Україна і світ

Переговори з Путіним та ймовірне посилення допомоги Україні: що буде після перемоги Трампа

Дональд Трамп впевнено перемагає на виборах президента США 2024. Світові фондові ринки на це реагують ростом індексів, а політики поспішають привітати. Одним із перших був президент України Володимир Зеленський, який заявив, що цінує підхід республіканця “мир через силу” у глобальних справах. Адже саме це може наблизити Україну до перемоги.

Сполучені Штати є найбільшим нашим партнером у війні з Росією, саме тому увага українців надто прикута до виборів президента США.

Багато хто з українців побоюється, що президентство Дональда Трампа може мати для нашої державності погані наслідки, однак політичні експерти закликають не робити передчасних висновків. Президент США хоч і сильна політична фігура, проте його рішення де-факто не є одноосібними й на них може впливати низка факторів.

Факти ICTV розбиралися, якою є позиція Трампа щодо України та що означає для нас його перемога.

Що означає перемога Трампа для України

За словами політолога Олексія Якубіна, перемога Трампа означатиме для України зміну загального політичного підходу до російсько-української війни. Нагадаємо, що під час передвиборчої кампанії Трамп називав певні позиції. Про своє бачення завершення війни говорив і кандидат на посаду віцепрезидента Джей Ді Венс.

– Там лунали фрази про завершення війни за 24 години, про демілітаризовану зону, Росія отримує від України гарантію нейтралітету. Ми всі чули такі заяви, і я думаю, на початках своєї каденції Трамп спробує втілити це в життя, – наголошує Олексій Якубін.

Він вважає, що Трамп неодмінно захоче зустрітися із Путіним та почати якийсь переговорний формат. Тож в офіційному Києві треба до цього готуватись і розуміти, якою буде стратегія України, адже США – це наш ключовий партнер.

Але тут варто наголосити, що Путін може просто не погодитися на пропозиції Дональда Трампа.

– І отут, я думаю, буде найцікавіше. Наприклад, Трампу не вдасться домовитися з Путіним, тоді Трамп може значно наростити військову допомогу Україні, або взагалі змінити свій підхід щодо України, – говорить політолог Олексій Якубін.

На думку політичного експерта, кандидата політичних наук, доцента Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка Ігоря Рейтеровича, зараз дуже складно прогнозувати, що означає перемога Трампа для України.

Причина в тому, що погляди Дональда Трампа та його команди щодо підтримки України та співпраці з нами є дуже полярними.

Ми можемо мати як дуже гарний сценарій, оптимістичний для нас, так і сценарій не дуже хороший. Я, все ж таки, схиляюся в бік більш-менш прийнятного для нас сценарію, оскільки Трамп не зможе ігнорувати позицію союзників Америки. До того ж він не в тому становищі, щоби просто нав’язувати своє бачення, – говорить експерт.

Крім того, нам треба враховувати позицію значної частини Республіканської партії (а там є багато тих, що підтримує Україну) та позицію значної частини американських військово-промислових корпорацій. Усе це в поєднанні дозволяє нам сподіватися на підтримку нашого найбільшого прагнення – справедливого завершення війни.

Але про це можна буде говорити, коли побачимо команду Трампа. На сьогодні нам відома лише кандидатура віцепрезидента – це Джеймс Девід Венс. Хоча віцепрезидент – це не та фігура, яка буде впливати на процеси ухвалення рішень. Тому українцям треба почекати, хто буде держсекретарем, міністром оборони тощо.

Політика Трампа щодо України

Політичний експерт Олексій Якубін нагадав, що за першої своєї каденції саме адміністрація Дональда Трампа надала дозвіл Україні на використання протитанкових ракетних комплексів Javelin. Тобто, це не зробила адміністрація Обами, а зробила адміністрація Трампа.

– Трамп є людиною, яка шукає швидких і ефектних рішень. Він розуміє, що його перемога, зокрема й у темі війни, впливала й буде впливати на американського виборця, – наголошує Олексій Якубін.

Специфіка американської політики полягає в тому, що там не можна щось сказати виборцям і не зробити цього. Так буде і з політикою Трампа щодо України.

У Дональда Трампа буде більшість у Сенаті, і є висока ймовірність, що він отримає більшість і у нижній палаті Конгресу – у нього буде умовно власна монобільшість. Тобто, Трамп не буде вже зв’язаний так, як це було у 2016 році, коли Конгрес був демократичним, зауважує Олексій Якубін.

До того ж у Трампа не буде багато часу, бо в США вибори до Конгресу проходять що два роки. Тобто у нового президента буде два роки, щоб реалізувати більшу частину всього, про що він говорить.

За словами Ігоря Рейтеровича, Дональду Трампу насамперед потрібно зрозуміти, які сценарії щодо завершення війни можливо реалізувати та зустрітися із кремлівським диктатором Володимиром Путіним. І вже за результатами такої розмови побачимо, якою буде подальша військова політика та позиція Трампа щодо України.

Якщо Трамп зрозуміє, що сподіватися на якісь домовленості з Російською Федерацією не варто, тому що вона їх не збирається виконувати, то цілком ймовірно, що для Києва військова допомога розшириться.

– Я поки не впевнений, що Росія відразу піде на якісь умови Трампа щодо припинення війни. До того ж що Росія, що Сполучені Штати навряд чи зможуть нав’язати нам неприйнятні для нас вимоги, – говорить Ігор Рейтерович.

На думку експерта, якщо після розмови із Путіним Дональд Трамп буде відчувати себе приниженим, то цілком ймовірно, що американська військова допомога для нас розшириться.

Та не забуваймо, що Дональд Трамп офіційно вступить на посаду президента США лише 20 січня 2025 року. А до цього він буде у статусі обраного президента, але рішення все одно продовжить ухвалювати Джозеф Байден.

– І в цьому контексті демократи можуть йому залишити ще парфянську стрілу (удар, якого завдає сторона, що відступає, – фразеологізм). Наприклад, розширять підтримку України. І якщо Дональд Трамп захоче зробити хід у зворотному напрямку, то це вже матиме доволі поганий вигляд в очах його ж виборців та світової спільноти, – наголошує політичний експерт.

Політика Трампа щодо України

Цілком ймовірно, що демократи ще можуть зіграти у свою останню гру і певною мірою спрямувати політику Трампа щодо України в іншому напрямку, наголошує Ігор Рейтерович.

Наприклад, цілком ймовірно, що Дональд Трамп може погодитися на замороження війни по тій лінії, де зараз тривають бої. Території визнають тимчасово окупованими, але й Україну підтримують, створюють укріплену зону, щоб російські війська не пішли далі.

– Не можна сказати, що це для нас прийнятний варіант, але його принаймні можна обговорювати. Але тут просте питання, чи піде Росія на такий варіант? – говорить політолог.

Вступ України до НАТО

За словами Ігоря Рейтеровича, тут немає відповіді на питання, бо все залежатиме від того, який формат мирного плану оберуть.

Україна цілком може посилити війська НАТО у Європі, то для Трампа це може бути прийнятним, і він може виступити ініціатором запрошення. У протилежному випадку, Путіну дадуть формальну-неформальну обіцянку, що Україну ніхто в НАТО не братиме, як мінімум за час каденції Трампа.

Політичний експерт Олексій Якубін наголошує, що Дональд Трамп неодноразово висловлював своє ставлення до НАТО. Він вважає, що НАТО дуже багато використовує американських ресурсів, користується безпекою і не дає результатів.

Щодо запрошення України до НАТО, то тут Олексій Якубін також вважає, що Трамп дивитиметься до чого призведуть перемовини з Росією.

– Але мені здається, що він не буде готовий так легко розкидатися цією парасолькою НАТО, – говорить політолог.

Для США головний виклик не Росія

За словами Олексія Якубіна, під час передвиборчої кампанії Дональда Трампа постало розуміння, що головний виклик для Штатів – це не Росія.

Республіканці вважають, що головний виклик – це Китай. На їхню думку, саме на Китай потрібно переносити ключовий американський інтерес. До того ж Пекін має неабиякий вплив на Росію.

Можливо Трамп спробує розбити зв’язок між Росією і Китаєм. Він може використати й наше питання – запропонувати Росії певні торги, наприклад, зняття частини санкцій.

Перемога республіканців у Конгресі: що означає для України

Політолог Ігор Рейтерович наголошує, що перемога республіканців у Конгресі означає, що всі рішення Трампа, зокрема й щодо допомоги Україні, будуть проходити дуже швидке погодження в Конгресі.

– У Конгресі в них буде більшість і вони зможуть проводити рішення без огляду на позицію іншої партії. Буде дуже висока оперативність, яка може нам зіграти як плюс, так і мінус. Тобто, якщо нам треба допомога і Трамп її погоджує, то проблем не буде. Якби така більшість була у демократів, то ми б не чекали пів року допомоги, яку блокували республіканці, – заявляє експерт.

Якщо ж Дональд Трамп буде виступати проти якогось проєкту, який подадуть демократи, то цей документ просто “поховають” у Конгресі.

Що ж до прихильності республіканців Україні, то скільки їх буде у новому складі Палати представників, поки не відомо. А ось у Сенаті не всі міняються, а там ми маємо багато прихильників. Тож Україні треба дивитися на всі нові кандидатури і починати з ними активно працювати за допомогою різноманітних механізмів та контактів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Хоча Ігор Рейтерович сумнівається, що у Конгресі буде багато відверто антиукраїнських конгресменів.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-06 18:27:00