 22-річного хлопця мають надати відповідні правоохоронні органи. Для цього треба подати відповідну заяву про можливе вчинення ними дій, які можуть містити ознаки кримінального правопорушення.

– Крім того, я вважаю, мають провести внутрішнє службове розслідування за цим фактом та  ретельно перевірити дії працівників ТЦК, – наголосив юрист.

Антон Ревенко вчергове наголошує, що мобілізаційний вік в Україні – з 25 років, окрім тих осіб, які проходили строкову військову службу та проходили військову кафедру у виші й отримали первинне офіцерське звання.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

– У всіх інших випадках, якщо відбувається мобілізація до 25 років, я вважаю, необхідно оскаржувати дані дії, – радить юрист.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-24 18:51:00