Україна і світ

Президентство Трампа: хто може зайняти ключові посади в уряді та адміністрації

Фото: Getty Images

Після того, як колишній президент США Дональд Трамп знову переміг на американських виборах, йому ще належить дочекатися 20 січня, щоб вступити на посаду після інавгурації.

Крім того, йому буде необхідно запустити процес формування свого кабінету міністрів та інших високопоставлених чиновників нової адміністрації Білого дому.

Агентство Reuters зібрало список основних претендентів на деякі ключові посади, які відповідатимуть за оборону, розвідку, дипломатію, торгівлю, імміграцію та економічну політику. При цьому на деякі з цих посад одразу претендують по кілька чиновників.

Хто вони, та яке ставлення мають, зокрема, до теми російсько-української війни – читайте в матеріалі:



Хто може стати міністром фінансів в адміністрації Трампа

Джеймі Даймон

Головний виконавчий директор JPMorgan Chase & Co Даймон вважається сильним кандидатом на посаду міністра фінансів, хоча далеко не факт, що він дійсно обійме цю посаду, пише агентство.

Даймон – противник того, що він називає невиправдано обтяжливими нормами, які були введені Федеральною резервною системою, Комісією з цінних паперів і бірж та іншими агентствами за час президентства Джо Байдена. У разі приходу в адміністрацію він, найімовірніше, наполягатиме на широкому відкаті від цих норм.

Примітно, що в жовтні газета New York Times повідомила, що Даймон приватно обговорював, що віддає перевагу Камалі Гарріс на посаду президента, і що він вважає дії тодішнього президента Трампа після штурму Капітолію 6 січня близькими до дискваліфікації для обіймання державної посади.

Скотт Бессент

При цьому також є і фігура Бессента, ключового економічного радника Трампа, якого часто розглядають як головного кандидата на посаду міністра фінансів. Давній інвестор хедж-фондів, кілька років викладав у Єльському університеті, Бессент перебуває в теплих стосунках з обраним президентом.

Хоча Бессент тривалий час виступав за політику мінімального втручання держави в економіку, яка була популярна в Республіканській партії до Трампа, він також високо оцінив використання Трампом тарифів як інструменту переговорів. Бессент також високо цінує економічну філософію обраного президента, яка ґрунтується на скептичному ставленні як до нормативних актів, так і до міжнародної торгівлі.

Джон Полсон

Полсон, мільярдер, керуючий хедж-фондом і великий донор Трампа, є ще одним головним претендентом на посаду міністра фінансів. Фінансист із великим стажем говорив соратникам, що був би зацікавлений у цій посаді.

Будучи давнім прихильником зниження податків і дерегулювання, Полсон загалом схожий на інших потенційних членів економічної команди Трампа. Він публічно підтримував цільові тарифи як інструмент забезпечення національної безпеки США та боротьби з нечесною торговельною практикою за кордоном.

Один гучний збір коштів, організований Полсоном у квітні, зібрав для Трампа понад $50 млн.

Ларрі Кудлоу

Лідер Fox News Ларрі Кудлоу, який більшу частину першого терміну Трампа обіймав посаду директора Національної економічної ради, має всі шанси стати секретарем казначейства і, ймовірно, отримає можливість обійняти окрему посаду, орієнтовану на економіку, якщо його це зацікавить.

Роберт Лайтхайзер

Лайтхайзер – лояліст, який обіймав посаду торгового представника Трампа протягом практично всього терміну повноважень тодішнього президента, і майже напевно буде запрошений назад. Хоча у Бессента і Полсона, швидше за все, більше шансів стати міністром фінансів, у Лайтхайзера є шанси, і він, можливо, зможе повторити свою колишню роль, якщо буде зацікавлений.

Як і Трамп, Лайтхайзер – скептик у питаннях торгівлі та твердий прихильник тарифів. Він був однією з провідних фігур у торговельній війні Трампа з Китаєм і переукладенні Північноамериканської угоди про вільну торгівлю, або НАФТА, з Мексикою і Канадою під час першого терміну Трампа.

Річард Гренелл – потенційний радник із національної безпеки

Reuters називає тільки одного кандидата на роль потенційного радника в команді Трампа – Річарда Гренелла. Гренелл входить до числа найближчих радників Трампа із зовнішньої політики. Під час першого чотирирічного терміну обраного президента він був виконувачем обов’язків директора національної розвідки і послом США в Німеччині. Коли у вересні Трамп зустрічався з президентом України Володимиром Зеленським, Гренелл був присутній на приватній зустрічі.

Приватні оборудки Гренелла з іноземними лідерами та його часто їдкий характер зробили його центром численних суперечок, що може зробити процес затвердження в Сенаті ще складнішим. Однак його вважають одним із головних претендентів на посаду радника з національної безпеки, яка не потребує затвердження Сенатом, і затвердження в Сенаті не виключено.

Reuters називає тільки одного кандидата на роль потенційного радника в команді Трампа – Річарда Гренелла. Гренелл входить до числа найближчих радників Трампа із зовнішньої політики. Під час першого чотирирічного терміну обраного президента він був виконувачем обов’язків директора національної розвідки і послом США в Німеччині. Коли у вересні Трамп зустрічався з президентом України Володимиром Зеленським, Гренелл був присутній на приватній зустрічі.

Приватні оборудки Гренелла з іноземними лідерами та його часто їдкий характер зробили його центром численних суперечок, що може зробити процес затвердження в Сенаті ще складнішим. Однак його вважають одним із головних претендентів на посаду радника з національної безпеки, яка не потребує затвердження Сенатом, і затвердження в Сенаті не виключено.

Серед політик, за які він виступав, – створення автономної зони на сході України для припинення там війни, що Київ вважає неприйнятним.

Потенційний держсекретар у команді Трампа

Роберт О’Браєн

О’Браєн, четвертий і останній радник Трампа з національної безпеки під час його першого терміну, підтримує тісні стосунки з Трампом, і вони часто спілкуються з питань національної безпеки.

Імовірно, він претендує на посаду держсекретаря або інші вищі пости у сфері зовнішньої політики і національної безпеки. Після відходу Трампа з посади президента він підтримує тісні контакти з іноземними лідерами, зустрівшись у травні в Ізраїлі з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху.

Його погляди дещо більш яструбині, ніж у деяких радників Трампа. Наприклад, він більше підтримує військову допомогу Україні, ніж багато його сучасників-республіканців, і є прихильником заборони TikTok у Сполучених Штатах.

Білл Хагерті

Сенатор США від штату Теннессі, який працював у перехідний період Трампа в 2016 році, Хагерті вважається одним із головних претендентів на посаду держсекретаря. Він підтримує міцні стосунки практично з усіма фракціями Республіканської партії і, ймовірно, може бути з легкістю затверджений у Сенаті.

Він працював послом США в Японії в першій адміністрації Трампа, коли президент розповідав про свої теплі стосунки з тодішнім прем’єр-міністром Сіндзо Абе.

Політика Хагерті загалом збігається з політикою Трампа. На початку року він проголосував проти великого пакета військової допомоги Україні.

Марко Рубіо

Рубіо, сенатор США від Флориди і кандидат у президенти від республіканців у 2016 році, також є одним із головних претендентів на посаду держсекретаря, чия політика близька до політики Трампа. Як і Хагерті, він був претендентом на роль помічника Трампа на виборах 2024 року.

Рубіо тривалий час займався в Сенаті іноземними справами, особливо в тому, що стосується Латинської Америки, і в нього міцні зв’язки в партії.

Потенційний міністр оборони в команді Трампа

Майк Волтц

Колишній армійський “зелений берет”, який нині є конгресменом США від штату Флорида, Волтц зарекомендував себе як один із головних “яструбів” Китаю в Палаті представників. Серед різних законопроєктів, пов’язаних із Китаєм, співавтором яких він є, є заходи, покликані зменшити залежність США від найважливіших мінералів, що видобуваються в Китаї.

Вальц перебуває в хороших стосунках із Трампом і вважається серйозним претендентом на посаду міністра оборони.

Майк Помпео

Помпео, який під час першого терміну Трампа обіймав посади директора ЦРУ і держсекретаря, вважається головним претендентом на посаду міністра оборони, але може обійняти різні посади, пов’язані з національною безпекою, розвідкою або дипломатією.

Хоча Помпео загравав із Трампом під час праймеріз республіканців, але так і не наважився висунути свою кандидатуру, а зараз він знову в дружніх стосунках з обраним президентом після періоду незручності.

Він виділяється як, можливо, найзапекліший захисник України серед близьких союзників Трампа, і ця позиція ставить його в протиріччя з більшістю високопоставлених фігур у таборі його потенційного боса.

Том Коттон

Офіцер армії, який здобув освіту в Гарвардському коледжі та Гарвардській школі права і став сенатором США від Арканзасу, Коттон користується великою популярністю серед спонсорів Трампа і є серйозним претендентом на посаду міністра оборони. Як і Гагерті, він став темною конячкою, яка претендує на роль помічника Трампа в останні тижні процесу вибору віцепрезидента в червні та липні.

Коттон представляє скорочене яструбине крило Республіканської партії, послідовно підтримуючи військову допомогу Україні.

Кейт Келлогг – Потенційний кандидат на посаду міністра нацбезпеки

Генерал-лейтенант у відставці, який обіймав за часів Трампа посаду керівника апарату Ради національної безпеки, Келлогг має авторитет у Трампа і є претендентом на кілька посад, пов’язаних із національною безпекою, хоча поки незрозуміло, де саме він обійме цю посаду.

Під час передвиборчої кампанії він представив Трампу план припинення війни в Україні, який, окрім інших заходів, передбачав примус обох сторін сісти за стіл переговорів і виключення членства України в НАТО в осяжному майбутньому.

Потенційний міністр внутрішньої безпеки в команді Трампа

Том Гоман

Хоман, який протягом півтора року під час першого терміну Трампа був виконувачем обов’язків директора Імміграційної та митної поліції, є претендентом на посаду міністра внутрішньої безпеки. Трамп зробив боротьбу з нелегальною імміграцією центральним елементом своєї передвиборчої кампанії, обіцяючи масові депортації.

Під час передвиборчої кампанії Трамп часто хвалив Гомана, а Гоман часто виїжджав на мітинги прихильників. Під час першого терміну Трампа Гоман був одним із головних прихильників суперечливої політики адміністрації щодо розділення дітей, у рамках якої дітей іммігрантів, які незаконно в’їхали в країну, утримували окремо від своїх батьків.

Чед Вольф

У Вульфа, який протягом 14 місяців виконував обов’язки міністра внутрішньої безпеки під час першого президентського терміну Трампа, є всі шанси повернутися до Міністерства внутрішньої безпеки.

Вульф лояльно проводив жорстку імміграційну політику Трампа і направляв федеральних агентів до Портленда, штат Орегон, щоб контролювати протести під час заворушень, що послідували за вбивством чорношкірого Джорджа Флойда білим офіцером поліції.

Утім, як зазначає агентство, у нього може бути кілька слабких місць. Він подав у відставку 11 січня 2021 року, всього через кілька днів після нападу на Капітолій США 6 січня.

Трамп висловив недовіру щодо повернення тих, хто пішов у відставку в останні дні його терміну. Однак, йдучи у відставку, Вульф посилався на юридичні розбіжності, пов’язані з його призначенням на посаду міністра Міністерства охорони здоров’я, а не на теракт у Капітолії. Кілька суддів постановили, що його призначення Трампом, яке фактично обійшло Сенат, було незаконним.

Марк Грін

Колишній армійський льотний хірург і нинішній голова комітету з національної безпеки Палати представників, Грін розглядається деякими союзниками Трампа у Вашингтоні як претендент на найвищу посаду в Міністерстві внутрішньої безпеки. Прихильники Гріна називають його прихильником Трампа і прихильником жорсткої імміграційної політики, що володіє значним досвідом роботи в законодавчій сфері.

Під час свого першого терміну Трамп висунув кандидатуру Гріна на посаду міністра армії, але він відкликав своє ім’я, оскільки його минулі висловлювання, які багато хто вважав трансфобними та ісламофобськими, стали предметом пильнішої уваги.

Потенційний генеральний прокурор у команді Трампа

Джон Реткліфф

Колишній конгресмен і прокурор, який обіймав посаду директора національної розвідки в останній рік правління Трампа, Реткліффа розглядають як потенційного генерального прокурора, хоча він також може обійняти окрему посаду у сфері національної безпеки або розвідки.

Союзники обраного президента вважають Реткліффа переконаним прихильником Трампа, який, імовірно, зможе отримати схвалення Сенату. Проте під час перебування директором національної розвідки Реткліфф часто суперечив оцінкам кар’єрних державних службовців, що викликало критику з боку демократів, які заявили, що він політизував цю роль.

Майк Лі

Лі, сенатор США від штату Юта, широко розглядається як ще один головний кандидат на посаду генерального прокурора. Хоча колишній прокурор відмовився голосувати за Трампа під час виборів 2016 року, пізніше він став непохитним союзником, а в деяких фракціях світу Трампа він став чимось на зразок інтелектуального героя.

Лі був ключовою фігурою у спробах Трампа і його союзників скасувати свою поразку на виборах 2020 року від демократа Джо Байдена, а також поширював необґрунтовані теорії змови про напад на Капітолій 6 січня.

Потенційний глава апарату Білого дому при Трампі

Сьюзі Вайлс

Одна з двох співкерівників передвиборчої кампанії Трампа, Вайлс вважається фаворитом на посаду глави апарату Білого дому Трампа.

Хоча її політичні погляди не зовсім зрозумілі, їй приписують успішне й ефективне ведення передвиборчої кампанії. Прихильники сподіваються, що вона зможе прищепити відчуття порядку і дисципліни, якого часто не вистачало під час першого терміну Трампа, коли він змінив кілька керівників апарату.

Брукі Роллінс

Колишній виконувач обов’язків директора Ради з внутрішньої політики Трампа, Роллінз також є претендентом на посаду глави адміністрації.

У Трампа близькі особисті стосунки з Роллінз, і він часто робить їй компліменти в приватній обстановці.

Її вважали одним із найпоміркованіших радників Трампа під час його правління. Серед інших заходів, які вона підтримувала під час першого терміну Трампа, були реформи в галузі кримінального правосуддя, які скоротили терміни тюремного ув’язнення за деякі відносно незначні правопорушення.

Сфера нацбезпеки

Каш Петел має можливість бути призначеним на пост у сфері національної безпеки.

Колишній співробітник Республіканської палати представників, який обіймав різні високі посади в оборонному і розвідувальному співтовариствах під час першого терміну Трампа, Петел часто з’являвся в передвиборчій кампанії, щоб заручитися підтримкою кандидата.

Деякі союзники Трампа хотіли б, щоб Петел, якого вважають абсолютним лоялістом Трампа, був призначений директором ЦРУ. Однак будь-яка посада, що вимагає затвердження в Сенаті, може виявитися складною.

Протягом усієї своєї кар’єри Петел не раз вступав у полеміку. Минулого року в інтерв’ю з прихильником Трампа Стівом Бенноном він пообіцяв “переслідувати” політиків і журналістів, яких вважають ворогами обраного президента.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Під час першого терміну Трампа Петел викликав неприязнь з боку деяких більш досвідчених співробітників служби національної безпеки, які вважали його мінливим і таким, що занадто прагне догодити тодішньому президенту.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-06 18:56:00