Як російські олігархи зраджують путіна через війну в Україні
Як запевняє пересічного росіянина та нечисленних прихильників режиму за кордоном прокремлівська пропаганда, путін зумів консолідувати навколо себе всю російську еліту і весь політичний істеблішмент. Звичайно, протягом 20 років влада в росії утримується олігархічними кланами, які очолює диктатор.
Про це йдеться у повідомленні Центр протидії дезінформації при РНБО України.
Хоча путін і вважає себе модератором всіх процесів, що відбуваються в російських політичних колах, насправді в кремлі багато конкуруючих центрів впливу з числа олігархічних угруповань. До певного часу олігархічні клани влаштовувала консенсусна фігура путіна. Адже згідно негласної домовленості, за публічну підтримку путінського режиму олігархам дозволялась приватизація за безцінь найрентабельніших державних підприємств та виведення коштів за кордон. До війни російські мільярдери зі списку найбагатших людей світу мали на своїх рахунках не менш ніж 339 млрд доларів і близько 80 млрд доларів «тіньових» доходів в офшорах, що відповідає сукупному статку 113 млн (77%) звичайних росіян.
Лояльно відносився путін і до подвійного громадянства більшості олігархів та масового скуповування ними нерухомості в Європі та США. Серед 100 найбагатших російських мільярдерів 40 мають іноземне громадянство, 57 проживають в основному за кордоном, а 68 вивезли за кордон членів сім’ї. Серед багатіїв рф зі статком більше 50 млн доларів іноземне громадянство було у 58%.
Але все змінилось після 24 лютого 2022 року.
У відповідь на відкриту агресію в США та ЄС стартував пошук прихованих активів російських олігархів та чиновників на тлі посилення фінансових санкцій для тих, хто сприяє ухиленню від санкцій. За даними Bloomberg, 23 російські мільярдери, які входили до 500 найбагатших людей світу, за рік повномасштабної війни втратили 67 млрд доларів або 20% від своїх сукупних статків.
Найбільше втратив О. Мордашов, основний власник ПАТ «Северсталь», одного з найбільших в росії виробників сталі. З моменту повномасштабного вторгнення його статки скоротились на 6,7 млрд доларів. На другому місці знаходиться голова правління ПАТ «Новолипецький металургійний комбінат» В. Лісін, який за рік втратив 5,8 млрд доларів.
Також влада США розшукувала нерухомість та предмети розкоші російських магнатів, які потрапили під персональні санкції. В олігарха В. Вексельберга це призвело до арешту 2 яхт вартістю 300 млн доларів кожна, та 6 об’єктів у Нью-Йорку і Флориді вартістю 75 млн доларів.
Р. Абрамович був змушений продати свою нерухомість у Лондоні, разом з відомим футбольним клубом «Челсі».
Протягом року війни санкційний тиск тільки посилювався, а у річницю повномасштабного вторгнення США в координації з G7 оголосили про запровадження нових санкцій проти металургійного та гірничодобувного секторів економіки рф, а також проти 22 фізичних осіб, 83 організацій та 11 банків.
І не дивно, що путінсько-олігархічне «мирне співіснування» почало «тріщати по швах». Заради збереження активів та бізнесу за кордоном частина мільярдерів відмовляються від російського громадянства і тікають з росії — Ю. Мільнер (7,3 млрд доларів), син топменеджера «Газпрому» Н. Сторонський ($7,1 млрд), ексбанкір О. Тіньков ($0,6 млрд). Інші вимагають не пов’язувати свої імена з росією — власник Telegram П.Дуров (15,1 млрд), розробники комп’ютерних ігор брати Бухмани (володіють по $8,1 млрд). За можливість влаштуватися в Європі, насамперед Великій Британії та Швейцарії, російські олігархи готові на пряму зраду путіна та відкриту підтримку України. Так, М. Фрідман (13,2 млрд доларів) пообіцяв Нацбанку України 1 млрд доларів, а його син оголосив себе українцем. Р. Абрамович активно лобіює закінчення війни на умовах України та пообіцяв переказати 2,5 млрд фунтів від продажу «Челсі» до фонду допомоги жертв війни в Україні.
Розкол між владою та олігархами посилився прагненням уряду рф «закрутити гайки» великим компаніям для компенсації рекордного дефіциту минулого бюджетного року, і лише загострився у 2023. Намагаючись виправити ситуацію, путін вперше від початку війни зібрав у березні на зустріч найбільших російських олігархів. Там він повчав їх правильному веденню бізнесу та вимагав зберігати активи в рф. Сумнівно, що йому вдалося переконати присутніх мільярдерів Дерипаску, Потаніна, Мордашова, Вексельберга, які з лютого минулого року відчувають на собі дієвість санкцій Заходу.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Кейс санкційного покарання російських олігархів обумовив стрімке руйнування вертикалі кремлівської влади і появу серйозних передумов для внутрішнього громадянського конфлікту, що загрожує існуванню рф в її нинішніх кордонах. Для України створюються реальні перспективи конфіскації російських підсанкційних активів та спрямування їх на повоєнне відновлення української території.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-03-24 05:02:25