Львівський портал

Що за хмара брудного повітря над Україною і яка ситуація на Львівщині

У четвер, 7 листопада, медіа активно поширювали інформацію, що на Україну насувається хмара брудного повітря. Проте синоптики запевняють, що це всього лише волога, а ситуація з якістю повітря, зокрема на Львівщині, залишається нормальною. Про це повідомляє Львівський портал.

Так, з’явилися інформація про забруднення повітря, яке насувається хмарою зі сторони Польщі. Інші джерела також підхопили цю інформацію, зазначаючи, що хмара забруднення рухається зі Східної Європи.

За даними Українського гідрометеорологічного центру, інформація про перенесення пилу почала поширюватися через неправильне трактування даних про вміст аерозолів у повітрі. Нібито висока концентрація аерозолів означає, що переноситься хмара забрудненого повітря і пил. Насправді ж, це всього лише крапельки води.

«Так, завислі в повітрі крапельки води супутники “бачать” так, як і пил, тому дуже важливо вміти правильно аналізувати доступні дані», – пояснюють фахівці.

Крапельки води в повітрі – це атмосферна вологість. Зараз вона досить висока в Україні. Коли вологість досягає 100%, повітря вже не може містити вологу у вигляді пари, і вона конденсується в краплинки, утворюючи серпанок і туман, що погіршують видимість. Туман прогнозували на вечір 7 листопада і ранок 8 листопада у західних областях України, а також спостерігається в Польщі. Тож це не пил, а перенесення вологого повітря та утворення серпанку і туманів.

У Києві якість погіршилась якість повітря через антициклон, який «притискає» вологе повітря до землі, що призводить до накопичення викидів, особливо транспортних, і підвищення рівня діоксиду азоту.

Зі свого боку, Департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА підтвердив, що стаціонарні станції моніторингу не виявили значного перевищення рівня забруднення.

Невелике підвищення пилу (ТЧ2.5, ТЧ10) спостерігалося у вечірні години на короткий проміжок часу, а саме в Рава-Руській та Бориславській територіальних громадах. Це, ймовірно, пов’язане із палінням дров та прибиранням на присадибних ділянках. У Стрийській та Львівській громадах перевищень взагалі не було зафіксовано.

Зазначимо, що протягом 2024 року Україна вже неодноразово стикалася з пиловими хмарами, які спричиняли забруднення повітря. Наприклад, наприкінці вересня до країни дійшов пил із Каспію, який циркулював у дев’яти областях з 30 вересня до 4 жовтня. Однак до західних областей України цей пил не доходив.

Також, 1 квітня до України дійшов пил зі Сахари, який рознесло вітром в Європу. Спочатку його зафіксували у західних регіонах України, а потім він накрив більшість областей.

24 квітня спостерігався «кольоровий дощ», викликаний цим же пилом, проте він не становив загрози для здоров’я. Тривалі опади вимивали пил з атмосфери, і метеостанції фіксували дощ з жовтуватими відтінками. Зокрема, після дощів на поверхнях і рослинах залишалися світлі сліди.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: ілюстративне, Zeeshaan Shabbir/Pexels, Facebook/Український гідрометеорологічний центр

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-11-08 14:58:00