Книги про видатних слобожан презентували в Києві
Книги «Дорогами Сковороди. Слобідська Україна» та «Григорій Квітка-Основ’яненко: від Основи до Харкова» презентував у Музеї Булгакова автор і видавець Андрій Парамонов. Ошатні видання побачили світ з нагоди ювілейних дат — 300-ї річниці від дня народження Григорія Сковороди (1722–1794) та 245-ї річниці з дня народження та до 180-х роковин від дня смерті Григорія Квітки-Основ’яненка (1778–1843).
Книги поєднують кілька чеснот — ґрунтовне наукове дослідження, популярний цікавий для читача виклад, багато й зі смаком підібрані ілюстрації, високоякісний друк. Це робить видання цікавими та корисними як для науковців та викладачів, так і для широкого кола читачів, зацікавлених постатями двох видатних слобожан, історією Слобідської України, українською філософією та літературою. Для Харкова та Харківщини вони спроможні виконувати також представницьку функцію, з огляду на яку книгу про Григорія Сковороду вже видано англійською мовою, а також підготовлено її переклад польською.
Обидві книги побачили світ за сприяння Благодійного фонду Дениса Парамонова, який опікується гуманітарними потребами мешканців деокупованих територій, постачає шпиталям та лікарням обладнання та медикаменти, дбає про українців за кордоном. Збереження й популяризація історичної та культурної спадщини також є одним із напрямків діяльності фонду, на сайті якого кожен охочий може, зокрема, завантажити і прочитати одну з презентованих книг — «Дорогами Сковороди. Слобідська Україна».
З огляду на творчий задум книги, зазначив Андрій Парамонов, дуже важливим завданням було надрукувати карти та інший ілюстративний матеріал максимально якісно. Як можна пересвідчитись, це вдалось видавцеві якнайкраще — сторінки книги ваблять яскравими картами, малюнками і фотографіями. Вони не лише ілюструють та доповнюють текст книги, але мають також самостійне смислове навантаження, часом надаючи читачеві унікальну інформацію з історії Слобідської України.
Важливим здобутком книги є інформація про численних друзів та кореспондентів Григорія Сковороди. Як зазначив Андрій Парамонов, у більшості біографій філософа дослідники не вважали з потрібне детально цікавитись його соціальним оточенням, не досліджували біографії його друзів, співрозмовників, кореспондентів. Натомість це надзвичайно важлива інформація, яка дозволяє побачити постать Григорія Сковороди на тлі доби XVIII століття та регіону Слобідської України, коли він жив і творив.
Як зазначив під час презентації Андрій Парамонов, під час підготовки книги вдалося зробили понад два десятки «маленьких відкриттів», кожне з яких, направду, має вагомий науковий потенціал і суттєве значення для уточнення життєпису Григорія Сковороди.
Друге презентоване видання присвячене Григорію Квітці-Основ’яненку — одному із засновників модерної української літератури, авторові перших прозових творів сучасною українською літературною мовою. У ньому головного героя так само представлено на широкому тлі епохи та краю, де він жив. Це дозволяє краще зрозуміти світогляд першого українського прозаїка, в якому залюбленість у козацьке минуле та народну стихію поєднувалось із лояльністю до російської імперії.
Квітку-Основ’яненка, наголосив під час презентації Андрій Парамонов, часом абсолютно несправедливо звинувачують в оспівуванні російського царату і навіть записують в імперці. Натомість глибше знання контексту написання кожного з його творів свідчить, що письменнику йшлося насамперед про місцевий контекст, історію й життя Слобідської України, і навіть приватні родинні переживання. Імперська росія була для Григорія Квітки-Основ’яненка радше зовнішнім тлом, ніж головною віссю, довкола якого обертався світ автора.
Презентовані в Музеї Булгакова в Києві книги надходять у бібліотеки України безкоштовно, а перекладена англійською мовою книга про Григорія Сковороду виконує також важливу представницьку функцію, розповідаючи іноземним партнерам про минувшину важливого українського регіону — Харкова та Слобідської України — крізь призму біографії одного з найвідоміших у світі українців.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото автора
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-09-14 13:21:11