Нерядова арттерапія для військових: у Києві провели унікальну акцію
В одному з лікувальних закладів Києва для особового складу ЗСУ провели акцію арттерапії «Малюємо разом». Організаторами події стали Національна спілка художників України та Департамент гуманітарного забезпечення МОУ. Такий своєрідний та нестандартний спосіб лікування для військових у медичному закладі застосували вперше.
— Арттерапія в цьому випадку унікальна тим, що художник та воїн у симбіозі створюють спільний твір. Насамперед це психологічна реабілітація військових та ефективна адаптація до цивільного життя за межами зони бойових дій. Бійці зможуть передати свої почуття від пережитого, а митці своєю чергою доповнять їхні творчі вироби. Такого ще не було у нашій практиці, тому ми продовжуватимемо просувати таку техніку по всій Україні, а у цій лікарні щомісячно проводитимемо цю акцію, — розповідає організатор події, доктор мистецтвознавства, професор Олексій Роготченко.
Сеанс арттерапії вирішили провести на свіжому повітрі та під спокійну музику. Розставленні мольберти із чистими полотнами, мелодія арфи, зелена поляна, оточена деревами — все це створювало затишок та спокій. Тематика для малювання для всіх була одна — показати, як ти бачиш «Світанок Перемоги».
Не довго думаючи, бійці взялись до роботи, а допомагають їм у цьому кваліфіковані художники. Всі визначилися зі своїм стилем написання: у когось живопис, хтось обрав абстракцію, а дехто вирішив малювати пейзаж… Цікаво, що ніхто з присутніх військовослужбовців до сьогодні не пробував себе у ролі митця. А зараз вони зображають свої емоції на полотні.
Підтримувати бійців прибігла й чотирилапа каністерапевтка Елля. Хлопці встигли номінувати її як «найголовнішу експертку у мистецтві». З пензликом в зубах вона оцінювала роботу кожного.
Лікар-психіатр Інна Черненко каже, що за допомогою малюнку можна визначити емоційний стан пацієнта, але терапію варто проводити не частіше, ніж раз на тиждень.
— Ця терапія дуже важлива для наших військових, тому що вона допомагає швидшому одужанню наших пацієнтів. Малювання розслабляє і у такий спосіб рівень тривоги знижується. А, якщо бійцю сподобається результат його витвору мистецтва, він зможе відчути свою цінність, — пояснює лікар.
Армійці протягом двох годин рухом пензлика вибудовували певну стратегію «перемоги», що переросло у справжній витвір мистецтва. Кожна картина по-своєму особлива, адже у ній містяться ідентифікації людини й індивідуальне сприйняття нашого довгоочікуваного тріумфу. Один із бійців зобразив корабель «ВОВА», що палає, з натяком на вже зруйнований крейсер «москва», другий намалював відбудований ДАП, а ще один хлопчина відтворив свій сон, у якому він щасливий стоїть зі своєю коханою… Картини вийшли різними, але всім вдалося намалювати свій особливий «Світанок перемоги».
— Я вражений, що у мене вийшло намалювати це, тому що я не близький із творчістю. Але ця картина допомогла мені відчути полегшення і позбавитися тривоги. Роботи ще багато, тому чекаю наступного сеансу, — ділиться своїми враженнями один із бійців.
Професійні художники оцінили роботу кожного з хлопців. Дехто навіть зізнається, що не очікував такого результату від новачка. Але найголовніше, що самим захисникам сподобався процес терапії.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото Віктора Дехтяра
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-06-02 15:16:28