«Головне завдання Кримської платформи — готувати деокупацію півостріва» — Президент України
У столиці України вчора, 23 серпня, відбувся третій саміт Кримської платформи. Участь у ньому взяли представники 63 держав та міжнародні організації, зокрема з країн Європи, Азії, Африки та США.
Саміт Кримської платформи відбувався в чотирьох форматах: зустрічі на рівні лідерів держав, парламентів, експертів та нарад міністрів закордонних справ.
Розпочався він із зустрічі Володимира Зеленського з представниками кількох країн. Модератором першої дискусії в рамках Кримської платформи виступив глава МЗС України Дмитро Кулеба.
Володимир Зеленський: Ми розуміємо, як повернемось в Крим
Під час виступу Президент України Володимир Зеленський оголосив про початок роботи третього саміту Кримської платформи та заявив, що головне завдання Кримської платформи — готувати деокупацію півострова.
— Ми розуміємо, як повернемось в Крим. Ми розуміємо, скільки кроків треба нам всім зробити. Ми розуміємо, наскільки це непросте таке важливе завдання, але ми бачимо цей шлях. Крим — це ключ до безпеки Чорного моря. Не можна залишити ключі в руках терористів. І ми не залишимо, — сказав Володимир Зеленський.
Президент України розповів про дівчину, кримську татарку, яка намагалася відвідати свого хворого батька в Криму, за що їй зараз присуджують 20 років ув’язнення.
— І це лише один із численних прикладів репресій окупантів проти українських громадян в Криму, проти кримськотатарського народу, проти мусульманської спільноти Криму, — наголосив Президент України.
Водночас Володимир Зеленський додав, що саме від солідарності міжнародної спільноти залежить доля всіх людей, яких росія незаконно позбавила свободи в окупованому нею Криму.
Також пан Зеленський зазначив, що вже зараз треба думати про повоєнну трансформацію України, яка забезпечить Криму такі зміни, які дозволять йому працювати та бути економічно привабливим не лише «в сезон», увесь рік.
Володимир Зеленський повідомив, що вже є низка бізнесів міжнародного, національного, локального рівнів, які готові працювати в Криму одразу після деокупації.
— Тисячі українських, європейських глобальних компаній вже зараз заявили про готовність інвестувати та прийти в Крим. Це потужні бренди міжнародних готельних мереж, авіакомпанії, банківські бізнеси, технологічні та телекомунікаційні компанії, промислові компанії, енергетичні компанії. Як частина економіки України, Крим буде частиною глобальної економіки, — сказав Президент України.
Він зазначив, що вже зараз Україна робить перший економічний крок та підписує перший документ з компаніями, які «готові прийти в Крим за Україною». Це відкритий документ для приєднання будь-яких «інших чесних бізнесів».
Окупація Криму є не регіональною, а глобальною проблемою — Анджей Дуда
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Крим – це Україна, а третій саміт Кримської платформи є «живим доказом» того, що міжнародна спільнота усвідомила значення для всього світу незаконної окупації Криму та інших українських земель.
— Ні в кого не повинно бути ілюзій, що окупація Криму є регіональною проблемою. Це глобальна проблема. Якщо ми не вирішимо це разом, ми де-факто почнемо погоджуватися на нову архітектуру міжнародної безпеки та новий глобальний порядок, заснований на законі сили, запровадженому росіянами. Тому деокупація Криму та відновлення територіальної цілісності України є необхідними передумовами не лише для безпеки регіону Балтійського моря, а й для стабільності глобальної архітектури безпеки, — сказав Анджей Дуда.
Він зазначив, що контроль росії над Кримом завжди був «однією з найважливіших основ легітимності Кремля», тому світ повинен зробити все можливе, щоб він увійшов до складу України.
— Жодних поступок росії в цьому сенсі бути не може. москва має повернути всі території та відповісти за свої дії. На карту поставлені засади вільного світу, — сказав президент Польщі.
Вашингтон ніколи не визнає російську незаконну анексію Криму — Ентоні Блінкен
Держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що Україна вже 18 місяців перебуває у жорстокій війні.
— Українці щодня відчувають загрозу своєму життю, жорстоке поводження, руйнування і порушення прав. Водночас за ці 18 місяців українці продемонстрували абсолютну стійкість, — сказав він.
Блінкен нагадав, що 2014 року росія порушила українські кордони, окупувала Крим і провела фейковий референдум. І заявив, що Вашингтон ніколи не визнає російську незаконну анексію Криму.
— Крим — це Україна. Ми продовжимо через Кримську платформу підтримувати незалежність України, — наголосив Блінкен і закликав рф звільнити всіх політичних в’язнів.
Євросоюз готується до початку переговорів про вступ України
Президент Ради ЄС Шарль Мішель заявив, що Євросоюз виступає за територіальну неподільність України і це поширюється на територію Криму, Донецької, Луганської областей. Він нагадав, що це він озвучував ще два роки тому, коли представляв ЄС на першому засіданні Кримської платформи.
— Я хочу віддати належне керівництву України, лідерам кримськотатарського народу за те, що вони продовжують свій пошук і боротьбу за мир. Попри всі перешкоди, попри переслідування по всьому Криму, попри жорстокості, які чиняться проти окремих громадян, міст і сіл в Україні, ви продовжуєте боротися, — сказав він.
Шарль Мішель зазначив, що ЄС буде надалі боротися за притягнення до відповідальності усіх, хто відповідає за ці злочини.
— І це буде стосуватися безумовної поваги до територіальної неподільності України, неподільної належності Кримського півострова до України… Ми готуємо багаторічний план фінансової підтримки України вартістю понад 50 мільярдів євро, — сказав президент Ради ЄС.
Президент Ради ЄС також зазначив, що ЄС вітає зусилля України з пошуку нових шляхів експортування збіжжя, зокрема із залученням Туреччини.
Він також переконаний, що Україна незабаром стане членом Європейського Союзу.
— Ми вважаємо, що це не питання, чи буде Україна членом ЄС, а питання, коли це станеться. Ми готуємося до початку переговорів про вступ. Ми сподіваємося, що всі лідери будуть гідними цього історичного моменту, — сказав Шарль Мішель.
Франція не визнає ні анексію росією українських територій, ні результати ганебних «виборів»
Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Франція не визнає ні анексію росією українських територій, ні результати ганебних «виборів», які відбулися.
Пан Макрон зазначив, що після виходу з Чорноморської зернової ініціативи росія завдає ударів по основних інфраструктурах для експорту зерна в Україні, серйозно загрожуючи глобальній продовольчій безпеці.
— Усі ті, хто продовжує сумніватися в цьому, тепер мають докази того, що росія ніколи не хотіла забезпечити вирішення одного з прямих наслідків цієї війни, — сказав президент Франції.
Туреччина підтримує цілісність України лише з Кримом
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час третього саміту Кримської платформи заявив, що Анкара не визнає анексію Криму і засуджує незаконність цієї дії від самого початку російської агресії.
— Ми продовжуємо підтримувати територіальну цілісність і суверенітет України. На кожній платформі, включно з ООН, наш голос віддавався на користь того, що Крим є частиною України. Безпека і добробут кримських татар також є одним із наших пріоритетів, — сказав Раджеп Ердоган.
Ердоган також зазначив, що Туреччина докладає зусиль для відродження Чорноморської зернової ініціативи.
Естонія закликає всі країни долучитися до української Формули миру
Президент Естонії Алар Каріс заявив, що війна в Україні закінчиться, коли всі винні, включаючи керівництво росії, будуть притягнуті до відповідальності. Він нагадав про військову присутність рф у регіонах Балтійського, Чорного та Середземного морів.
— Йдеться не лише про безпеку Європи, існують глобальні наслідки, і ось чому нам потрібна глобальна відповідь. Ми закликаємо всі країни долучитися до Формули миру президента Зеленського. Війна не закінчиться лише перемогою на полі бою чи повним відновленням цілісності. Це закінчиться тоді, коли всі винні, включаючи керівництво росії, будуть притягнуті до відповідальності і справедливість переможе. Ми зосередимося на цьому сценарії. Наша підтримка триватиме на всіх рівнях до перемоги України, поки вона не стане членом ЄС та НАТО, — сказав Алар Каріс.
Нідерланди допоможуть Україні очистити Чорне море від мін
Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен підкреслила важливість відновлення територіальної цілісності та суверенітету України та притягнення агресора до відповідальності.
— Засудження є потужним інструментом, лише якщо воно пов’язане з відповідальністю. Вкрай важливо, щоб винні були притягнуті до відповідальності, — сказала Кайса Оллонґрен.
Вона також підкреслила небезпеку морських мін і нагадала про рішення Нідерландів підготувати два українські круїзи для мінно-тральних суден, які допоможуть Україні очистити Чорне море і протидіяти підводним загрозам міжнародному судноплавству.
Канада запроваджує санкції проти ядерної енергетики рф
Прем’єр-міністр Канади, яка також є сусідом рф (на Алясці), Джастін Трюдо анонсував новий пакет санкцій проти росії, які, зокрема, будуть стосуватися ядерної галузі. Також він зазначив, що Канада солідарна з Україною та продовжуватиме надавати їй допомогу, як це було від початку широкомасштабної агресії росії.
— Сьогодні Канада оголошує про нові санкції проти чотирьох фізичних і 29 юридичних осіб із росії, зокрема в ядерній галузі, — сказав Трюдо.
Санкції, за словами прем’єра, діятимуть доти, доки росія не виведе війська з усієї української території включно з Кримом.
росія продовжує порушувати права людини в Криму, але Україна не самотня в боротьбі за справедливість — Латвія
Президент Латвії Едгарс Рінкевичс заявив, що світ повинен продовжувати порушувати питання незаконної анексії Криму росією та дискримінації кримських татар.
— росія продовжує порушення прав людини, незаконні затримання та ув’язнення кримських татар, а також незаконну мілітаризацію півострова. Наша участь у саміті Кримської платформи ще раз підтверджує, що Україна не самотня у боротьбі за справедливість, — сказав він.
росія активно використовує Крим як військову базу у війні проти України — Ґітанас Науседа
Президент Литви, де не так давно відбувся саміт лідерів країн НАТО, Ґітанас Науседа заявив, що його країна вимагає від росії припинити незаконну окупацію та анексію Криму та поважати права його корінного народу.
— З 2014 року жителі Криму отримали повну силу жорстокої колоніальної політики. На тих, хто виступає проти незаконної анексії, тиск посилюється, — сказав він.
Ґітанас Науседа зазначив, що рф активно використовує Крим як військову базу у війні проти України, порушуючи міжнародне гуманітарне право.
— російські кораблі запускають ракети по місту Одесі, яке входить до списку спадщини ЮНЕСКО, на одеську спортивну інфраструктуру, зерносховища та інші цивільні цілі. Утримання Криму дозволяє росії ще більше перешкоджати свободі судноплавства в Чорному морі і загрожувати глобальній продовольчій безпеці, — сказав президент Литви.
Війна почалася в Криму, і її завершенням буде повернення півострова Україні — Угорщина
Президентка Угорщини Каталін Новак заявила, що Україна має право констатувати, що війна почалася в Криму, тож її завершенням буде повернення Криму до складу України.
— Східний сусід Угорщини перебуває на важкому шляху. Політичний простір для маневру вузький. Особливо через це я вітаю прийняті сьогодні спільні заяви, за якими Україна вступає в ЄС, оскільки суверенітет, незалежність і територіальна цілісність України є беззаперечними. Україна має право констатувати, що війна почалася в Криму, тож її завершенням буде повернення Криму Києву. Ми прекрасно розуміємо націю в боротьбі, яка бореться за власні права, — сказала вона.
З наближенням холодної пори року Україна потребує додаткових поставок систем ППО — Молдова
Премʼєр-міністр Молдови Дорін Речан зазначив, що анексія росією українського півострова мала значно ширший ефект, ніж просто захоплення території.
— рф перетворила Крим на плацдарм для спрямування військової сили глибше в Україну та за її межі, що має далекосяжні наслідки для самої України, для жертв агресії, для моєї країни також, але й для ширшої міжнародної спільноти. Діючи з Криму, росія захопила більше українських земель, відкрила сухопутний коридор до Молдови, обмежила свободу судноплавства в Чорному морі і поставила під загрозу судноплавство на Дунаї, порушивши експорт зерна на світові ринки, — сказав прем’єр-міністр Молдови.
Він також зазначив, що анексія Криму потребує наполегливої та твердої міжнародної реакції, а також додаткових поставок систем ППО.
— Злочинний намір росії залишити українців у холоді, темряві та без води цієї зими має провалитися. У Молдові немає вагань щодо підтримки України, тому що ми знаємо, що це могли бути ми. Ми знаємо, тому що ми вже пережили російські спецоперації в Придністров’ї, — зазначив Дорін Речан.
Чорне море не можна залишати під контролем росії — Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі наголосила, що Чорне море не можна залишати під контролем росії, яка перешкоджає судноплавству та поставкам продовольства.
— Ця війна ще раз продемонструвала глобальну важливість нашого регіону, утвердила аргументи, що Чорне море однозначно є неподільною основою для європейської стабільності і безпеки. Це море, яке не можна залишати під контролем влади, яка готова з власних мілітарних амбіцій змінити морську безпеку та вільний транзит, а також заважати глобальним поставкам продовольства, — сказала вона.
Саломе Зурабішвілі заявила, що війна рф проти України також продемонструвала, що деокупація всіх територій є абсолютною передумовою для миру та стабільності.
Ситуація з правами людини у Криму є новим порушенням статуту ООН — прем’єр Фінляндії
Незаконна анексія Криму росією у 2014 році була серйозним порушенням міжнародного права, заявив прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо.
— Сьогодні ми спостерігаємо нові порушення статуту ООН. росія продовжує свою жорстоку загарбницьку війну в Україні. Це незаконна війна. Це акт агресії. Хочу згадати кримських татар і українців, які проживають на Кримському півострові. Ситуація з правами людини викликає у нас велику стурбованість після незаконної анексії. На жаль, занепокоєння зростає… Фінляндія продовжує підтримувати всі міжнародні зусилля щодо відновлення територіальної цілісності України, — сказав він.
Мустафа Джемілєв: Звільнення Криму — питання виживання кримських татар
Звільнення Криму особливо важливе для кримських татар, адже для них це питання виживання та подальшого розвитку або ж загроза повного зникнення як суверенної нації, заявив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв під час саміту Кримської платформи.
Він нагадав, що після окупації 2014 року, за різними оцінками, до Криму завезено ще не менш ніж мільйон росіян, а понад 10% кримських татар та десятки тисяч етнічних українців під тиском окупантів були змушені покинути півострів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
— Але нас уже надихає, що абсолютна більшість людства на боці справедливості, на боці України. І тому ми не маємо сумнівів, що наші землі будуть звільнені, — сказав лідер кримськотатарського народу.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-08-24 11:40:22