Які симптоми непереносимості лактози, і як з цим впоратися
Мова йде про молоко, вірніше, про молочний цукор – лактозу. Люди з непереносимістю лактози не можуть повністю перетравлювати цукор (лактозу) з молока. Унаслідок цього у них з’являється діарея, гази і здуття живота після того, як поїдять молочних продуктів чи поп’ють молока.
Стан, який також називають мальабсорбцією лактози, зазвичай нешкідливий, але його симптоми викликають дискомфорт.
Отож, якщо в період від 30 хвилин до двох годин після вживання продуктів, що містять лактозу, у вас з’явилися неприємні відчуття і ознаки, можна запідозрити наявність лактозної непереносимості. Мають насторожити:
- діарея;
- нудота, а іноді й блювання;
- спазми шлунка;
- здуття живота;
- гази.
Чому це трапляється? Бо в тонкому кишківнику виробляється занадто мала кількість необхідного ферменту – лактази. І бактерії в шлунку починають взаємодіяти з нерозщепленим молочним цукром – лактозою. Як результат – з’являється ота сама буря в животі.
Чи можна сказати, що лактозна непереносимість є винятково вродженою? Ні.
Дійсно, існує вроджена лактозна непереносимість. Це доволі рідкісні випадки, здебільшого зустрічаються у недоношених дітей. Часто цей стан передається спадково.
А є ще первинна непереносимість. Зазвичай люди з таким типом непереносимості народжуються з нормальним рівнем лактази. Але потім, у дорослому віці, рівень ферменту різко падає, що ускладнює споживання молочних продуктів.
Вторинна непереносимість розвивається після перенесеної хвороби, травми або хірургічного втручання на тонкому кишківнику. Таке часто трапляється у людей, які мають целіакію (непереносимість глютену), хворобу Крона тощо.
Лікування цих хвороб може відновити достатній рівень лактази.
Варто зазначити, що з віком ймовірність виникнення лактозної непереносимості зростає.
Чи лікується такий стан?
Відповідна дієта під лікарським наглядом може допомогти організму відновити здатність розщеплювати лактозу. Проте не у випадку генетично обумовленої лактозної непереносимості.
Якщо ви любите молоко, до того ж хвилюєтеся, що його обмеження у раціоні спричинить дефіцит кальцію, шукайте на полицях магазинів молочні продукти, які не містять лактози. Їх вибір нині величезний.
Джерело: Бережи себе
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-06-27 12:25:14