Львівський портал

Україна надала дозвіл ексгумації польських жертв Волинської трагедії

Ухвалено рішення про поновлення ексгумації польських жертв Волинської трагедії. Про це повідомив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Польський прем’єр назвав це рішення проривом.

«Нарешті прорив. Є рішення про перші ексгумації польських жертв УПА. Хочу подякувати міністрам культури Польщі та України за гарну співпрацю. Чекаємо подальших рішень», – повідомив Дональд Туск.

Як відомо, Україна призупинила видачу дозволів на ексгумацію останків жертв Волинської трагедії у 2017 році у відповідь на знесення у Польщі українських пам’ятників, зокрема й пам’ятника УПА на цвинтарі у Грушовичах на Підкарпатті.

У 2019 році президент Володимир Зеленський пообіцяв скасувати введену заборону, адже з Польщею вдалось домовитися про відновлення пошкодженої у 2020-му могили воїнів УПА на горі Монастир, що біля кордону з Україною. Надмогильну таблицю тоді відновили, але чомусь уже без списку імен повстанців, які загинули у боях із радянським НКВС.

Зі свого боку Україна не відновила видачу дозволів на проведення ексгумації останків жертв Волинської трагедії, а польські політики регулярно піднімають цю тему, щоразу «підігріваючи» градус суспільного обурення.

У липні 2023 року Сейм Польщі ухвалив резолюцію про вшанування пам’яті жертв Волинської трагедії у її 80-ті роковини, заявивши, що польсько-українське примирення повинно включати «визнання провини і вшанування пам’яті жертв».

Напередодні цього рішення Президент України Володимир Зеленський і Президент Польщі Анджей Дуда відвідали Луцьк для спільного вшанування жертв Волинської трагедії.

У жовтні 2024 року стало відомо, що український інститут національної пам’яті планує включити роботи з пошуку та ексгумації останків поляків у Рівненській області у 2025 році, зважаючи на відповідні запити з боку громадян Польщі.

У листопаді 2024 року очільники МЗС України та Польщі ухвалили спільну заяву щодо ексгумацій жертв Волинської трагедії.

Варто також додати, що реальну історію Волинської трагедії 1943-1944 років український та польський народи бачать кардинально по-різному. У Польщі її називають «різаниною» і вважають геноцидом поляків в Україні, що був ініційований на найвищому рівні українських ОУН та УПА. Натомість в Україні зауважують, що це була трагедія обох народів, бо відбулися двосторонні масові вбивства, як поляків так і українців. А відтак закликають до взаємних вибачень, міжнаціонального прощення та примирення.

Дотепер історики не можуть дійти до спільної думки щодо кількості жертв. Офіційна Варшава говорить про 100 тисяч загиблих, проте ця цифра не підтверджена історичними джерелами і дослідженнями. За даними істориків, в тому числі й польських, на Волині було вбито від 30 до 70 тисяч місцевих поляків. Кількість жертв серед українців оцінюють від 5 тисяч до понад 20 тисяч людей.

Що насправді сталося між поляками та українцями, розповідаємо тут.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-01-10 19:27:00