Спецпенсії в Україні: що це, хто може отримати та скільки виплачують
Спецпенсії — це пенсії, які призначаються окремим категоріям громадян, що мають спеціальний стаж роботи або виконують особливі функції, передбачені законодавством.
Чи зросли спецпенсії в Україні та хто їх може отримати у 2024 році — читайте детальніше у матеріалі Фактів ICTV.
Спецпенсії: хто отримує у 2024 році
Спецпенсії в Україні виплачуються особам, які працювали на посадах, що передбачають підвищену відповідальність або ризик для життя і здоров’я.
До таких категорій належать:
- судді та прокурори;
- силовики — військові, правоохоронці, працівники СБУ, митники, а також рятувальники;
- медики, які працюють в особливих умовах, зокрема лікарі, які мають стаж роботи в районах підвищеного ризику або національної безпеки;
- державні службовці — високопосадовці, які виконують особливо важливі функції в органах державної влади.
Спеціальні умови виходу на пенсію передбачені й для осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Перераховані категорії осіб мають право на спеціальне пенсійне забезпечення, яке часто не залежить від загального трудового стажу, а базується на особливому спецстажі, тобто набраному в специфічних умовах.
За даними Мінсоцполітики, підвищені виплати мають майже 160 тис. людей, з них близько 77 тис. — силовики та правоохоронці.
Спеціальне пенсійне забезпечення має на меті компенсувати додаткові ризики, які виникають у цих професіях, а також заохотити людей працювати в таких сферах.
Спецпенсіонери в Україні: що необхідно для отримання виплат
Виплата пенсій регулюється законом Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з документом, для виходу на пенсію більшості українцям необхідно досягти пенсійного віку (60 років) та мати 35 років трудового стажу. Якщо ці вимоги виконуються, то людина отримує право на пенсію.
Трудовий стаж — період, протягом якого роботодавець платив за робітника (майбутнього пенсіонера) внески до Пенсійного фонду України (ПФУ). Розмір звичайної пенсії становить 35-40% від середньої зарплати людини.
Спецпенсії в Україні: яка сума виплат
Порядок начислення та виплата спеціальних пенсій для перерахованої вище категорії осіб регулюється спеціальними законодавчими актами.
Такі спецпенсіонери можуть отримувати виплати від держави набагато раніше, а також отримувати більші виплати, ніж у середньому в країні.
Наприклад, для прокурорів прописані умови виходу на пенсію в законі Про прокуратуру. Згідно з документом, отримати право на пенсійні виплати можуть прокурори, які мають 25 років трудового стажу, з яких 15 років – на посадах у прокуратурі. Закон визначає й розмір прокурорської пенсії. Вона має становити 60% від його зарплати.
За законом, пенсія прокурора (за вислугу років, а також у зв’язку з інвалідністю) має становити 60% від його зарплати, але не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. У 2024 році ця сума становить 23 610 грн на місяць.
За даними Мінсоцполітики, в Україні майже 160 000 людей отримають спецпенсії. Серед них (майже 77 000) колишні військовослужбовці та працівники силових органів (поліції, колишньої податкової міліції/БЕБ, ДБР, НАБУ тощо). За чинними нормами, спецпенсії силовикам у 2024 році можуть сягати 60-100% від їхньої зарплати.
Також в Україні у 2024 році запроваджуються спеціальні пенсії за особливі заслуги особам, які мають статус борців за незалежність.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Розмір пенсії встановлюється у розмірі 200% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. У цьому році він дорівнює — 2 508 грн. Відповідно, 200% від цього мінімуму становитиме – 5 016 грн.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-08 17:49:00