Україна і світ

Грім і блискавка: які народні прикмети повʼязані з цими природними явищами

Спалахи блискавок та страшний гуркіт грому – природні явища, які одночасно лякають та заворожують. Грім і блискавка в небі – звичайне явище для українців, особливо влітку в сезон дощів.

Проте наші предки завжди надавали великого значення грозі. Які прикмети повʼязані з громом та блискавкою – читайте в нашому матеріалі.

Грім та блискавка: що означають

Блискавка утворюється всередині хмар або між хмарами та землею. Науковці пояснюють це явище так: електричний розряд виникає в результаті поділу позитивних та негативних зарядів всередині хмари.

Поява ж грому викликана електричними розрядами блискавки. Проте за народними повірʼями, блискавка показується людям для того, щоб вони завжди пам’ятали, що є Бог на небі.

Також люди думали, що Бог влаштовує грім і блискавку, щоби знищити чортів. Крім того, під час грози не можна було їсти та взагалі відкривати рота, щоб туди не потрапили злі духи.

Наші предки вважали, що в момент удару блискавки відкривається небо перед страшним судом людства.

Оскільки раніше люди не могли з наукової точки зору пояснити яскраві спалахи в небі та гучний гуркіт, вони вірили, що блискавку та грім Бог показує в мить свого гніву.

Блискавка та грім – народні прикмети

Прикмети з цими природними явищами завжди залежать від пори року. Наприклад, блискавка без грому ранньою весною (у березні-квітні) означає посушливе літо, а якщо вранці навесні чути грім – ввечері буде дощ.

Грім на початку березня означав, що скоро повернуться зимові морози і весна буде пізньою, а якщо блискавку видно на заході – скоро буде дощ.

Потужний грім означає, що в цьому році буде родити хліб.

Довгий грім – до негоди, а уривчастий та короткий – до ясного дня. Якщо ж грім гримить безперервно – буде град.

Доволі рідкісним явищем вважається зимова гроза, однак люди цьому не раділи. Навпаки, вважалося, що грім взимку – до настання біди (розвʼязання війни, голод, катастрофи, розпад держави чи катаклізми).

Інші прикмети:

  • Якщо грім було чутно в ранковий час — літо буде погожим.
  • Бачити блискавку в зимовий період — буде буря.
  • Якщо чути грім з північного боку – літо буде холодним, а якщо з південного — ясним і теплим.
  • Перший грім при північному вітрі – до холодної весни. При східному – до сухої й теплої, при південному – до тепла, західному – до мокрої весни.
  • Якщо при холодній дощовій погоді гримить грім, слід очікувати тривалої прохолодної погоди.
  • Якщо перша гроза наступала у травні, люди вважали, що літо буде спекотним, можлива навіть посуха. А якщо гроза прийшла на початку квітня — літній сезон буде теплим і принесе щедрий врожай горіхів.
  • Якщо грім гримить після того, як закінчився дощ — тепло протримається лише кілька днів.
  • Ранкова гроза до погожого літа, якщо гроза в обід – варто чекати на щедрий врожай, а ввечері – літо буде жарким, а осінь холодна.

Також наші предки вірили, що в момент блискавки й грому не можна дивитися у дзеркало. Вони вважали, що гроза відкриває двері у потойбічний світ і злі духи можуть потрапити у наш світ через дзеркала.

Раніше люди вважали, що після першої грози уся вода отримує цілющу силу, навіть дощова. Тому була традиція виходити на вулицю та вмиватися краплинами дощу.

А щоби залучити достаток, потрібно перераховувати гроші у момент, коли вдаряє блискавка.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-08-09 11:11:03