Шлюбний договір в Україні: порядок укладення, переваги та недоліки
В Україні інститут шлюбного договору поступово набуває популярності, хоча й залишається недостатньо поширеним у порівнянні з країнами Західної Європи або США. З певних причин деякі люди сприймають шлюбний договір як ознаку недовіри. Однак, на думку юристів, шлюбний договір є необхідним інструментом фінансової безпеки. Це підтверджує і світова практика, що демонструє: укладання шлюбного договору – це нормальний і раціональний крок.
Факти ICTV розпитали у керуючого партнера юридичної компанії “Максим Боярчуков та Партнери” Максима Боярчукова, як укласти шлюбний договір в Україні та які питання він регулює.
Що таке шлюбний договір
Шлюбний договір – це юридичний документ, укладений між двома особами, які планують одружитися або вже перебувають у шлюбі. Цей договір регулює майнові відносини між подружжям, зокрема визначає, як буде розподілятися майно, набуте під час шлюбу, у разі розлучення або смерті одного з подружжя.
Шлюбний договір в Україні: порядок укладення
Порядок укладення шлюбного договору в Україні регулюється Сімейним кодексом. Договір може бути укладений подружжям, яке вже перебуває у шлюбі, або особами, які подали заяву для реєстрації шлюбу. Обов’язковою вимогою є письмова форма договору та його нотаріальне посвідчення.
Початком дії шлюбного договору є день реєстрації шлюбу, якщо договір укладений після реєстрації шлюбу – день його нотаріального посвідчення.
Які питання регулює шлюбний договір в Україні
За допомогою шлюбного договору можна врегулювати такі питання:
- майнові відносини між подружжям (тобто договором може бути визначено, яке майно, набуте за час шлюбу, буде особистою власністю одного з подружжя або ж розмір часток кожного з подружжя у такому майні;
- порядок користування житлом; умови поділу спільного майна в разі розірвання шлюбу;
- порядок погашення боргів кожного з подружжя коштом спільного чи роздільного майна;
- право на утримання та умови утримання одного з подружжя;
- порядок несення витрат на спільний побут;
- майнові права та обов’язки подружжя як батьків.
– Однак варто звернути увагу, шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище, – вважає експерт.
Також, договір не може врегулювати черговість прибирання нерухомого майна, у якому проживає подружжя, поїздки за кордон, обрання місця роботи кожним із подружжя, інтимні відносини.
– Випадки подружніх зрад теж не можуть врегульовуватися шлюбним договором, – зазначає юрист.
Щодо строку дії шлюбного договору, то сторонами може бути встановлений як загальний термін його дії, так і тривалості окремих прав та обов’язків (водночас як договір в цілому, так і його певні положення можуть бути чинними навіть після припинення шлюбу).
Шлюбний договір та аліменти
Як вже зазначалося вище, шлюбний договір також може визначати майнові права та обов’язки подружжя як батьків. Тобто пункти шлюбного договору щодо коштів на утримання дитини (аліментів) можуть вважатися договором про сплату аліментів згідно зі ст. 189 СК України. Крім того, шлюбний договір може визначити, з ким проживатимуть діти у разі розлучення та порядок несення додаткових витрат на дітей.
У разі розлучення та несплати аліментів стороною, на яку покладений такий обов’язок, інша сторона, яка має отримувати аліменти, може звернутися до нотаріуса для вчинення виконавчого напису та пред’явити виконавчий напис для виконання до відділу ДВС чи приватного виконавця, що значно економить час та усуває необхідність звертатися до суду.
Загалом, шлюбний договір – це сучасний інструмент який дає змогу врегулювати всі майнові питання та обов’язки подружжя. Завдяки чітко прописаним умовам, дозволяє уникнути будь-яких конфліктів, які можуть виникнути через різне бачення прав на майно.
Недоліки шлюбного договору
До недоліків такого договору, можна віднести те, що під час його укладення важко врахувати всі майбутні обставини, які можуть виникнути у подружжя, зокрема стан здоров’я та фінансові труднощі.
Крім того, варто додати, що для складення проєкту шлюбного договору бажано звернутися до досвідченого юриста (адже проєкти договорів, які пропонуються нотаріусами, найімовірніше типові та навряд чи враховують саме ваші потреби).
– Обов’язковою вимогою до договору є його нотаріальне посвідчення. В середньому вартість нотаріального посвідчення стартує від 6 тис. грн. У зв’язку з цим, до недоліків шлюбних договорів можна віднести витрати на складання проєкту такого договору та витрати на його нотаріальне посвідчення, – вважає експерт.
Якщо після укладення договору виникла необхідність у внесенні змін до нього (змінились певні життєві обставини), то у вас є така можливість через подання спільної заяви обох сторін. За такою заявою нотаріус формує додаткову угоду, у якій викладає необхідні пункти так, як просять сторони, або ж зазначає в додатковій угоді пункти, якими доповнюється раніше укладений договір.
Підстави для розірвання та припинення шлюбного договору
Також сторони за спільною згодою можуть розірвати шлюбний договір. Відмова від договору відбувається через подання нотаріусу (у якого був укладений шлюбний договір) спільної заяви про відмову від шлюбного договору. У такому разі, права та обов’язки за укладеним шлюбним договором припиняються або з моменту його укладення, або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього (за вибором подружжя).
Крім того, існує ще одна підстава припинення дії договору, це визнання його недійсним у судовому порядку.
Підстави для визнання шлюбного договору недійсним:
- порушення відповідної нотаріальної форми договору;
- зменшення обсягу прав дитини, які встановлені Сімейним кодексом України;
- включення в договір умов, які ставлять одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище;
- укладення документа через обман, насильство;
- помилка однієї зі сторін договору;
- порушення укладеним документом норм закону.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Тож шлюбний договір – це сучасний механізм захисту прав та інтересів подружжя. Він дає змогу не лише уникнути конфліктів, але й забезпечити стабільність та прозорість у майнових відносинах. Укладення такого договору свідчить про відповідальний підхід до сімейного життя та турботу про фінансове майбутнє обох сторін.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-10 08:00:00