Між Туреччиною і Німеччиною розгорілася суперечка з приводу авторських прав на шаурму
Уряд Туреччини попросив визнати шаурму, яку турецькою називають донер-кебаб, фірмовою турецькою стравою. Однак це викликало обурення з боку Німеччини.
М’ясо в лаваші
Шаурма – це натерта спеціями яловичина, приготована на вертикальному рожні, тонко нарізана і складена в лаваш із хрустким салатом, часто политим йогуртовим соусом із часником. Це – німецька версія закуски. У турецькому варіанті – те саме м’ясо подають на тарілці з рисом і салатом.
– Однак, якщо турецький уряд доб’ється свого, усім закладам із шаурмою в Німеччині, яких тільки в Берліні понад 1 000, можуть незабаром заборонити продавати донер-кебаб під такою назвою, – ідеться в повідомленні.
Заявка Туреччини
У нещодавній заявці до Європейської комісії турецький уряд попросив визнати донер-кебаб турецькою фірмовою стравою, що народилася і розвивалася на території сучасної Туреччини.
Якщо цю заявку задовольнять, це забезпечить їй такий самий статус, як і італійська неаполітанська піца чи іспанський хамон Серрано. Тільки кебаби, що відповідають суворим критеріям, зможуть називатися донер-кебабами – і берлінська версія не пройде це випробування.
Німеччина проти Туреччини
Федеральне міністерство продовольства і сільського господарства Німеччини (BMIL) стало однією з 11 організацій, які подали заперечення щодо заявки Туреччини.
– Ми сприйняли заявку від Туреччини з певним здивуванням, – сказав представник міністерства.
За його словами, донер-кебаб є частиною Німеччини, і різноманітність способів його приготування відображає розмаїття країни, і це необхідно зберегти.
За даними Visit Berlin, берлінська версія шаурми, що поширилася в Німеччині, народилася на початку 1970-х років. На її створення претендують Мехмет Айгюн і Кадір Нурман – представники хвилі турецьких гастарбайтерів у Німеччині. Вони взяли класичний турецький донер-кебаб і перетворили його на своєрідний бутерброд, який легко їсти на ходу.
Знайти компроміс
Згідно з даними Берлінської асоціації турецьких виробників донера в Європі, річний обсяг продажів скромної шаурми становить приблизно €2,3 млрд тільки в Німеччині та €3,5 млрд у Європі.
Його доступна ціна зробила його інструментом для підвищення рейтингів серед політиків: на початку цього року німецька ліва партія Die Linke вимагала від уряду ввести обмеження ціни на донер. Щоправда, уряд відмовився.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Європейська комісія доручила урядам Туреччини та Німеччини розпочати переговори, щоб знайти компроміс. Але, за словами експертів, наслідки будь-якої угоди, цілком ймовірно, відчують в усьому світі, адже донер став одним із найпопулярніших експортних товарів Туреччини.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-04 09:02:33