Україна і світ

Мобілізація жінок: хто підлягає обліку та кого можуть призвати на службу

Фото: Генштаб ЗСУ

Відповідно до закону України жінки можуть служити в армії лише за умови добровільної згоди. Проте тепер жінки, які отримали медичну чи фармацевтичну освіти, повинні стати на облік, якщо хочуть працювати за своєю спеціальністю.

Факти ICTV опитали члена Асоціації правників України, юриста LCF Law Group Микиту Татаринова та адвокатів юридичної компанії АРЕС Владислава Зайцева та Євгена Промського про те, які особливості обліку жінок медичних і фармацевтичних спеціальностей.

Взяття жінок на військовий облік

До ухвалення Верховною Радою нового законопроєкту про мобілізацію, жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком та мають медичну або фармацевтичну освіту, брали на військовий облік за їхнім бажанням, наголосив Микита Татаринов, член Асоціації правників України, юрист LCF Law Group.

Зауважимо, що облік – це не призов на службу.

У мирний час жінок можуть взяти на військову службу чи службу у резерві лише в добровільному порядку (за контрактом).

За словами Микити Татаринова, навіть якщо жінка має медичну освіту, вона не підлягатиме примусовому призову на військову службу.

Облік жінок медичних і фармацевтичних спеціальностей

16 травня 2024 року уряд вніс зміни до Порядку організації та ведення військового обліку призовників № 563) щодо військового обліку жінок медичних і фармацевтичних спеціальностей.

Тепер жінки віком від 18 до 60 років, які здобули освіту за медичними спеціальностями, мають стояти на військовому обліку, якщо бажають працювати далі.

– Дійсно, раніше згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року №1487 передбачалося, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у ТЦК, тобто не отримували військово-обліковий документ, могли влаштовуватися на роботу як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року (абз. 1 п. 51), – наголошують юристи компанії АРЕС.

Зараз цю норму виключили. Тому для того, щоб надалі мати можливість працювати, жінкам необхідно стати на військовий облік.

Це пояснюється тим, що взяття громадян на військовий облік (який ведеться керівниками підприємств) здійснюється лише після взяття зазначених громадян на військовий облік у відповідних ТЦК, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

– Якщо особа офіційно працевлаштована, але не перебуває на військовому обліку, це вважається порушенням правил військового обліку. Відповідальність за це несе керівник підприємства, – зауважують юристи АРЕС.

Яких медичних спеціальностей торкається військовий облік

Перелік спеціальностей або професій, після одержання яких жінки мають стати на військовий облік:

  • фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
  • стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
  • біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
  • професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, а також медицини (крім медичних сестер);
  • професіонали в галузі лікувальної справи, стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, фармації, провізори;
  • професіонали медико-профілактичної справи, наукові співробітники;
  • інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства);
  • допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти, інші асистенти професіоналів у галузі сучасної медицини (крім медичних сестер);
  • професіонали патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології;
  • патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали в галузі сестринської справи та акушерства;
  • медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, що асистують професіоналам, помічники професіоналів-акушерів;
  • оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я.

Що робити жінкам медичних спеціальностей, які не на військовому обліку

За словами юристів, жінкам медичних спеціальностей необхідно звернутися особисто до відповідного ТЦК із заявою про взяття на військовий облік.

Як результат, жінка отримає військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного з відміткою про її перебування на військовому обліку.

Проходження ВЛК для жінок

Якщо військовозобов’язана не перебувала на військовому обліку, то для визначення її ступеня придатності до військової служби та, відповідно, вирішення питання про постановку її на військовий облік або виключення з нього, потрібно буде проходити військово-лікарську комісію.

Мобілізація жінок на військову службу

Мобілізація жінок може відбуватися лише на добровільній основі за згодою.

– Так, згідно з ч. 12 ст. 1 Закону України Про військовий обовʼязок і військову службу, жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку, – підтверджують адвокати АРЕС Владислав Зайцев та Євген Промський.

Відстрочка від призову під час мобілізації

  • Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів (сукупний розмір заборгованості понад три місяці);
  • жінки та чоловіки, які мають дитину або дітей до 18 років, якщо другий з батьків дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або оголошений померлим;
  • жінки та чоловіки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • жінки, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, онкологічні, онкогематологічні захворювання тощо, але якій не встановлено інвалідність;
  • жінки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи.

Проходження базової військової служби

Жінки, які проходять службу за призовом осіб офіцерського складу, звільняються зі служби у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати службу, якщо така жінка має дитину (дітей) віком до 18 років.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

У мирний час військовослужбовці-жінки звільняються зі служби у зв’язку з вагітністю або перебувають у відпустці по догляду за дитиною.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-04 23:07:00