Фінляндія та Швеція розглядають сценарії вступу до НАТО як разом, так і окремо
Наразі у Брюсселі триває другий день Міністеріуму країн НАТО. Сьогодні головними темами будуть — схвалення нового політичного керівництва оборонного Альянсу на наступні роки, збільшення видатків на оборонні бюджети країн НАТО, а також обговорення вступу Фінляндії та Швеції до Альянсу. Зокрема щодо того, відбудеться це разом, чи окремо. Міністри оборони цих країн зранку перед засіданням прокоментували журналістам, що можуть допустити сценарій щодо неодночасного вступу до Альянсу, про що напередодні також говорив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Однак, все ж таки, обидва міністри оборони як Фінляндії, так і Швеції зазначили, що сподіваються доєднатися до НАТО одночасно.
Про це з Брюсселя повідомляє кореспондентка АрміяInform.
Так, очільник фінського Міністерства оборони Мікко Савола зазначив, що питання розгортання подій щодо окремого вступу країн обговорював з Генсеком Альянсу Єнсом Столтенбергом та зі своїм шведським колегою Полом Йонсоном.— Наша мета — це, звісно, саміт у Вільнюсі, й ми готові доєднатись до Альянсу. Уже 28 із 30 країн НАТО ратифікували наш вступ. Ми чекаємо на рішення Угорщини та Туреччини, — сказав Мікко Савола.
Він зазначив, що для Фінляндії, Швеції і також НАТО краще, щоб вступ відбувся одночасно, адже, обидві країни хочуть стати членами НАТО якнайшвидше.
— Це краще для оборонного планування, і в нас тісна двостороння співпраця зі Швецією. Швеція — наш найближчий партнер,— пояснив Мікко Савола.
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон також зазначив, що Стокгольм та Гельсінкі прагнуть приєднатись до Альянсу разом, однак зауважив, що поважає той факт, що саме Туреччині вирішувати, як вони хочуть здійснити процес ратифікації.
Нагадаємо, раніше було анонсовано, що Фінляндія та Швеція обговорили свої дії на випадок, якщо Фінляндія виявиться процедурно готовою до вступу в НАТО раніше за свою колегу — Швецію. Адже, з огляду юридичної складової, процес вступу двох країн не пов’язаний між собою.
Дискусії щодо можливих сценаріїв розгортання подій стосовно спільного чи окремого вступу Фінляндії і Швеції спричинили те, що від початку обидві країни рухалися до членства в Альянсі разом. Однак, для Стокгольму великою перешкодою стали розбіжності у певних питаннях з Анкарою. Після саміту у Мадриді, Туреччина погодилася розглянути питання щодо ратифікації заявки Фінляндії на вступ до Альянсу за певних умов. Наразі ж претензії до Стокгольма, начебто вичерпані.
У публічних заявах ключові посадовці Фінляндії продовжують запевняти, що хотіли б вступити до Альянсу «якнайшвидше та одночасно зі Швецією».
Нагадаємо, відмова Швеції та Фінляндії від нейтралітету та їхні заявки на вступ до НАТО відбулися після широкомасштабного вторгнення рф в Україну.
росія, яка начебто так сильно прагнула не пустити НАТО до своїх кордонів, через свої неадекватні дії проти України, знову зазнала невдачі. Адже, приєднання до Альянсу двох північних країн розширить кордон НАТО з росією на 1340 кілометрів.
Детальніше щодо перебігу дискусій будемо інформувати після засідання.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото автора
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-02-15 14:07:05